|
|
|
[ Aktuálně.cz] - Náměstek ministra práce Michal Sedláček se na jedné z akcí evropského sociálního a hospodářského výboru, ve kterém spolupracují odbory, zaměstnavatelé a občanská společnost, prohlásil, že by Evropa měla opustit svůj „zastaralý“ sociální a pracovně-právní systém a přiblížit se Asii. Určitě zde existuje spousta věcí, které nás mohou inspirovat, ale pracovní a životní podmínky v řadě asijských zemích to určitě nejsou.
1. června se slaví mezinárodní
den dětí. Je to milý svátek, který se dá příjemně oslavit akcemi plnými
soutěží a zábavy. Ti angažovanější dospělí vzpomenou i na méně šťastné děti
z chudších částí světa a přispějí na konta humanitárních organizací nebo
se rozhodnou konečně pro adopci na dálku a zaplatí vzdělání dítěti v Africe. Ti
méně sociálně uvědomělí připraví dětem pěkný den v shopping centru nebo
fast foodu.
[ Rovné příležitosti do firem] - Do aktuální diskuze
nad mateřskými školkami přispěl i pražský Goethe institut, který na jedno
setkání pravidelného cyklu „Fórum Výchova“ pozval německou a českou odbornici
zabývající se předškolní pedagogikou. Hlavní hostka večera, profesorka Marion
Musiol z univerzity v německém Neubrandenburgu, hovořila především o principech vzdělávání
budoucích učitelů a učitelek v předškolních zařízeních (jesle, MŠ) a školních
družinách.
[ Rovné příležitosti do firem] - Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. K Velké výzvě Hnutí Duha se připojuje také obecně prospěšná společnost Gender Studies. Výzvu podpořili také např. Václav Havel, Eva Hauserová, Jan Budaři, Simona Stašová, Petr Vachler, Nesehnutí, Greenpeace nebo Národní divadlo.
[ Rovné příležitosti do firem] - Tuto otázku si v současnosti klade čím dál tím víc žen. Mateřské školy jsou v řadě měst přeplněné a zajištěné místo mají pouze předškoláci. Rodičům, především matkám, se tak výrazně komplikuje návrat do práce, děti mohou být ochuzeny o zážitky s podobně starými kamarády. O stoupající porodnosti se ví dávno nejen z demografických prognóz, přesto se málokde na situaci připravili.
[ Rovné příležitosti do firem] - Mnoho studií, které se zabývají nerovnostmi příjmů, zkoumá buď pouze jednotlivce, či domácnost jako celek. Oba tyto přístupy ale ignorují rozdělení příjmů v rámci domácností a mohou zkreslovat finanční a sociální situaci jednotlivců. Vysoký příjem jednoho z partnerů ještě nemusí znamenat stejný finanční či sociální standard i pro druhého partnera, jak by se jevilo, pokud bychom zkoumali domácnost jako jeden celek. Na druhou stranu ani analýza nerovnosti příjmů jednotlivců není dostačující, neboť v rámci domácnosti často dochází k určitým finančním transferům.
[ Rovné příležitosti do firem] - Jednou z priorit Evropské unie je zajištění rovnováhy mezi osobním a
pracovním životem. Snaží se o to např. prostřednictvím financování projektů, legislativními
návrhy v oblasti rodičovské a mateřské dovolené či doporučeními členským
státům v oblasti zařízení péče o děti. Legislativní návrhy Evropské komise
odborně zastřešuje Ředitelství pro zaměstnanost,
sociální věci a rovné příležitosti, kde působí Belinda Pyke, ředitelka pro Rovnost
mezi muži a ženami, aktivity proti diskriminaci a občanskou společnost.
[ Rovné příležitosti do firem] - V USA běží dlouhodobý velmi ambiciózní výzkum dopadu péče o děti ve školkách a jeslích. Výsledky v roce 2001 hovořily o tom, že čtyřleté děti, které tráví v daných zařízeních více než 30 hodin týdně jsou agresivnější a méně ústupné, bez ohledu na kvalitu péče v jednotlivých zařízeních. V průběhu dalšího výzkumu se zjistilo, že dopady péče o děti v různých zařízeních jsou mnohem menší než dopady dobrého či špatného rodičovství.
[ Rovné příležitosti do firem] - Sociologické nakladatelství vydalo publikaci Práce a péče: Proměny „rodičovské“
v České republice a kontext rodinné politiky Evropské unie. Připravilo
jí oddělení Gender a sociologie Sociologického
ústavu Akademie věd. Publikace představuje systém mateřské a rodičovské
dovolené a pobírání rodičovských příspěvků v ČR a porovnává jej
s jinými v Evropské unii. Poukazuje také na alarmující nedostatek
zařízení péče o děti, který se stále zhoršuje.
[ Porodní plán] - Jak vypadá porod? Jak může jeho průběh ovlivnit život dítěte? A jak ovlivní život rodící ženy? A za jakých podmínek vlastně v současné době v naší zemi přivádíme děti na svět? V tomto filmu provádíme průzkum terénu, který se místy ukazuje jako poměrně nebezpečný - pohybujeme se totiž mezi velmi znepřátelenými tábory, příznivci lékařsky vedeného a přirozeného porodu. Jejich spor se týká samotné povahy porodu - je to medicínský zákrok, nebo intimní událost v životě ženy? V této situaci nemůzeme být jen distancovanými pozorovatelkami, jsme těmy, kterých se celý tento spor bezprostředně dotýká. Tento film mapuje současné české porodnictví, ale není to běžná, suše objektivní mapa - je to spíš plánek pro naši vlastní potřebu, což ale nebrání tomu, aby byl zároveň zevrubný a přehledný, a aby naše poznatky pomohly v orientaci i dalším lidem.
|
|
|
|