|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - Tentokrát jsem vybrala zbrusu nové místo v Praze 8, které mi udělalo opravdu radost. Je jím pizzerie U divadla v Zenklově ulici 36. Bydlím v bezprostřední blízkosti této pizzerie, proto jsem celkem rychle zaznamenala změnu, k níž v restauraci došlo. Pizzerie tu je dlouho, dobře v ní vaří, mají celkem slušný výběr vegetariánských jídel a připravují tu velice dobré nealkoholické mojito. Pár důvodů k tomu, že jsem sem chodila vždycky ráda. Novinkou je ale otevření části, která je celá určená dětem – dětského koutku Čásek.
[ Rovné příležitosti do firem] -
„Diverzita rozpoznává, uznává, cení si a využívá unikátní talent a přínos všech jednotlivců.“ (podle Diversity Dividend)
Diverzita odkazuje k zážitkům rozdílnosti i podobnosti s druhými. Zkušeností s odlišnostmi máme v 21. století čím dál tím více. Nezvládnutí jiných zkušeností, vlastností, přístupů či pohledů na věc však v pracovním prostředí může vést k dlouhotrvajícím konfliktům, snížení výkonnosti či častým absencím. Cílem managementu diverzity je zachytit pozitivní potenciál různorodosti a transformovat jej do každodenní praxe. V souladu by měly působit faktory etického, vědeckého i na byznys orientovaného přístupu.
[ Rovné příležitosti do firem] -
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala před nedávnem zprávu hodnotící ekonomiku v České republice. Premiér Mirek Topolánek ji uvítal slovy: „Zpráva OECD o ekonomickém přehledu České republiky poměrně přesně popisuje naši situaci a představuje vítaný, nezávislý pohled na českou ekonomickou realitu. Zároveň musím důrazně popřít, že by lidé z OECD, kteří vypracovali tuto zprávu, byli mými externími poradci, to byl samozřejmě žert. Ale závěry a doporučení se na tolik ztotožňují, anebo shodují s mými názory a s názory vlády, že by toto podezření snadno mohlo vzniknout.“
[ Rovné příležitosti do firem] - Diverzita, neboli rozmanitost, je v mnoha firmách již zavedenou součástí rozvoje lidských zdrojů. Zaměstnavatelé vědí, že produktivita a efektivnost nelze zakládat na týmech složených pouze ze zaměstnaných, kteří jsou stejně staří, stejného pohlaví a vyrůstali ve stejných sociálních podmínkách. Právě rozmanitost zaměstnaneckých týmů je totiž základem pro rozmanitost nápadů a možnou konkurenceschopnost na trhu. Diverzita – byť v ČR poslední dobou často skloňovaná – je u nás pořád novinkou. V některých firmách v zahraničí má ale již dlouhou tradici.
[ Rovné příležitosti do firem] - Dozvím-li se od někoho, že diverzita je pro něj či pro ni „velmi zajímavým tématem, protože akceptuje
různorodost a respektuje ji“, mám zájem s ní nebo s ním
diskutovat o něco déle. Dodá-li navíc, že „by
si velmi přála, aby se lidé naučili navzájem respektovat“, je určitě
zajímavé otázky i odpovědi zaznamenat. Proto v následujících řádcích
dostává slovo Pavla Schauerová.
Zajímají vás rovné příležitosti na trhu práce? Odebíráte elektronický zpravodaj Rovné příležitosti do firem a přivítali byste i tištěnou podobu toho nejlepšího z něj doplněnou o něco navíc? Pak vám přání dokážeme splnit v podobě již třetího speciálního tištěného vydání zpravodaje Rovné příležitosti do firem.
[ Rovné příležitosti do firem] - Olho-Technik Czech je firmou vyrábějící součástky pro automobilový průmysl. Česká pobočka sídlící v klatovském regionu vznikla v roce 2004 a již o tři roky později se jí podařilo umístit se mezi nejlepšími zaměstnavateli ČR. Firma spolupracuje s místní mateřskou školou: zásobuje ji například materiály pro výtvarnou tvorbu tamějších dětí. Ve výrobních dílnách zase nainstalovala žebřiny na protažení zad. Olho-Technik je příkladem regionálního zaměstnavatele s propracovanou a zajímavou personální politikou, která daleko překračuje rámec povinného. Rozhovor nám poskytla personalistka firmy Šárka Zíková.
Gender Studies, o.p.s. si Vás dovoluje pozvat na přednášku Ivany Spoustové "Právo a diskriminace". Ivana Spoustová představí publikaci, která byla připravována v podstatě již od samého zahájení projektu Půl na půl. Uvede nás do současné právní úpravy v oblasti diskriminace a uplatnění rovných příležitostí na trhu práce v České republice a její srovnání s úpravou v ostatních členských státech Evropské unie, zejména pak v kontextu rozsáhlé judikatury Evropského soudního dvora.
Jak současní čeští muži žijí ve společnosti, která diskriminuje ženy? Jak by mohli žít? Jak by měli žít? Nakolik jsou slyšet znepokojivé otázky ohledně mužství? Nakolik jsou rovné příležitosti tématem naší vlády? Je mužství v krizi? Jsou muži mocní, nebo bezmocní? Zavedené představy o fenoménu mužství se stávají přežitou relikvií, neboť i u nás se začínají genderové role měnit a jsou stále rozmanitější. Objevují se muži, kteří plně přijímají podíl na chodu domácnosti a životě rodiny. A nemlčí k diskriminaci ve společnosti. Ale zatím je jich málo a ve státě, kde premiér chápe politiku jako hokejovou šatnu, nejsou dostatečně slyšet.
[ McGill University ] - Seeking university - undergraduate or graduate - student (ideally pursuing either gender studies or sociology training) to assist a sociology professor (from McGill University in Montreal, Canada) on a study on equal opportunity legislation in the Czech Republic. Project entails interviewing Czech men and women. Research will be conducted in two locales - Prague and North Bohemia.
|
|
|
|