- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Jsou muži mocní, nebo bezmocní?

[ 29.5.2008, Žába na prameni Feminismy > Mužská studia ]

Žabí beseda v kině MAT pod záštitou pana prezidenta

Jak současní čeští muži žijí ve společnosti, která diskriminuje ženy? Jak by mohli žít? Jak by měli žít? Nakolik jsou slyšet znepokojivé otázky ohledně mužství? Nakolik jsou rovné příležitosti tématem naší vlády? Je mužství v krizi? Jsou muži mocní, nebo bezmocní?

Zavedené představy o fenoménu mužství se stávají přežitou relikvií, neboť i u nás se začínají genderové role měnit a jsou stále rozmanitější. Objevují se muži, kteří plně přijímají podíl na chodu domácnosti a životě rodiny. A nemlčí k diskriminaci ve společnosti. Ale zatím je jich málo a ve státě, kde premiér chápe politiku jako hokejovou šatnu, nejsou dostatečně slyšet.

Nad takovými otázkami Žába na prameni zahájila 22. května v pražském kině MAT  veřejnou debatu. Cílem bylo rozproudit výměnu názorů a přispět k odstranění diskriminace na základě pohlaví, která brání ženám i mužům  rozvinout jejich možnosti. Stejně jako brání i pestřejšímu a spokojenějšímu životu celé společnosti. První beseda dostala název: „Mužství: nedotknutelný subjekt jako objekt diskuse“ a moderovala ji Jana Šmídová z ČRo 6. Debatu uvedl Tomáš Pavlas z pořádající organizace: Když řeknu, že jsme všichni lidé stejné hodnoty, každý slušný člověk se mnou bude souhlasit. Pak je ale diskriminace na základě pohlaví problém etický. Má smysl vést etickou debatu o různých formách diskriminace, nikoliv biologickou debatu o přirozenosti biologických rozdílů.

Nyní vám přinášíme několik fragmentů a diskusi se budeme na webových stránkách www.novimuzi.eu věnovat podrobněji.

Tomáš Garigue Masaryk (1904) – prezident, pod jehož záštitou se diskuse konala: Ne – žena není lepší, ovšem ani horší než muž; to záleží na individuích. Žena a muž se od počátku vyvíjejí společně, působili všude a stále působí na sebe vzájemně, a proto ani není možné, aby mravní a vůbec duchovní stav jednoho nebo druhého byl nižší nebo vyšší.

Lucie Jarkovská z Masarykovy univerzity:  Muži se paradoxně cítí ohrožení, protože už nemusí být tak neohrožení, neboť neohrožené dokáží být i ženy.  Politickou a ekonomickou moc mají ve svých rukou muži.

Martin Komárek z MF Dnes: Agresivita je vlastní i ženám, když brání své děti. Mužnost je dobrá věc, která by měla zůstat na světě. Přišli bychom o elegantní odvahu a rytířskost. Bojím se, že chceme muže o tyto vlastnosti připravit.

Tomáš Pavlas z  Žáby na prameni: Neupírejme ženám elegantní odvahu a rytířskost. Mužství není dáno biologicky a pouze v patriarchální společnosti platí, že mužství je udělováno mužstvím. V demokracii se o mužství vyjednává, hledá se konsenzus, jsou respektovány různé formy. Vyjednávají i ženy. Dovednosti a vlastnosti historicky spojované s mužstvím mohou uplatnit i ženy, např. jako úspěšné političky.

Michaela Appeltová - studentka genderu: V diskusi o mužství by měly být vidět a slyšet též gayové.. Oni jsou příkladem mužů, kteří jsou bezmocní pokud jde o jejich otcovství, neboť registrované partnerství nepočítá s možností pečovat o děti.

Michal Komárek z Reflexu: V partnerských vztazích jsou muži stejně bezmocní jako ženy.

Petr Pavlík z Karlovy univerzity: Jak žít jako muž ve společnosti, kde jsou diskriminovány ženy? Muž by o tom měl nejdřív přemýšlet, aby byl schopen situaci vůbec nahlédnout a pak by se každý ze své pozice měl snažit s tím něco udělat, a to je strašně těžké, ale také důležité.

Paní z publika: Upřednostňování mužů ve školství je neskutečné. Naprostou běžné je, že mužský kandidát na ředitelského místo přeskočí ženskou uchazečku, která má v konkursu lepší výsledky.

Dále diskutovali Martin Fafejta z Palackého univerzity, Irena Smetáčková z Karlovy univerzity, Martin Jára z Ligy otevřených – ani o jejich názory vás neošidíme.

K naladění a nabrání dechu zněly písničky Jana Buriana a brněnské skupiny Zelené koule. Jedna debata samozřejmě mnoho vyřešit nemůže, ale slušná účast  naznačila, že by se probíraná témata mohla a měla dostat z okraje společnosti přímo do jejích centra.

Po skončení besedy projevili návštěvníci také velký zájem o jinou akci Žáby na prameni – Den v triku. Jak známo, dostanou tričko s nápisem „Feminismus je radikální názor, že i žena je člověk“, na zádech je pak několik poznámek na téma, co ví nový (rozuměj slušný) muž.  Mají pak měsíc na to vylíčit své zážitky při jeho nošení. Stejně tak existuje i triko pro novou ženu. První cena za nejlepší text či video je 5000,- kč a uzávěrka soutěže je 20.8.2008.

Diskuse proběhla v rámci projektu Noví muži: Muži pro rodinu, který podpořila Nadace Open Society Fund Praha.  Více na www.zabanaprameni.cz

Karel Polanský

 
Související linky:
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT