|
|
|
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Je mnoho způsobů jak prosazovat rovné příležitosti na trhu práce, respektive ve společnosti. Norsko například zavedlo zákon, který nařizuje podnikům obsadit 40% míst ve správních radách ženami. Skandinávie je velmi známá svojí politikou rovných příležitostí. Norsko rozhodně vede, pokud jde o ostatní země, rovné příležitosti jsou na tom velmi dobře ve státní správě, o něco horší je situace soukromých podniků. Pokud se podíváte na webové stránky švédských firem a jejich správních rad, uvidíte fotografie mužů, doplněné fotografií jedné ženy, asi aby se neřeklo. I když jsou ve správních radách převážně zastoupeni muži, stále se máme od Skandinávie co učit.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Opatření napomáhající slaďování kariéry a rodičovství a poskytující dětem bezpečí a pozitivní prostředí představují nejdůležitější aspekty diskuse o demografickém vývoji společnosti v kontextu rovných příležitostí. Mezi významné rysy rodinné politiky patří centra financovaná z veřejných zdrojů a poskytující péči o děti (zejména mateřské školy), rodičovská dovolená, zkrácené a/nebo flexibilní pracovní úvazky, resp. jiné formy zaměstnání (teleworking, práce z domova, sdílený pracovní úvazek apod.). V Norsku je jedním z podstatných aspektů slaďování rodinného a pracovního života příspěvek na péči o děti zavedený v roce 1998. Představuje přídavek pro jedno- až dvouleté děti, které nenavštěvují státem podporovaná centra péče o děti více než 31 hodin týdně. Ačkoli je jeho hlavním cílem pomoci rodičům, aby méně pracovali a strávili se svými dětmi více času, může mít také v dlouhodobém horizontu pozitivní vliv na reproduktivní chování snížením finančních nákladů související s výchovou dětí.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Norsko zruší firmy, které do roku 2007 nebudou mít alespoň 40% žen ve svých správních radách. Před několika lety doporučil norský parlament firmám dosáhnout požadovaného procenta již v polovině roku 2005. Protože se tak ovšem ve většině firem nestalo, musel přistoupit k důraznějšímu řešení. Pokud jde o norské státní společnosti, zde už bylo 40% dosaženo, v těžší situaci se ocitnou firmy soukromé, kde jsou ženy zastoupeny ve správních radách v průměru 15%, což je pouze o 8% více než v roce 2002, kdy parlament vydal své doporučení. Firmy, které nedosáhnou určeného procenta, budou oficiálně napomenuty, pokud ani napomenutí nepomůže, budou uzavřeny.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Švédsko může sloužit jako modelový stát, kde se genderová rovnost promítá ve všech oblastech života, včetně rodinné politiky. Švédská rodinná politika začala být systematicky tvořena již ve 30. letech 20. století a až do 60. let byla ovlivněna zejména tím, že docházelo k rapidnímu poklesu populace a Švédsko mělo nejnižší míru porodnosti v Evropě. V této době byla tedy orientována zejména pronatalitně. Zároveň byl podíl švédských žen na trhu práce pod průměrem zemí OECD. Svoji roli v tom sehrála také neutralita Švédska za 2. světové války, takže švédské žena nemusely nahradit muže v řadě do té doby "tradičně mužských" profesích, což přispělo ke vstupu žen do zaměstnání v ostatních zemích Evropy.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - V loňském roce vydalo Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství publikaci Vybrané problémy v oblasti rovného postavení žen a mužů pečujících o děti a návrhy na jejich řešení. Záměrem bylo prošetřit platnou legislativu související s péčí o rodinu, vyhledat oblasti, které způsobují osobám pečujícím o děti těžkosti. Naším cílem bylo navrhnout a prosadit změny, které rodičům umožní vybrat si podle svých potřeb v kontextu osobního i profesního života vyhovující model péče o děti a výkonu zaměstnání.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - V pořadí třetí "genderový balíček" se zaměřuje na oblast trhu práce s ohledem na účast žen, koncepty slaďování soukromého a pracovního života a přístup zaměstnavatelů k ženám a mužům jako pracovní síle. Genderové balíčky vydává Gender Studies o.p.s celkem čtyři. Zaměřují se na různé oblasti společenského života, které vykazují genderově více nebo méně zatížené rysy. Balíčky mají svou shrnující formou přispět informacemi a odkazy na situaci v zahraničí ke zvýšení povědomí a citlivosti k tématům, která souvisejí s postavením žen a mužů v České republice. Činí tak prostřednictvím argumentů a relevantních faktů, s využitím zdrojů, které má Gender Studies k dispozici ve své knihovně a díky spolupráci s mezinárodními institucemi a organizacemi. Předchozí balíčky byly zaměřeny na politickou participaci žen a reprodukční práva a naleznete je na www.feminismus.cz v sekci Dokumenty.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Ve své prezentaci zaměřené na ženy v řídících pozicích a přednesené na konferenci organizované Gender Studies, o.p.s. v listopadu 2005 zmínila Alena Křížková, že "v rámci současného nastavení podmínek pro manažerskou kariéru žen jsou ženy nuceny většinou volit jednu z cest - buď budovat kariéru nebo zakládat rodinu a tato volba je od nich také očekávána." Vzhledem k tomu, že se v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR, oddělení Gender & sociologie, dlouhodobě věnuje právě postavení žen v zaměstnaneckých hierarchiích, požádaly jsme ji o rozhovor, který by blíže představil výstupy její práce a zjištění, k nimž došla.
16. listopadu 2005 polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz oznámil krajně pravicovému rádiu Maria, že hodlá angažovat speciálního poradce pro otázky ochrany života. Tedy pro politiku vedoucí k potlačování reprodukčních práv mužů a žen. Současně se vyjádřil, že se neobává bruselských direktiv a rezolucí, které požadují zmírnění interrupční politiky v Polsku.
[ ECN zpravodajství] - Česká poslanecká sněmovna schválila návrh zákona, který umožňuje lidem stejného pohlaví uzavírat takzvané registrované partnerství. Poslanci o obdobných normách v minulosti hlasovali už čtyřikrát, vždy neúspěšně. Zákon byl schválen především hlasy sociálních demokratů a komunistů. Proti byli jako tradičně lidovci, k nimž se přidala i většina poslanců ODS.
Právě vyšlo první číslo elektronického zpravodaje Rovné příležitosti ve strukturálních fondech, tentokrát zaměřené na Společný operační regionální program. Zpravodaj RP bude od prosince 2005 do listopadu 2006 vydávat Odbor Rámce podpory Společenství MMR ve spolupráci s obecně prospěšnou organizací Gender Studies a bude vycházet měsíčně se zaměřením na tématiku rovných příležitostí žen a mužů ve strukturálních fondech, resp. projektech a aktivitách z nich podpořených. Tento měsíčník má sloužit hlavně jako zdroj informací o programech na podporu rovných příležitostí a projektech realizovaných ze strukturálních fondů EU, uvede příklady dobré praxe ze zahraničí a jejich souvislosti se situací v ČR, a poskytne Vám, čtenářům a čtenářkám, aktuality týkající se rovných příležitostí ve strukturálních fondech. Pokud máte zájem o odběr Zpravodaje, kontaktujte nás na email gender.office@ecn.cz.
|
|
|
|