Podmínky vhodné pro sladění práce a rodiny jsou samozřejmostí pro každou skandinávskou firmu
[ 30.12.2005, Alexandra Jachanová Doleželová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Je mnoho způsobů jak prosazovat rovné příležitosti na trhu práce, respektive ve společnosti. Norsko například zavedlo zákon, který nařizuje podnikům obsadit 40% míst ve správních radách ženami. Skandinávie je velmi známá svojí politikou rovných příležitostí. Norsko rozhodně vede, pokud jde o ostatní země, rovné příležitosti jsou na tom velmi dobře ve státní správě, o něco horší je situace soukromých podniků. Pokud se podíváte na webové stránky švédských firem a jejich správních rad, uvidíte fotografie mužů, doplněné fotografií jedné ženy, asi aby se neřeklo. I když jsou ve správních radách převážně zastoupeni muži, stále se máme od Skandinávie co učit.
Podmínky vhodné pro sladění práce a rodiny, či ještě lépe, práce, rodiny a volného času jsou samozřejmostí pro každou skandinávskou firmu. Vědí proč. Sladění soukromého a pracovního života (tzv. Work-life balance) patří dnes mezi hlavní priority mladých lidí při hledání zaměstnání. Výzkum společnosti PricewaterhouseCoopers v 11 zemích ukázal, že 57% absolventů vysokých škol považuje sladění pracovního a rodinného života za hlavní přednost.
Nokia
Finská společnost Nokia nabízí pro sladění soukromého a pracovního života svým zaměstnancům podmínky velmi vhodné. Do základní nabídky patří: teleworking, mobile working, flexibilní rozdělení pracovní doby, studijní a vědecké volno, podnikovou zdravotní péči, rekreační i jiné aktivity.
Teleworking nebo mobile working umožňuje zaměstnancům a zaměstnankyním pracovat od jinud než z místa pracoviště převážně pomocí internetu a telefonu. Pracovní úkoly jsou vykonávány ve sjednané pracovní době a nemusí být nutně vykonávány z domova.
ALSTOM
Švédské zastoupení firmy ALSTOM ročně vytváří akční plán rovnosti. Součástí tohoto plánu je "Slaďování výdělečné činnosti a rodičovství". Mezi hlavní cíle patří umožnit mužům i ženám sladění rodičovství s prací a umožnit všem pracovníkům s malými dětmi práci na částečný úvazek. Všichni zaměstnanci na rodičovské dovolené v délce více něž 20 kalendářních dnů až do doby, kdy dítě dosáhne 18 měsíců, získávají 80% ze své mzdy. Před rodičovskou dovolenou každého zaměstnance/-kyně je s nimi vypracován osobní plán, který jim umožňuje udržovat kontakt s pracovištěm. Firma ALSTOM zdůrazňuje, že považuje rodičovskou dovolenou za pozitivní skutečnost. (Více naleznete na internetové stránce http://www.mpsv.cz/files/clanky/973/present_ALSTOM_pr.pdf)
Doplatek k rodičovské dovolené
Mnoho švédských firem podporuje rodiče formou doplatku k příspěvku rodičovské dovolené. Rodič tak může po dobu 6 měsíců pečovat o dítě a pobírat přitom ekvivalent měsíční mzdy. Tento model mimo jiné také motivuje otce k čerpání rodičovské dovolené.
Dánské firmy se v propagaci sladění soukromého a pracovního života nesoustředí pouze na rodiče s malými dětmi, ale také na zaměstnance starající se o jinou závislou osobu, studující nebo prostě zaměstnance, které mají jiné zájmy. Švédské firmy mají dokonce ze zákona povinnost umožnit svým zaměstnancům roční pauzu z důvodu studia či vědecké činnosti.
Jedním z důvodů, proč jsou pracovní podmínky ve skandinávských zemích příznivé pro rodiče, je místní legislativa. Mnoho programů týkajících se sladění rodinného a pracovního života je nařízeno zákonem. Dánské a švédské firmy mají za povinnost nabídnout rodičům flexibilní pracovní uspořádání. Každý dánský rodič má také pro každé své dítě dva dny ročně volno.
|