|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem ] - Lotyšský antidiskriminační zákon, který navazuje na evropskou Směrnici 2002/73/EC, uděluje ombudsmanovi, resp. veřejnému ochránci práv, kontrolu nad případy diskriminace. Pod institucí ombudsmana byla zřízena samostatná kancelář, která se těmto případům věnuje. V roce 2006 obdržel ombudsman 347 stížností na diskriminaci, z nich se 151 týkalo diskriminace na základě pohlaví.
[ Rovné příležitosti do firem] - Při hledání nápadů na koncepční reformu sociálních opatření, respektující pravidla genderové rovnosti, se nemusíme dívat pouze na sever, do Skandinávských zemí. Inspirativní řešení můžeme nacházet v zemích s podobnou historickou zkušeností, jakou je například Slovinsko. Koncepce slovinské rodinné politiky může být v mnoha směrech příkladem i pro Českou republiku.
[ Rovné příležitosti do firem] - K aktivnímu prosazování rovných příležitostí žen a mužů se sice v České republice hlásí stále více firem, nicméně mnohé toto téma považují za zbytečně drahý nadstandard a často nedodržují ani základní nároky stanovené zákonnými normami. Jsou však i zaměstnavatelé, kteří jsou otevření zavádění změn v kontextu rovných příležitostí. Právě těm je určen sborník textů Náklady a zisky rovných příležitostí pro ženy a muže, který představuje různé aspekty dané problematiky a poukazuje na oblasti, kde může být efektivní zavádění rovných šancí přínosné pro zaměstnavatele nejen sociálně, ale i ekonomicky.
[ Rovné příležitosti do firem ] - Podle poslední zprávy z roku 2006 vydané TARKY Social Research Institute v Budapešti, je míra zaměstnanosti žen v Maďarsku vyšší než u mužů. Jedná se především o mladé a zralé ženy, které nejsou omezovány rodinnými povinnostmi. Ani tady se však většina žen nedostane dále než do střeního managementu. A pak je tu i politická scéna, která se stále potýká se zoufalým nedostatkem žen. Kromě toho, podobně jako v dalších zemích střední a východní Evropy, i v Maďarsku míra porodnosti zdaleka nedosahuje průměru ostatních evropských oblastí.
[ Věra Flasarová] - V pondělí 2. dubna 2007 od 11.00 hodin se v prostorách Eurocentra v Jungmannově ulici v Praze koná vernisáž a diskuse na téma Rok 2007 - rok rovných příležitostí. Akci organizuje Kancelář poslankyně EP Věry Flasarové (KSČM) a Eurocentrum Praha.
Špatná pozice matek malých dětí, vracejících se na trh práce, je smutně známým faktem. Ztráta kvalifikace na jedné straně a neochota zaměstnavatelů na straně druhé představují výraznou bariéru pro znovuzapojení se do profesního života. Projekt Resumption, připravený a vedený firmou TECOM, se proto zaměřil na vzdělávání žen, které po mateřské či rodičovské dovolené chtějí najít zaměstnání. A daří se mu to na výbornou.
Klesá žena s malým dítětem na sociálním žebříčku? Jaká úskalí čekají na rodičovské dovolené a po ní? Jak přijímá česká společnost mateřství? A co ženy, které se rozhodly být dobrovolně matkami „na plný úvazek“? Na tyto otázky se zaměřilo nedělní vydání publicistického pořadu Vedlejší efekty na ČT24 (25. března, 20:05). Pořadem provázela Eva Hrnčířová . Pořad máte možnost shlédnout zde.
Představujeme novinku v knihovně Gender studies. Sylvia Ann Hewlett. Harvard business review : on women in business. 1st ed. Boston : Harvard Business School Press, 2005. 213 s. (Harvard business review paperback series). ISBN 1-59139-717-0. Knihu si lze vypůjčit v Gorazdově 20, út-pá od 12-18 hod. Více informací na knihovna@genderstudies.cz nebo 224 913 350.
[ Žába na prameni] - Dlouho očekávaná příručka pro vyučující základních a středních škol Genderově citlivá výchova: kde začít? právě vyšla. Příručka vznikla v rámci vzdělávacího projektu občanského sdružení Žába na prameni, který se soustředil na oblast rovných příležitostí a genderově citlivé výchovy. Vyučující se na šesti celodenních seminářích dozvěděli základní teoretické informace o této problematice a v odpoledních praktických blocích se seznámili s možnostmi, jak toto mnohdy nesprávně chápané téma zprostředkovat v různých předmětech svým žákům a žákyním.
[ Evropská kontaktní skupina] - Byl zahájen 2. vzdělávací cyklus projektu Buďte in při integraci!. Cyklus je určen pro pracovníky zabývající se problematikou integrace etnických menšin a migrantů na území hl. m. Prahy. Jeden z workshopů je věnován genderové a interkulturní senzitivitě.
|
|
|
|