Částečné úvazky usnadní návrat na trh práce
[ 30.3.2007, Martina Mysíková, Institut ekonomických studii, FSV UK
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Práce na částečné úvazky má kladné i stinné stránky. Pokud je zaměstnanost na částečný úvazek dobrovolná a pokud existuje adekvátní legální ochrana, pak je práce na částečný úvazek velmi vhodným prostředkem k rozdělení času mezi práci a jiné aktivity.
Částečné úvazky pomáhají zejména ženám lépe sladit pracovní život s jinými aktivitami (jako jsou rodinné povinnosti, školení nebo zábava) a usnadňují vstup na trh práce a odchod z něj. Cíle zaměstnanosti a doporučení Evropské unie podporují rozvoj částečných úvazků a jiných flexibilních pracovních uspořádání jako prostředek k modernizaci organizace práce.
Pomocí částečných úvazků k plným
Práce na částečné úvazky mohou pomáhat ženám, které byly mimo pracovní sílu, k postupnému přechodu k práci na plný úvazek. Zejména pro matky s malými dětmi může být práce na částečný úvazek alternativou plného úvazku, která umožní nespoléhat se plně na předškolní zařízení či péči chův. Návrat na trh práce po několikaletém soustavném přerušení pracovní aktivity je mnohem těžší, než když je kontakt s trhem práce udržován skrze práci na částečný úvazek. Nedochází tak k nadměrné ztrátě pracovních zkušeností.
Částečné úvazky v České republice a v evropských zemích
V Evropské unii v posledních letech zaměstnanost na částečné úvazky roste a v roce 2005 pracovalo na částečný úvazek téměř 20 % všech zaměstnaných (v případě žen jedna třetina). V České republice je ale situace opačná - podíl pracujících na částečné úvazky klesl na necelých 5 % (u žen 8,5 %) a je jedním z nejnižších v Evropě. Obecně lze říci, že podíl částečných úvazků je nižší v nových členských státech EU. Tyto národní rozdíly jsou ovlivněny kombinací faktorů zahrnujících odlišnosti v ekonomikách různých zemí - trhy práce, organizace péče o děti, vzdělání, daňové systémy a systémy sociální ochrany, ale také tradicemi.
V některých zemích je větší zapojení žen do prácí na částečné úvazky běžným standardem, je tak podporována účast žen na trhu práce. Ve Velké Británii pracuje 43 % žen na částečný úvazek (v roce 2005), v Nizozemí dokonce 75 %. Míra participace žen je v těchto zemích nadprůměrná. Domnívám se, že větší dostupnost prací na částečný úvazek by pomohla zvýšit participaci českých žen na trhu práce.
Patrně i z historických důvodů přetrvává v ČR rozhodování žen mezi prací na plný úvazek a setrváním mimo trh práce. Ovšem ani ze strany zaměstnavatelů často nevidíme přílišnou ochotu zaměstnávat pracovníky či pracovnice na částečný úvazek. Možnost využití částečných úvazků ještě není na českém trhu dostatečně rozvinuta, což značně omezuje jeho flexibilitu. Uplatněním vhodných politik, které by podporovaly částečné úvazky, zajištěním péče o děti v předškolních zařízeních v dostatečném rozsahu a zavedením potřebné legální ochrany, by se práce na částečné úvazky mohly stát běžnějšími i na českém trhu. Lidský kapitál žen by se v období omezené pracovní aktivity nesnižoval tak rapidně, což by zvýšilo jejich atraktivitu pro další potenciální zaměstnavatele.
|