|
Uplatňování rovných příležitostí se zaměstnavatelům vyplatí
[ 29.3.2007, Kateřina Machovcová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Trh práce
]
K aktivnímu prosazování rovných příležitostí žen a mužů se sice v České republice hlásí stále více firem, nicméně mnohé toto téma považují za zbytečně drahý nadstandard a často nedodržují ani základní nároky stanovené zákonnými normami. Jsou však i zaměstnavatelé, kteří jsou otevření zavádění změn v kontextu rovných příležitostí. Právě těm je určen sborník textů Náklady a zisky rovných příležitostí pro ženy a muže, který představuje různé aspekty dané problematiky a poukazuje na oblasti, kde může být efektivní zavádění rovných šancí přínosné pro zaměstnavatele nejen sociálně, ale i ekonomicky.
Sborník pokrývá oblasti jako je řízení lidských zdrojů s důrazem na slaďování osobního a pracovního života, představuje zahraniční studie věnované souvislostem mezi postavením žen a mužů a ziskovostí firem, uvádí souvislosti s sociální odpovědností firem (CSR), public relations, právními aspekty a také se pozastavuje nad možnostmi spolupráce firem a veřejných institucí.
Hana Velíšková z České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů argumentuje pro podporu rozmanitosti v pracovní týmech. Je prokázáno, že různorodé týmy jsou úspěšnější než týmy složené z velmi podobných osobností. Samozřejmě existují i rizika: "Vytváření různorodých týmů, v nichž spolu pracují lidé lišící se věkem, zázemím, hodnotami i přístupem k práci, ovšem klade vysoké nároky na manažerské schopnosti řídícího pracovníka. A to nejen po stránce komunikace a řešení konfliktů, ale i po stránce schopnosti obhájit svou vedoucí roli." Prosazování inkluzivního pracovního prostředí, tak sice může být organizačně náročnější, nicméně je efektivní zkouškou kvalit manažerského týmu a je jisté, že jen schopný tým dokáže přispět k ziskovosti firmy.
Karel Pavlica působící na Vysoké škole ekonomické v Praze ve svém příspěvku představuje praktické kroky k integraci genderové perspektivy v oblasti řízení lidských zdrojů. Na zahraniční studie poukazující na korelaci mezi zastoupením žen (na různých odděleních i v hierarchii firmy) a úspěšností, navazují případové studie firem působících v ČR. Společnosti Air Products, Channel Crossings, Staropramen a TetraPak podávají informace o svých programech podpory rovných příležitostí a poukazují na jejich efektivitu.
Například Air Products se zaměřením na profesní rozvoj žen podařilo identifikovat manažerský potenciál několika kandidátek, což mimo jiné vedlo ke zvýšení úspěšnosti interního náboru a tedy jednoznačným úsporám. Channel Crossings dokázala zkombinovat komerční záměr se službami zaměstnaným: jako jedna z prvních tato jazyková agentura nabídla kurzy s hlídáním dětí, tuto možnost měli jak klienti, tak vyučující.
Firma Staropramen zvýšila návratnost matek po rodičovské dovolené - s odcházejícími osobami byla vedena interview, byl kladen důraz na kontakt v průběhu nepřítomnosti a velmi dobře plánován návrat podle aktuálních potřeb firmy.
Poslední z představovaných společností TetraPak se věnuje především podpoře diverzity a podporuje neformální vzdělávání v této oblasti. Programy jsou otevřeny všem bez rozdílů, ale jak vysvětluje personální ředitelka společnosti Tatiana Trebatická, ženám napomáhají překonat genderové stereotypy podceňující jejich profesní schopnosti: "Je fakt, že ženy potřebují více než muži povzbudit ve svém profesionálním "sebevědomí" a právě na toto je program diverzity, zahrnující různé aktivity, užitečný. Je úžasné sledovat, jak je žena schopná v průběhu poměrně krátké doby vyrůst profesně i osobnostně, když jí vedení společnosti ukáže, že jí důvěřuje a věří v její schopnosti."
Sborník textů Náklady a zisky rovných příležitostí žen a mužů je zdarma k dispozici v Gender Studies (otevřeno út-pá 12:00-18:00). Objednat si jej můžete na emailu pulnapul@genderstudies.cz.
|