|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - Vědomosti personalistů a personalistek a dalších klíčových osob zodpovědných za řízení firem o tom, co je rovné odměňování, čeho se týká a jaké pravidla jsou pro jeho dosažení nutné, jsou stále v České republice nedostatečné. Proto vznikla v rámci projektu EU EQUAL Prolomit vlny příručka o metodice odměňování pro zaměstnavatele. Jedná se o praktického průvodce pravidel a metodiku rovného odměňování mužů a žen ve všech oblastech na trhu práce. V článku si můžete přečíst příklady nepřímé a přímé diskriminace.
[ Rovné příležitosti do firem ] - Je skvělé být tátou? Tuto banální otázku ve svém podtitulu nesl název konference o aktivním otcovství, která se konala 20.dubna v brněnské Knihovně Jiřího Mahena. Vystoupila na ní celá řada odbornic i odborníků, kteří se ve svých příspěvcích zaměřovali na různé aspekty otcovství.
Jakkoliv se může zdát odpověď na výše položenou otázku jednoduchá, samotné "praktikování" otcovství nemusí být v dnešní době vůbec jednoduché. Přestože se v poslední době mluví o nových otcích, o moderních tátech, pečujících tatíncích či mužích na rodičovské dovolené, ve skutečnosti je podíl mužů starajících se o své děti takříkajíc na plný úvazek stále mizivý.
Dovolujeme si Vás pozvat na mezinárodní konferenci „Rovné příležitosti ve firemní praxi“ organizovanou Gender Studies, o.p.s. dne 19.6.2007 (10-15) v Clamm-Gallasově Paláci na Husově 20, Praha 1.
Konference má za cíl obeznámit vás se stavem rovných příležitostí (nejenom) pro ženy a muže ve firmách působících v České republice a zároveň vás inspirovat příklady ze zahraničí. Budeme rádi, když přijmete toto pozvání do publika a svým hlasem přispějete k důležité debatě o tom, co a jak mohou firmy dělat pro podporu rovnosti na pracovištích a pracovním trhu.
Program si můžete stáhnout zde. Přihlášky (jméno účastníka/účastnice, název firmy/organizace a její adresa, telefon, e-mail) prosím zasílejte na e-mailovou adresu nina.bosnicova@genderstudies.cz, případně volejte na 224 915 666. Počet míst je omezen.
[ Rovné příležitosti do firem] - Zásada stejného odměňování zaručuje ženám a mužům stejnou odměnu za stejnou práci či práci stejné hodnoty. Zaměstnavatel je povinen ji zaručit jak svým zaměstnancům tak u něj působícím osobám samostatně výdělečně činným, s ohledem na celý souhrn poskytovaných plnění, tedy nejen všech složek mzdy či platu ale i jiných materiálních výhod. Přestože judikatura Evropského soudního dvora nabízí detailní instrukce, jak posuzovat diskriminaci nepřímou (též diskriminaci "v důsledku"), lze předpokládat, že před českými soudy bude v nejbližší době nejčastěji řešena přímá diskriminace a nejproblematičtějším bude prokázat, že vykonávaná práce byla stejné hodnoty.
[ Rovné příležitosti do firem] - Rovnost odměňování žen a mužů - jde o jedno z nejdiskutovanějších témat na poli rovných příležitostí i postavení zaměstnanců obecně. Nejčastěji se hovoří o platové nerovnosti v soukromém sektoru. Veřejné správy jakoby se tento problém vůbec netýkal. Zda tomu tak skutečně je, jsme hovořili s Evou Ferrarovou z Magistrátu hlavního města Prahy a zástupcem ředitele Krajského úřadu Ústeckého kraje, Jaroslavem Pikalem.
[ Rovné příležitosti do firem] - Reaguje-li zástupce firmy působící na českém trhu na otázku týkající se konkrétních opatření vedoucích k rovnému ohodnocení žen a mužů na různých pozicích, zvolí nejčastěji relativně obecnou odpověď. Ta obvykle naznačuje maximální snahu o objektivitu a nediskriminační přístup k zaměstnancům a zaměstnankyním.
Ještě častěji se však odpovědi nedočkáme: z celé dvacítky oslovených firem - jak těch, jež by bylo možné označit za ryze nebo alespoň původně české, tak zahraničních, odpověděli pouze tři zástupci. Nutno také podotknout, že osloveny byly firmy velké, nikoli ty spadající mezi malé a střední podniky.
[ Rovné příležitosti do firem] - Problematika genderové rovnosti v podnikatelské sféře se nejvýrazněji projevuje v oblasti individuálně smluvních vyjednávání o zaměstnání a výdělku, tj. v segmentu manažerského trhu práce, kterého se účastní vysoce kvalifikované pracovní síly.
Na pozicích zákonodárců, vedoucích a řídících pracovníků se ženy podílejí 28%, což jsou 4% všech zaměstnaných žen. V rámci mužské zaměstnanecké populace tvoří muži v řídících pozicích 8% (ČSÚ 2004).
[ Rovné příležitosti do firem] - Rozhovor s počítačovou lektorkou Jitkou Polákovou.
Síť mateřských center v ČR a obecně prospěšná společnost Gender Studies nabízejív rámci projektu Společnost přátelská rodině bezplatné vzdělávací kurzy zaměřené na zvyšování znalostí počítačů, internetu a rozvoj dovedností důležitých pro podnikání. Jeden z kurů je určen pro začátečníky a začátečnice. Jeho lektorkou je Jitka Poláková, s kterou jsme si povídaly o vzdělávání žen a vzrůstajícím významu informačních a komunikačních technologií v našich každodenních životech.
[ Rovné příležitosti do firem ] - Navzdory rozsáhlé zákonné úpravě, která platovou diskriminaci na základě pohlaví zakazuje, je reálná situace v ČR jiná. Platová nerovnost existuje. Její úroveň se liší v závislosti na oboru činnosti, na pracovní pozici, na úrovni vzdělání a věkové kategorii. Faktem ale zůstává, že i při srovnatelných podmínkách vydělávají ženy méně než muži.
[ Rovné příležitosti do firem] - Podle zdrojů OECD a European Industrial Relations Observatory (Eiro) zůstávají hodinové mzdy žen v Evropě v průměru o 16-20% nižší než mzdy mužů, ačkoli obecně úroveň gender pay gap (GPG) za posledních 20 let výrazně klesla. Rovnost v příjmech s sebou nese několik výhod: snižuje míru chudoby, přispívá k rychlejšímu ekonomickému růstu, vede k nárůstu důchodů žen. Pracují-li s jasným, transparentním, nediskriminačním a snadno pochopitelným systémem odměňování zaměstnavatelé, vysílají jednoznačně kladný signál směrem k zaměstnancům, zejména v souvislosti s hodnotou jejich práce, výkonu, zkušeností, potenciálu a loajality.
|
|
|
|