|
|
|
Riziko chudoby pro ženy starší 65 let je vysoké. Proč? Protože se jim v penzi nasčítají všechna znevýhodnění nastřádaná v průběhu celé pracovní dráhy. Věk a pohlaví jsou českou veřejností vnímané jako nejčastější důvody diskriminace na pracovním trhu. Ženy dlouhodobě čelí znevýhodnění v zaměstnání, přičemž nerovné odměňování, kdy získávají v průměru o 22 % méně na stejné pozici nežli muži, se jim dále promítá i do výpočtu důchodu.
[ 1.9.2015, Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies, o. p. s. ]
V polovině června navštívila Prahu americká režisérka Robin Hauser Reynolds, která v rámci exkluzivní předpremiéry v České Republice představila svůj dokument s názvem CODE: Debugging the Gender Gap . Reynolds ve svém popularizačním dokumentu prostřednictvím série mini-příběhů žen z různých sfér IT poukazuje na problematiku nerovného zastoupení mužů a žen v této oblasti a taky na aktuální palčivé téma sexismu na pracovišti. Při příležitosti její osobní návštěvy České Republiky jsme měli možnost položit jí pár otázek.
[ 1.9.2015, Gabriela Petrušová ]
Společné výstavy umělkyň nejsou na české výtvarné scéně v posledních několika letech nijak ojedinělým úkazem. Nejde přitom většinou o žádná nahodilá setkání, nýbrž o promyšlený koncept. Tento trend potvrzuje i právě probíhající výstava Pandora‘s Vox v Colloredo-Mansfeldském paláci.
[ 1.9.2015, Jitka Hausenblasová, Gender Studies, o.p.s. ]
Mateřská a rodičovská dovolená znamená pro většinu žen zásadní zlom v jejich profesním životě, bohužel často spojený s negativními ekonomickými dopady. Série čtyř videí, připravená Gender Studies ve spolupráci s dokumentaristkou Kamilou Vondrovou, nastiňuje základní problematiku návratu do zaměstnání. Spoty ukazují reálné příběhy matek komentované z pohledu odbornic na pracovní právo, personalistiku a ekonomii a budou využívány v mateřských či rodinných centrech jako podklad pro diskusi ohledně návratu na pracovní trh po mateřské či rodičovské.
[ 1.9.2015, Markéta Matoušková ]
Novinky ve fondu knihovny Gender Studies.
[ 1.9.2015, Michaela Chržová, Gender Studies, o.p.s. ]
Jedním ze společensky aktuálních témat diskutovaných odbornou i laickou veřejností je otázka slaďování neboli harmonizace rodinného a pracovního života. Důvodem pro tento současný diskurs je vysoký podíl žen na trhu práce jako výsledek jejich rostoucí vzdělanosti, nezávislosti a společenské emancipace. Tento rys je obecně společný všem moderním společnostem, v jednotlivých zemích však můžeme pozorovat dílčí specifika.
[ 1.9.2015, Mgr. Jana Paloncyová, Ph.D., Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, v.v.i. ]
Již řadu let je celospolečenským tématem špatná finanční situace lidí. Do značné míry se toto téma stalo mainstreamové až po roce 2008, kdy hospodářská krize z problému úzké skupiny chudých učinila celospolečenský problém, který zasáhl i středostavovské rodiny.
[ 1.9.2015, Daniel Hůle, Člověk v tísni ]
Ohodnoťte Kongres žen
Byli/y jste v červnu na Kongresu žen? Vaše zpětná vazba pomůže posunout další ročník této ojedinělé akce zase o kousek dopředu. Dotazník, k jehož vyplnění stačí jen pár minut, si můžete stáhnout zde.
[ 16.8.2015, ]
S blížícím se dalším ročníkem festivalu Prague Pride se opět častěji setkáme s diskuzemi na témata, která souvisí s LGBTQ komunitou. V následujícím článku se vrátíme k počátkům těchto diskuzí v moderní společnosti, k objasnění vzniku pojmů homosexualita a heterosexualita a tomu, jaký vliv měly tyto kategorie na proměnu pohledu společnosti na sexualitu obecně.
[ 10.8.2015, Olina Králová ]
Nadace OSF hledá kolegyni/kolegu pro propagaci projektu Dejme (že)nám šanci
Nadace Open Society Fond vypisuje výběrové řízení na pozici koordinátora/ky propagace projektu Dejme (že)nám šance. Práce v příjemném prostředí, na částečný úvazek, flexibilní. Více informací najdete zde.
[ 21.7.2015, ]
|
|
|
|