- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Chudoba, dluhy, sebevraždy. To vše se může týkat starších žen

[ 1.9.2015, Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies, o. p. s. ]

Ženy nejčastěji pobírají penzi v rozmezí mezi 7 600,- a 8 999,- Kč, což je výrazně nižší částka než u mužů důchodců. Pole Českého statistického úřadu přitom 75 % žen pobírá důchod do 10 999 Kč, přičemž 70 % mužů pobírá důchod nad 12 000 Kč.

Starší lidé jsou obecně více vystaveni riziku chudoby. Seniorky zvláště. V roce 2013 bylo v populaci nad 65 let ohroženo chudobou 14,7 % žen a 7,0 % mužů. Riziko chudoby je pro seniorky tedy dvojnásobné (Volejníčková 2015).

Ukazuje se, že senioři a seniorky jsou i přes svůj nízký příjem – nebo možná právě kvůli němu – ohroženi dluhy. Dluhy vznikají z různých příčin, některé dluhy vznikly již před odchodem do starobního důchodu, některé vznikají v jeho průběhu jako neschopnost splácet telekomunikační služby, platby pojistného pojišťovnám, spotřebitelské úvěry a platby za energie (Kadlec 2013).

Od roku 2008 také kontinuálně stoupá počet důchodů s exekuční srážkou. Z 40 000 exekucí se do loňského roku číslo vyšplhalo na něco málo přes 75 000.

Z údajů České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že dluhy seniorů a seniorek jsou stále větším ohrožením pro jejich důchody. Penzi totiž lze exekuovat jako jakýkoli jiný příjem. Z důchodů zadlužených lidí musela Česká správa sociálního zabezpečení loni strhnout a poukázat na účty oprávněných osob a exekutorů přes 1,5 miliardy korun.

Průměrný dluh seniora/seniorky je uváděn v rozmezí 9 000 – 50 000 Kč, což je o polovinu méně, nežli u mladší populace. A zdá se, že jejich zadlužení je také procentuálně nižší. Dle studie MBA Finance je exekucí postiženo pouze 1,6 % starobních důchodců, zatímco u zbytku ekonomicky aktivního obyvatelstva se jedná o zadluženost ve výši 11,6 %. Lidé v důchodovém věku tvoří 3,7 % ze všech dlužníků (Kopačka 2015). O čem toto číslo vypovídá? Nízké procento exekucí nemusí reflektovat celkovou zadluženost seniorů a seniorek. Může spíše souviset se skutečností, že starší lidé jsou schopni své dluhy splácet a neocitají se mezi neplatiči. Navíc starší generace často dluh vnímá jako závazek, jemuž musí za každou cenu dostát. Často pak řeší, co ze svého omezeného důchodu upřednostnit: splátku dluhu, nájemné (aby nevznikal další dluh), jídlo či léky? U žen seniorek navíc výraznou roli hraje i skutečnost, že častěji podléhají své pečovatelské roli v rámci rodinných vztahů a nadále pečují o své blízké, včetně dětí a vnoučat. Přičemž péče a pomoc bývá nejen materiální povahy, ale často i finanční. Ač samy mají důchod nižší, mají tendenci z něj ještě šetřit a dávat dál. V případě zadlužení se tak často nejedná o jejich vlastní dluh, ale o dluh jejich blízkých, který přebírají. Přitom je mnohdy první impulz dobrovolný, vedený obyčejnou snahou pomoci svým dětem (vnoučatům): děti se dostanou do situace, kterou finančně nezvládají, tak proč jim nepomoci. Často jde o vysvětlení, že dětem již půjčku nedají, zato jí – mamince – ano, protože ještě žádnou půjčku nemá, má pravidelný příjem z důchodu a jedná se jen o formální záležitost. A oni (rozuměj děti) budou přece vše platit. Nebo se jedná o situace, kdy jde „pouze“ o ručení za půjčku, kterou si vezme vnuk, či dcera… Jenže následně nastane chvíle, kdy děti či vnoučata z různých důvodů dluh splácet přestanou a ten dopadá na ručitele.

O tom, že tíha dluhů na starší generace negativně doléhá, svědčí také anonymní údaje z linky důvěry Senior Telefon Života 90. Ty odkazují na provázanost špatné finanční situace, ekonomického týrání ze strany rodiny a následných myšlenek na sebevraždu, či sebevražedných tendencí. I zde jsou více ohroženy ženy. Jak uvádí Dana Kroupová ze Života 90: „V průběhu prvního pololetí letošního roku bylo zaznamenáno 80 hovorů o ekonomickém násilí. Za minulý rok se jednalo celkem o 126 hovorů na toto téma. Evidujeme tak nárůst o 20 %. Přitom je důležité zmínit, že volající jsou asi z 90 % ženy.“ Ze zmíněných 80 hovorů bylo evidováno 18 hovorů o finančním týrání ze strany rodiny či blízkých v kombinaci se sebevražednými myšlenkami či sebevražednými tendencemi. Pokud se jedná o dluhy a finanční tíseň, i zde se projevují sebevražedné myšlenky a tendence. Konkrétně se za zmiňované období jednalo o 29 případů. Pouze v 5 případech byl volající muž (Život 90).

Situace dluhů je náročná, a to nejen na řešení, ale i na psychiku jedince. Přesto existují možnosti, jak dluhy řešit a situaci úspěšně zvládnout. Pomoci může nejen rozhovor s blízkými, s lidmi, kterými senior či seniorka věří, či na anonymní telefonické lince, ale i dluhové poradenství v rámci Občanských poraden.

Senior Telefon Života 90 800 155 155 slouží jako telefonická krizová intervence pro seniory a seniorky a osoby pečující. Slouží 24 hodin denně a poskytuje prostor pro hovory o tématech, které volající tíží a s nimiž si neví rady.


Zdroje:
Česká správa sociálního zabezpečení (2015): Výroční zpráva 2014. Praha.
Český statistický úřad (2015): Ženy a muži v datech.
Kadlec, Jindřich (2013): Dluhová problematika v terénních sociálních službách. Česká asociace pečovatelské služby. Praha.
Kopačka, Vratislav (2015): Počet seniorů v exekuci je oproti ostatní populaci sedminový.
Volejníčková, Romana (2015): Genderové nerovnosti v odměňování a důchodech. Gender Studies: Praha.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT