|
|
|
Také se vám stává, že chodíte do práce, do školy, na kávu nebo do kina kolem krásných domů a přemýšlíte, jak to v nich asi vypadalo dřív? Kdo zde bydlel, scházel se tu nebo jak se místo proměňovalo v čase? V následujícím textu vám jeden takový dům představíme, který navíc souvisí s dějinami feministické Prahy. Historie spolkového domu Ve Smečkách je totiž mnohem zajímavější, než by se na první pohled mohlo zdát.
[ 31.3.2024, Markéta Štěpánová a Marie Koval, Gender Studies, o.p.s. ]
Letošní Mezinárodní den žen jsme oslavily*i pátrací hrou po místech v centru Prahy spojených s počátky českého ženského emancipačního hnutí. A jak to vypadalo?
[ 31.3.2024, Štěpánka Sůsová, Gender Studies, o.p.s. ]
V předvečer Mezinárodního dne žen, 7. března 2024, se v prostorách Kampusu Hybernská uskutečnila vernisáž výstavy Praha feministická s podtitulem Místa, kde se psala historie, zaměřená na přelom 19. a 20. století s částečným přesahem do období moderní historie.
[ 31.3.2024, Štěpánka Sůsová, Gender Studies, o.p.s. ]
Když se řekne české ženské hnutí, jaká jména se vám vybaví? Kdo byly zakladatelky feministických spolků, jejich členky a jak se podílely na dějinách emancipace? Jak vypadaly jejich aktivity a co dnes díky nim můžeme? Přesvědčte se, že encyklopedie nemusí být nuda, zvlášť, když je o ženách!
[ 31.3.2024, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s. ]
Málokdo možná ví, že v Knihovně Jiřiny Šiklové najdete kromě knih, publikací a časopisů na téma genderu, queerness a feminismu také historické archivy. Jedním z nich je i Archiv Elišky Krásnohorské, který zpřístupňuje veřejnosti cenné archivní dokumenty z historie českého ženského hnutí.
[ 31.3.2024, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s. ]
Myšlenka prosadit vyšší vzdělání pro dívky se v druhé polovině 19. století stávala stále naléhavější a dostávala se do popředí v hovorech středostavovské společnosti i v idejích spolků, které tehdy vznikaly. Přibývalo totiž zejména měšťanských rodin, které zaujímaly stále významnější postavení ve veřejném životě. Neměly však dostatečné ekonomické zázemí na to, aby umožnily svým dcerám, v případě že se neprovdají, odpovídající životní postavení a společenskou vážnost. Ženský vzdělávací spolek, Americký klub dam, dívčí měšťanská škola atd. vzdělávaly dívky (a ženy) v praktických i teoretických oborech, ale nezaručily jim stejné postavení, jako měli muži. Pro řadu veřejných pozic totiž bylo požadováno vysvědčení o určitém typu vzdělání, a to bylo pro dívky v habsburské monarchii nedostupné. Univerzitní vzdělání jim bylo dlouho zcela odepřeno.
[ 31.3.2024, Milada Sekyrková, archivářka a historička, Filozofická fakulta UK ]
Jsou místa, kolem kterých chodíme každý den do práce, na nákup, do školy, na polikliniku a často už ani nevnímáme, jak vypadají domy, které míjíme a do kterých vstupujeme. Jsou to přitom tišší svědci zásadních dějinných okamžiků a změn. Často byly jejich přímými hybateli.
[ 31.3.2024, Johana Jonáková, Gender Studies, o.p.s. ]
Kvennasögusafn Íslands (Archiv dějin žen Islandu) nyní působí v Národní a univerzitní knihovně Islandu ve vysoké čtvercové budově s výrazným červeným tónem. Ačkoliv se budova nachází téměř na okraji kampusu, je pevnou součástí areálu Islandské univerzity.
[ 31.3.2024, Rakel Adolphsdóttir, historička z Archivu dějin žen, Národní a univerzitní knihovna Islandu, Reykjavík ]
Srdečně zveme na další diskuzní podvečer v rámci cyklu Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové, s názvem Gender Equality in Iceland? History, Strikes, and Politics, tentokrát netradičně v prostoru Kampusu Hybernská, kde probíhá naše výstava k historii ženského hnutí Praha feministická. Diskutovat budou islandské hostky Rakel Adolphsdóttir (Women’s History Archives, Reykjavík) a Sigríður Jónsdóttir (Islandská národní a univerzitní knihovna v Reykjavíku).
[ 31.3.2024, Štěpánka Sůsová, Gender Studies, o.p.s. ]
Dějiny českého ženského hnutí jsou obvykle pojímány pouze jako dějiny jedné skupiny lidí. Stejně jako “české dějiny” chápeme obvykle jen jako dějiny česky hovořících mužů a nikoliv širšími dějinami všech žen a mužů, kteří žili v českých zemích, tak také zapomínáme na to, že v českých zemích se rozvíjelo i ženské hnutí německy hovořící menšiny.
[ 31.3.2024, Karina Hoření, historička a socioložka, Institut slavistiky, Polská akademie věd ]
|
|
|
|