Místa feministické Prahy na pár kliknutí
[ 31.3.2024, Johana Jonáková, Gender Studies, o.p.s.
]
Centrální část Prahy vytyčená Karlovým náměstím, Resslovou ulicí, Masarykovým nábřežím a Náprstkovým muzeem je sice pojmenovaná po čistě mužských předcích, skrývá v sobě ale místa, která sehrála klíčovou roli v emancipaci žen v českých zemích na přelomu 19. a 20. století. Narodila se zde Františka Plamínková, působila Eliška Krásnohorská, tvořila první česká sochařka Karla Vobišová-Žáková. Budovy tohoto prostoru stály u možnosti žen se vzdělávat nebo studovat na gymnáziu, volit nebo být voleny.
Protože i Knihovna Jiřiny Šiklové sídlící na Masarykově nábřeží zapadá do konceptu míst úzce spjatých s tématem emancipace a feminismu, zrodil se zde před dvěma lety plán vytvořit digitální mapu. Ta měla provést zájemce a zájemkyně po místech spojených s ženskou historií a ukázat oblast na pomezí Prahy 1 a Prahy 2 zcela jinou perspektivou.
Digitální mapa s názvem Feministická Praha pro vás objevuje deset míst spojených s dějinami ženského hnutí na Praze 1 a 2. Můžete ji využít jako inspiraci, abyste příště při přestupu na tramvaj zvedli hlavu k Černému pivovaru a připomněli si, která významná žena se zde narodila.
Digitální mapu si můžete prohlédnout zde: https://zenymohou.cz/#mapa
|