- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Reportáž z vernisáže výstavy Praha feministická. Místa, kde se psala historie

[ 31.3.2024, Štěpánka Sůsová, Gender Studies, o.p.s. ]

Členitý prostor ve třetím patře budovy A se pár minut před 18. hodinou zaplnil návštěvnictvem, které sem přivedlo jedno – zájem o místa, která jsou spojena s historií české ženské emancipace. Na začátku vernisáže přivítala ředitelka Gender Studies, o.p.s. Johana Jonáková příchozí, pronesla úvodní slovo a poděkovala všem participujícím. Následně dostala slovo historička a archivářka Milada Sekyrková, která výstavu zasadila do historického kontextu. O přípravě a celém konceptu výstavy promluvily také její autorky – Markéta Štěpánová a Marie Koval. Poté dostal slovo Jan Dufek z kreativní skupiny Dílna a představil digitální mapu Feministická Praha, obsahující místa v centru Prahy, která jsou spojena s počátky a historií feministického hnutí. Nemohlo chybět ani představení knihovny Jiřiny Šiklové od Lu Přibyl. Moderace celého večera se ujala Agáta Hrdličková.

Vernisáž i hudební zážitek!

Foto: Martina Adlerová

Proslovy participujících doplnila svým klavírním vystoupením Nina Honová, a to skladbami od Vítězslavy Kaprálové a Leoše Janáčka, čímž přiblížila návštěvnictvu i dobový hudební kontext. V rámci vernisáže měly*i příchozí možnost zasoutěžit si o komentovanou prohlídku výstavy, komentovanou procházku feministickou Prahou a v neposlední řadě také o roční registraci do Knihovny Jiřiny Šiklové a knihu Hnízdo feminismu, a to prostřednictvím vědomostního kvízu, který otestoval jejich znalosti i pozornost při čtení textů na výstavních panelech. K procházení se výstavou zahrála svůj set také DJka Mary C. O občerstvení se pro příležitost vernisáže postaraly Kuchařky bez domova.

Průvodkyně Anna Kovářová

Po úvodních proslovech se návštvnictvo odebralo k jednotlivým panelům, na kterých na ně již čekala Anna Kovářová – fiktivní postava, která návštěvnictvu přibližuje historické reálie z pohledu pěti generací žen jedné rodiny. Na konci expozice pak může každý*á zanechat svou feministickou stopu na mapě Prahy.

Foto: Martina Adlerová

Expozice ze života Jiřiny Šiklové

V rámci vernisáže byl představen také tzv. Budoár Jiřiny Šiklové obsahující osobní předměty socioložky, disidentky a zakladatelky Gender Studies, o.p.s., mimo jiné například dopisy z vězení, nebo tzv. pašovací kabát, který byl pro veřejnost k vidění pouze u příležitosti vernisáže. 

Děkujeme všem příchozím za opravdu hojnou účast a za pozitivní ohlasy, které jsme měli*y možnost vyslechnout. 

Líbila se Vám také výstava? Chybělo Vám zde něco? Napište nám zpětnou vazbu do krátkého formuláře.


Výstavu Praha feministická: Místa, kde se psala historie je možné si v Kampusu Hybernská prohlédnout do 18. 4. každý všední den od 9 do 18h.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT