- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Nové webové stránky projektu Československo v paměti žen více
[ 24.9.2020,   ]

Hip hop byl a je doménou mužů, maskulinní hodnoty a normy nastavují pravidla genderových vztahů a určují kdo a za jakých okolností, může být označen za „pravého“ hiphopera. Maskulinita v hip hopu je založena na tradičních hodnotách spojených s mocí, sílou, agresivitou, soutěživostí a dominancí (nad ženami a jinými, slabšími muži).

více
[ 31.8.2020, Anna Oravcová, socioložka, lektorka na SUNY Empire State College, moderátorka Rádia Spin 96,2   ]
„Kdy jste si poprvé uvědomil*a, že na genderu v hudbě záleží? Máte nějaké negativní nebo pozitivní zkušenosti ve své kariéře? Jak vnímáte v tomto ohledu současnou situaci hudebního světa v ČR? Jaké kroky by se daly pro případné zlepšení podniknout?” více
[ 31.8.2020, redakce zpravodaje   ]

Extrémnímu metalu dominují muži a ostatní osoby jsou na okraji. Ty však musí pravidelně bojovat s různými způsoby “vymazání” z těchto scén. Proto je důležité explicitně tematizovat rasismus, homofobii, transfobii, misogynii a sexismus, který se v těchto subkulturách často vyskytuje.

více
[ 31.8.2020, Alma Benešová, studentka gender studies, překladatelka, aktivistka   ]
„Umělcům, těm je hej! Práce je jim koníčkem, peněz mají, že neví, co s nimi, fanynky a fanoušci jim leží u nohou, média se rvou o jejich přízeň a bohémský život, jó, to musí být něco (tedy až na ten ranní bolehlav)…“ Patrně poměrně častá představa o tom, jak se žije profesionálním kumštýřům a kumštýřkám v našich krajích. Ale když vstoupí do jejich života potřeba zajistit péči o dítě anebo jinou osobu, ukazuje se, že není všechno zlato, co se třpytí… více
[ 31.8.2020, Josef Vošmik, Gender Studies, o.p.s. a Fakulta humanitních studií UK   ]

Kolik z nás nehrálo na nějaký hudební nástroj? Kolik z nás nezpívalo? Kolik z nás nemělo nikdy hudební výchovu? Hudba je součástí našich životů, patří mezi umění, která nás povznáší. Současně je ale hudba i způsob obživy, pro některé je i zaměstnáním. A zaměstnáním ne úplně férovým.

více
[ 31.8.2020, Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies o.p.s.   ]

Rozhovor s Mary C alias Marií Čtveráčkovou, hudební publicistkou, moderátorkou, producentkou a DJkou, kterou můžete znát třeba ze Scény s Mary C na Radiu Wave (dříve Kruton), kde se od r. 2014 věnovala současnému rapu i kořenům hip hopu, R&B nebo soulu a novým hudebním směrům a experimentům. Aktuálně ji můžete slyšet za Trigger system [ZVUK] každou první středu v měsíci na Radiu Punctum.

více
[ 31.8.2020, Marie Mrvová, Gender Studies, o.p.s.   ]

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i teenagery a teenagerky, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.

více
[ 31.8.2020, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Rádia Wave   ]

Z toho, s čím jsem se setkal*a, má hudební scéna z velké části, až na několik vítaných výjimek, tendenci být apolitická, nebo alespoň nedbalá, pokud jde o sociální spravedlnost. Hudba jako umělecká forma je ale neodmyslitelně zakořeněná v politice a já věřím, že hudba musí být VŽDY politická a založená na odporu, solidaritě a spojenectví.

více
[ 31.8.2020, Holly McGowan (alias Evil Medvěd), hudebník*ice, sound designer*ka   ]

Plácido Domingo a James Levine, skutečné ikony světového operního nebe, jejichž mnohé interpretace rolí či děl a nesčetné nahrávky se staly skutečným etalonem pro posuzování všech, kteří přijdou po nich. Současně je však dohnaly „hříchy“ (zdaleka nejen) jejich mládí, pročež se pro jedny stali mučedníky přemrštěných důsledků kampaně Me too, pro druhé exemplárními příklady zásady padni komu padni. Náhle se pro mnohé proměnili z osobností bezmezně adorovaných v renegáty, k nimž se není záhodno (veřejně) radši ani hlásit – to platí zejména o Levinovi. A tak se nutkavě vkrádá do mysli otázka, jak je možné, že se tak snadno stane z modly persona non grata? A je to oprávněné a spravedlivé?

více
[ 31.8.2020, Josef Vošmik, Gender Studies, o.p.s. a Fakulta humanitních studií UK   ]
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT