|
|
|
[ Slovak-Czech Women's Fund] - Slovak-Czech Women’s Fund vyhlašuje grantové kolo na podporu projektů zaměřených na dívky a mladé ženy do 26 let. Cílem programu je přispět k posílení sebevědomí dívek a mladých žen, jejich vůdčích a organizačních schopností a zlepšit jejich povědomí o ženských právech a genderových stereotypech. Uzávěrka pro přijímání žádostí je 17. srpna 2007.
[ proequality.cz] - V divadelním klubu Ungelt se v páteční poledne (29. června) setkalo na 30 zástupkyní genderově orientovaných organizací, aby společně diskutovaly o rovných příležitostech. Přišly například zástupkyně sdružení Fórum 50%, Českého svazu žen, Gender Studies, Unie katolických žen, Gay a lesbické ligy, genderové tiskové agentury Gita, Amnesty International, Friedrich Ebert Stiftung nebo Žáby na prameni. Výběrem témat se koalice proEquality dotkla palčivých míst. Na otázky „co je obsahem rovných příležitostí?“, „jaký je vliv Evropské Unie na směřování genderově orientovaných organizací?“, „co si pod pojmem rovné příležitosti představují ženy jiné sexuální orientace, náboženského vyznání či etnické příslušnosti?“ se rozpoutala živá diskuse a bylo patrné, že tyto otázky jsou předmětem vnitřních diskusí zúčastněných organizací.
V Praze není příliš míst, kde by chyběly bariéry, kde by byly k dispozici přebalovací pulty, kde by si dítě mohlo chvíli hrát, než si rodič vyřídí potřebné pro dítě "nudnosti". Dokonce se setkáváme i s místy, kde je na vstupních dveřích znak s přeškrtnutým kočárkem. Proto se organizace Gender Studies rozhodla, že vytvoří pražskou mapu "Míst přátelských rodině". Během prázdnin vyhledáváme místa na Praze 2.
[ Forum 50%] - 30. června uplynulo 65 let od popravy Františky Plamínkové, významné české feministky a političky. Františka Plamínková se narodila v roce 1875. Od dětství toužila stát se učitelkou a od volby tohoto povolání jí neodradila ani skutečnost, že v Rakousku-Uhersku platil zákon, podle kterého musely žít učitelky v celibátu. Plamínková se i přesto rozhodla věnovat vysněné kariéře a nastoupila na dráhu učitelky.
[ Rovné příležitosti do firem ] - Networking, mentoring, koučink jsou dnes v rozvoji lidských zdrojů velmi používanými zaklínadly, jež dokáží - při správném používání - napomoci při rozvoji kariéry, využívání emoční inteligence, slaďování osobního a pracovního života, zefektivnění komunikace či rozvoji silných stránek vlastní osobnosti. Jednou z žen zabývajících se koučinkem je Monika Bartoníčková. Vystudovala VŠCHT, deset let působila v rozvoji lidských zdrojů a již několik let je úspěšnou koučerkou, trenérkou a vychvalovanou lektorkou v oblasti měkkých dovedností. Obrátila jsem se na ni proto nejen s otázkami obecného rázu - o rozdílu mezi koučinkem a mentoringem, ale i několika genderově laděnými…
[ Rovné příležitosti do firem ] - Společnost Mediatel, vydávající Zlaté stránky, podporuje diverzitu a rovné příležitosti nejen pro ženy a muže. Ženy v top managementu jsou zastoupeny v padesáti procentech a to je pro Českou republiku celkem ojedinělé. Vytvářením dobrých příkadů chce společnost Mediatel bourat stereotypy. Generální ředitelka Mediatelu a členka jejího zakládajícího týmu, Kimberli J. Lewis, klade důraz na vytváření úspěšných a rozmanitých týmů a podporuje ženy, aby se ucházely o manažerské pozice.
[ Rovné příležitosti do firem] - Mentoring a koučink se v řadě firem osvědčily jako způsoby zlepšování pracovních výkonů a osobnostního rozvoje pracovníků. Nově se pak v českém prostředí prosazují jako metody pro rozvoj profesního potenciálu žen a dalších skupin, které jsou z různých důvodů na trhu práce znevýhodňovány. Jsou tak jednou z cest, jak vytvářet pracoviště, na kterých jsou povyšováni lidé na základě své skutečné kvalifikace a odvedené práce. "Je to velice osobní a jedinečná zkušenost," líčí své zážitky Ivana Šabatová, předsedkyně Jihočeské asociace podnikatelek a manažerek, která absolvovala mezinárodní mentoringový program.
[ Rovné příležitosti do firem ] - Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s Petrem Nečasem přichází s řadou zajímavých změn, které by mohly přispět ke slaďování pracovního a osobního života. Začnou se uskutečňovat již od příštího roku. Pro zaměstnavatele se chystají úlevy na daních, budou-li provozovat firemní školky či jinak podporovat zaměstnance pečující o děti. Plánuje se rozšíření služeb mateřských škol na děti již dvouleté. A podpora alternativních středisek péče o děti.
[ Rovné příležitosti do firem ] - Vybrat si toho správného mentora či mentorku není jednoduché. Je třeba si uvědomit řadu skutečností, než se vstoupí do vztahu, který je stavěný na zodpovědnosti, vzájemné důvěře a zejména na dobré interpersonální komunikaci. Úspěch mentoringu stojí na vytrvalosti a předpokládá se, že obě strany budou schopny si osvojit dovednosti a hodnoty, které jim pomohou ke kariérovému vzestupu. Příručka The Mentees guide to mentoring (Cohen, N. H., HRD Press, 1999) v kostce shrnuje základní pojmy a postupy, jak dosáhnout pozitivních výsledků a stát se, nejen více výkonným člověkem, ale také člověkem schopným svou kariéru efektivně řídit.
[ Rovné příležitosti do firem ] - Veřejná správa v Berlíně se již několik let těší z programů organizace Verwaltungsakademie (Akademie veřejné správy), jež vzdělává zaměstnance a zaměstnankyně státních úřadů. Verwaltungsakademie je organizací zřízenou městem Berlín a v rámci svých programů se věnuje také mentoringu a problematice rovných příležitostí. Díky projektu magistrátu hlavního města Prahy "Mentoring a Magistrát" přijela nedávno do Prahy Christine Mueller, pracovnice Verwaltungsakademie, odbornice přes mentoring, aby se podělila o zkušenosti ve svém oboru a pověděla více o vzdělávacích programech berlínské veřejné správy.
|
|
|
|