- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Mentoring a koučink – cesty k rozvoji a zvyšování výkonnosti

[ 30.6.2007, Linda Sokačová, Gender Studies, o.p.s. Rovné příležitosti > Trh práce ]

Mentoring a koučink se v řadě firem osvědčily jako způsoby zlepšování pracovních výkonů a osobnostního rozvoje pracovníků. Nově se pak v českém prostředí prosazují jako metody pro rozvoj profesního potenciálu žen a dalších skupin, které jsou z různých důvodů na trhu práce znevýhodňovány. Jsou tak jednou z cest, jak vytvářet pracoviště, na kterých jsou povyšováni lidé na základě své skutečné kvalifikace a odvedené práce. "Je to velice osobní a jedinečná zkušenost," líčí své zážitky Ivana Šabatová, předsedkyně Jihočeské asociace podnikatelek a manažerek, která absolvovala mezinárodní mentoringový program.

Mentoring - strategie rozvoje

Mentoring je způsobem, jakým předávají své znalosti zkušenější pracovníci těm méně zkušeným, aby se naučili lépe zvládat svoji práci a také aby přispěli k rozvoji jejich kariéry. Je to proces, ve kterém jedna osoba (mentor) rozvíjí kariéru a schopnosti druhé osoby (mentee). Mentor pomáhá svému svěřenci lépe poznat sebe sama, svůj potenciál a schopnosti. Rozhodně nejde o vztah nadřízeného a podřízeného.

Klíčové součásti mentoringu

Koučink: mentor je koučem, aktivní vůdčí osobou, která podporuje svého svěřence k rozvoji dovedností a postojů důležitých pro budoucí kariéru.

Poradenství: mentor stojí na straně svého svěřence při řešení problémů a rozhodování. Přispívá také k tomu, aby si mentee uvědomoval širší okolnosti a dopady svého rozhodnutí.

Asistence: mentor vyšlapává cestu pro svého svěřence. A to už jen tím, že mu poskytne telefonní číslo na lidi, kteří jsou důležití pro jeho práci.

Síťování (networking): mentor učí, jak využívat formálních i neformálních kontaktů.

Firmy mentoringové programy nabízejí ženám i mužům nebo pouze specificky ženám. Druhý zmiňovaný způsob se uplatňuje v případech, kdy ve firmách působí malý počet žen na řídících pozicích, i když mezi zaměstnanci tvoří vysoké procento. Dalším motivem je hledání talentů v tradičně "mužských" povoláních. Podobně může mentoring fungovat také v tradičně "ženských" oborech.
Mentoring má pozitivní vliv nejen na mentee, ale také na mentora a organizaci jako celek. Mentee získává nové zkušenosti, přímé kontakty, praxi. Mentoringové programy zaměřené na ženy zvyšují motivaci ke kariéře. Žena - mentorka tu působí jako vzor úspěšné kariéry a často i úspěšného slaďování osobního a pracovního života.
"Poznat Gerri Elliott pro mne byla úžasná zkušenost. … Je zároveň neuvěřitelně tvrdě pracující ženou i matkou dvou dospívajících dětí a milující manželkou svému manželovi, který se kvůli její kariéře částečně vzdal své vlastní. Nikdy bych si neuměla představit, že něco takového je možné zvládnout, kdybych to neviděla na vlastní oči," říká již citovaná Ivana Šabatová z Jihočeské asociace manažerek a podnikatelek.
Mentoring rozvíjí i mentory. Poskytuje jim příležitost k reflexi a zlepšování svých vlastních pracovních technik a dovedností. A samozřejmě také komunikační schopnosti.

Koučování - jak dosáhnout svého maxima

Koučování (coaching) pomáhá rozvíjet manažerské schopnosti, motivujete k osobnímu a profesnímu růstu. Mentoring je především proces, ve kterém zkušenější osoba předává zkušenosti osobě méně zkušené. Mentor je navíc osoba etablovaná uvnitř firmy. Koučink je spíše o mentální podpoře. Kouč přispívá k osobnostnímu rozvoji a pomáhá s rozborem problematických situací a bývá to někdo z vně společnosti.
Kouč je sparring partnerem. Podporuje, konfrontuje a napomáhá k otevírání nových možností pro řešení problémů a nových způsobů jednání. Na rozdíl od mentora neposkytuje rady, neříká, jak situaci řešit, ale motivuje k hledání řešení a odpovědí. Koučink může probíhat na individuální, týmové či organizační úrovni. Všechny tři typy se zaměřují na zvyšování výkonnosti. Ten týmový se pak navíc zaměřuje na rozvoj týmové spolupráce.

Genderově senzitivní mentoring a koučink

Genderově senzitivní mentoring a koučink mohou přispívat k odstraňování některých diskriminačních přístupů na trhu práce na základě pohlaví. Ženy mají v současnosti stále ještě omezenější přístup k neformálním kontaktům, nejen v rámci řídících pozic narážejí na problémy předsudečného uvažování o tom, jaké jsou schopnosti žen a mužů. Tyto metody jsou přínosné jak pro ženy - zaměstnankyně, tak pro zaměstnavatele, kteří díky nim, mají možnost povyšovat skutečně talentované a schopné lidi bez ohledu na společenské stereotypy.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT