|
The Mentees Guide to Mentoring aneb jak úspěšně na mentoring
[ 30.6.2007, Helena Tabakovová
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Vybrat si toho správného mentora či mentorku není jednoduché. Je třeba si uvědomit řadu skutečností, než se vstoupí do vztahu, který je stavěný na zodpovědnosti, vzájemné důvěře a zejména na dobré interpersonální komunikaci. Úspěch mentoringu stojí na vytrvalosti a předpokládá se, že obě strany budou schopny si osvojit dovednosti a hodnoty, které jim pomohou ke kariérovému vzestupu. Příručka The Mentees guide to mentoring (Cohen, N. H., HRD Press, 1999) v kostce shrnuje základní pojmy a postupy, jak dosáhnout pozitivních výsledků a stát se, nejen více výkonným člověkem, ale také člověkem schopným svou kariéru efektivně řídit.
Vybrat si správně
Mentoring je dobrovolnou aktivitou. V českém prostředí se stává populární v posledních několika letech, i když v západoevropských zemích je již několik desítek let považován za přirozenou součástí firemní kultury. Na rozdíl od koučinku, kde zaměstnavatel, který chce zvýšit výkonnost svých pracovníků a pracovnic, vyhledá službu v rámci intenzivních kurzů, je mentoring dlouhodobější záležitostí. Mentor je člověkem, který učí a jde vzorem méně zkušenému zaměstnanci či zaměstnankyni (mentee). Předává tak své praktické zkušenosti, pomáhá při rozhodování nebo radí, jak si poradit v konfliktních situacích.
Co radí příručka…
Příručka uvádí vlastnosti a kvality mentora, na které musí mentee brát ohledy, aby jejich vztah byl efektivní a přinesl podstatné výsledky. Ve vztahu mezi mentorem a mentee by měla panovat naprostá důvěra v tom, že to, na čem společně pracují, bude mít úspěch a pomůže tak mentee dosáhnout vytyčených cílů. Ideálně by si měly obě strany ve všech podstatných záležitostech rozumět, vzájemně si vycházet vstříc a jejich osobní komunikace by měla být naprosto transparentní.
Jedním z doporučených nástrojů k úspěšnému dosažení stanovených cílů je například dobré plánování společných činností a rozhovorů nebo si udělat čas na společný "brainstorming" (spontánní diskutování a hledání nápadů). Nejpodstatnější je komunikační zpětná vazba z obou stran. Kuriozitou je také psaní si osobního deníčku aktivit, kterým můžete zpětně listovat a který by vám měl dopomoci se ponaučit z chyb, jichž jste se mohli v průběhu vašeho vztahu s mentorem či mentorkou dopustit.
Příručka je cenným přínosem pro ty, kteří se o mentoring zajímají a mají skutečný zájem ho uvést v praxi. K dispozici je v knihovně Gender Studies o.p.s., Gorazdova 20, Praha 2, která je o prázdninách otevřena každou středu od 12:00 do 16:00.
"The Mentee's Giode to Mentoring", Dr. Norman H. Cohen, HRD Press, USA and Canada, 1999.
|