|
|
|
Tak už je to tu zase: KDU – ČSL v čele se svým místopředsedou Davidem Mackem chce opět legislativně omezovat interrupce a dělá to svým klasickým způsobem. Tedy nijak promyšleně a systémově. Zase další výkřik. I tentokrát na to jsou ale lidovci od lesa: přijetím těchto omezení podmiňují souhlas se zdravotnickou reformou. A co si lidovci připravili tentokrát? Jednak žádají zvýšení hranice pro podstoupení interrupce bez souhlasu rodičů ze 16 na 18 let. Další už podstatnější požadavek se týká snížení hranice pro provádění interrupcí a konečně posledním a tím nejabsurdnějším požadavkem je písemný souhlas otce s interrupcí.
[ Evropská kontaktní skupina] - Azylová procedura může trvat několik měsíců, ale také několik let. Čekání na azyl je obdobím nejistoty, obav, ale samozřejmě i nadějí na lepší život. Udělení azylu neznamená jen možnost v zemi legálně zůstat, ale stát cizinci přiznává takřka stejná práva jako svým občanům. Mohlo by se zdát, že získáním azylu celá věc vlastně končí a největší problémy jsou vyřešeny. Ve skutečnosti je udělení azylu pro cizince teprve začátkem života v nové zemi a tento začátek nemusí být vůbec snadný.
Poprvé převažují ve španělském vládním kabinetě ženy nad muži: 9 žen a 8 mužů, včetně staronového ministerského předsedy. A vůbec poprvé je v čele ministerstva obrany žena – 37 letá Carme Chacón, která v předchozím Zapaterově kabinetu řídila ministerstvo pro výstavbu. Většina novinářů si nemohla odpustit překvapenou a udivenou poznámku o jejím pokročilém těhotenství, aniž by se zmínili o tom, že se sama charakterizuje jako pacifistka.
Od roku 1990 poklesl počet potratů v ČR ze 120.000 na dnešních 25.000. A to zcela bez restriktivního zákona, pouhou osvětou a rozšířením možných druhů antikoncepce a jejich zpřístupněním.
Ačkoliv se Česká republika ráda chlubí vysokou mírou tolerance a otevřeností vůči LGBT (lesbickým, gay, bisexuálním a transgender) lidem, je evidentní, že rovné postavení je těmto lidem v rámci společnosti stále upíráno (např. odepření institutu manželství, rozdílné zacházení v oblasti rodičovství ad.). Historicky první queer pride, chystaný na poslední červnový víkend do Brna, je proto vítanou událostí, která má na toto přetrvávající nerovné postavení upozornit a znovu otevřít znovu potřebnou společenskou diskuzi.
Gender Studies, o.p.s. si vás spolu s Novoměstskou radnicí Praha dovoluje pozvat na konferenci, která se koná pod záštitou ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamily Stehlíkové: „Půl na půl - rovné příležitosti žen a mužů“. Konference se koná 28. dubna v Novoměstské radnici na Karlově náměstí v Praze.
Soutěži o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR jsme dali nové a přiléhavější jméno Firma roku: Rovné příležitosti. Letošní ročník zahajujeme již v březnu. Přihlášky – vyplněné dotazníky je třeba zaslat Gender Studies, o.p.s. na začátku června. Pro pátý ročník projektu jsme nachystali mnohé změny. Rozhodli jsme se vítězné společnosti označovat za Firmu roku v rovných příležitostech, protože společnost, která ocenění získává, se skutečně stává jedinečnou firmou roku – tou, která je v podpoře rovnosti žen a mužů na trhu práce nejdál.
15.
dubna 2008 se v Německu
poprvé uskuteční den akcí za mzdovou spravedlnost. Organizace Business and
Professional Women (BPW) Germany chce řadou akcí v tento den upozornit na
nerovné podmínky v odměňování žen a mužů na pracovním trhu.
V nedávné době procházel
českými kiny animovaný film Persepolis v režii Marjane
Satrapiové a Vincenta Paronnauda. Vznikl podle dvojdílného
grafického románu, který Marjane Satrapiová vytvořila jako autobiografické
ohlédnutí za svým dětstvím a dospíváním. Běžné starosti a problémy, které dívka
během tohoto formujícího období projde bylo v případě Marjane poznamenáno
silnými vnějšími vlivy politického a mocenského boje probíhajícího v její
rodné zemi.
Slovensko-český ženský fond (SCWF) zahajuje letošní jaro on-line kampaní proti genderovým stereotypům ve společnosti. Hlavním cílem trochu provokativní kampaně je oslovení názorových vůdců, potenciálních korporátních i individuálních donorů a dobrovolníků, kteří se s myšlenkou kampaně ztotožňují. Neméně důležitý je též vzdělávací charakter kampaně, která cílí na širokou i odbornou veřejnost a média. Celá kampaň, včetně kreativního konceptu, vznikla uvnitř SCWF.
|
|
|
|