|
|
|
[ Gender Responsive Budgeting Newsletter - Issue 2 (August 2008)] - Egypt dělá velké pokroky ve zlepšování ženských práv se specifickým zaměřením na právní rámec. V posledních několika letech tato severoafrická země přijala řadu zákonů a plánů, aby dále podporovala a ochraňovala egyptské ženy. V roce 2008 byly novelizovány rozpočtové zákony, aby se zajistilo, že se při plánování rozpočtových procesů a přidělování prostředků budou brát v potaz záležitosti rovnosti pohlaví.
[ Rovné příležitosti do firem] -
Od ledna se stalo genderové rozpočtování v Rakousku součástí zákona.
Veřejné instituce musí analyzovat své rozpočty a rozpočtový proces
s ohledem na dopady na ženy a muže. „Genderové rozpočtování se dostalo
v Rakousku do zákona, i proto že mu řada rakouských poslanců a poslankyň nerozuměla,“ říká rakouská ekonomka a odbornice
na genderové rozpočtování Elisabeth Klatzer.
[ Rovné příležitosti do firem] - Jednou z hlavních strategií Evropské unie k dosažení rovnosti žen a mužů je tzv. gender mainstreaming. V rámci této strategie by měly všechny politické procesy na všech úrovních zohledňovat hledisko rovnosti žen a mužů. Součástí gender mainstreamingu je také genderové rozpočtování resp. genderová analýza rozpočtů, tzn., že i tvůrci rozpočtů by měli zvážit jednotlivé položky rozpočtu podle dopadů na životy mužů a životy žen.
[ Rovné příležitosti do firem] - Firemní školky jsou jednou z možností, jak zajistit péči o malé děti a umožnit rodičům návrat do práce. K tématu nejrůznějších firemních zařízení péče o děti, včetně miniškolek, nově navrhovaných prorodinným balíčkem, pořádala obecně prospěšná společnost Gender Studies 4. února kulatý stůl. V podtitulu akce bylo „dialog zúčastněných stran“, účastnili se ho tedy zástupci a zástupkyně firem, které mají zájem o firemní školky, dále agentur, nabízejících firmám zřizování školek, a veřejných školek a jeslí. K jednacímu stolu zasedli také zástupci a zástupkyně Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí.
V předvěčer Mezinárodního dne žen pořádá riot grrrl zin Bloody Mary disko párty v Modré Opici v Praze. Čekají na vás vypalovačky všech žánrů. Kdo dorazí v elasťákách, klipsnách a lodičkách, může tančit na stole. Začátek: 7.3.2009 v Modré Vopici od osmi večer.
Díky za poplach způsobený českým předsednictvím. Zase jednou se začalo hovořit o péči o děti do tří let včetně jeslí. Při této příležitosti se konečně objevila řada věcných nehysterických článků, například v Respektu. Zejména mezi čtenáři, a také ve vyjádření psychologa Šturmy pro MFD, se ale opět objevily hlasy argumentující škodlivostí jeslí pro děti. Řada těchto hlasů se tradičně odvolává na výzkumy profesora Matějčka včetně filmu Děti bez lásky z roku 1963, na kterém se podílel. Jenže tvrdit, že Matějčkovy výzkumy odhalily deprivaci dětí navštěvujících jesle, je přinejmenším polopravda.
Občanské sdružení Společná cesta Vás zve na DALŠÍ demonstraci na podporu zachování azylového domu pro matky s dětmi na Praze 11, která se koná ve čtvrtek 19.2. před Magistrátem hl.m. Prahy (Mariánské náměstí). Výpovědní lhůta Azylovému domu běží jen do konce února. Času moc nezbývá. V úterý dne 17. 2. 2009 od 11:00 se bude konat před Zastoupením Evropské komise v ČR Jungmannova 24, Praha shromáždění za záchranu rušeného azylového domu pro matky a rodiny s dětmi na Praze 11.
[ SŠokem ] - Přečtěte si nový příspěvek na blogu pro studující středních škol SŠokem. V posledním století naše společnost zaznamenala obrovský posun co se týče rovnocennosti mužů a žen. Ženy již smí studovat na vysokých školách a muž se může bez ostychu vyučit kadeřníkem. Ovšem stále ještě přetrvávají určité stereotypy, které se nám nedaří odbourat. Hned prvním příkladem jsou již zmínění muži ve školkách, konkrétně jako vychovatelé. Taková představa možná ...
Od konce ledna 2009 se spustily webové stránky věnované ženám, genderu a modernímu umění. Webové stránky jsou jedním z výstupů badatelského projektu Martiny Pachmanové Jiným hlasem: Ženská výtvarná kultura v době první československé republiky, který podporuje Grantová agentura České republiky. Soustřeďují se jednak na mapování tvorby významných a neprávem opomíjených ženských osobností meziválečné doby – především umělkyň, ale také uměleckých kritiček – a jednak na kritickou, genderově orientovanou reflexi modernistického kánonu, jenž dodnes svazuje obsah a charakter dějin českého umění 1. poloviny 20. století. Nedílnou součástí projektu je i sledování proměn vizuálního obrazu ženy a „ženství“ v dobové populární kultuře. Webové stránky poskytují rovněž prostor textům jiným badatelům a badatelkám, včetně začínajících historiků a historiček umění, kteří se problematikou „ženského umění“ a genderu ve vizuální kultuře obecně věnují.
[ ta-Gita] - Otiskujeme dopis genderových organizací adresovaný Petru Nečasovi ve věci diskuze o Barcelonských cílech.
|
|
|
|