- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -

V sobotu 16. září 2023 se pražské ulice, náměstí a parky opět rozehrají všemi barvami a my u toho nebudeme chybět! 

více
[ 29.6.2023, Lucie Přibyl, Gender Studies, o.p.s.   ]

V červnu si připomínáme pride month a boj za práva LGBTQ+ lidí. Proto jsme se rozhodly*i další díl rubriky Ze světa múz věnovat poezii s queer tematikou a oslovily*i jsme Magdalenu Šipku, která vybrala báseň Otvory ze své nejnovější sbírky Prosím už o nás nemluv. Sbírka vyšla v loňském roce v němčině v nakladatelství Hochrot Verlag.

více
[ 29.6.2023, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]

Téma slaďování se nám vrací systematicky do našich životů v průběhu posledních 10 letech. A ještě více bylo akcelerované zkušeností s pandemií COVID-19 , když se ukázalo, že toto téma je spojené i s novými trendy v oblasti digitalizace práce. Pokud můžeme hovořit o tom, co se změnilo – tak především přenastavení v oblasti možnosti (a v době pandemie dokonce nutnosti) využívání práce na dálku jako standardizované formy práce. Zároveň se však nejedná pouze o jednu možnost, ale o neustálé rozšiřování a nastavování či přenastavování forem spolupráce či politik slaďování u zaměstnavatelů.

více
[ 29.6.2023, Klára Cozlová Čmolíková, Gender Studies, o.p.s.   ]

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.

více
[ 29.6.2023, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave   ]

Dokážeme otevřeně mluvit o duševním zdraví v souvislosti s genderem? Jak ovlivňují genderové stereotypy téma duševního zdraví a onemocnění? Dokážeme si říci o pomoc? V následujícím článku reagujeme na případovou studii NKC Gender a věda, zveřejněnou v letošním roce.

více
[ 29.6.2023, Anna Karmazínová, Gender Studies, o.p.s.   ]

Vanda Černohorská je postdoktorskou výzkumnicí Akademie věd ČR. Zaměřuje se mimo jiné na intersekcionální genderové nerovnosti, feministický institucionalismus a digitalizaci. V současné době pracuje na dvou projektech souvisejících s digitalizací.

více
[ 29.6.2023, Anna Karmazínová a Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies, o.p.s.   ]

Velmi odlišné zkušenosti. Na jedné straně celebrity, které si ve společenských časopisech pochvalují odpočinek za lockdownu, na druhé extrémní zatížení pracujících v klíčových zaměstnáních. Často šlo o profese typicky ženské.

více
[ 29.6.2023, Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu   ]
XXX více
[ 29.6.2023, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]

Do letošní soutěže Firma roku: Rovné příležitosti se přihlásilo 21 firem a organizací (zaměstnavatelů) různého charakteru a velikosti. Zaměstnavatelé byli hodnoceni již tradičně dle celkového přístupu k rovnosti v rámci své organizace. Hlavním tématem letošního ročníku byla rovnost v oblasti digitalizace. Informace byly získávány od zaměstnavatelů a následně ověřovány mezi zaměstnanými. Díky tomu je možné ověřit, jestli jsou deklarované principy či opatření uplatňována v praxi. 

více
[ 29.6.2023, Marie Pospíšilová, Sociologický ústav AV ČR   ]

„Poslední dobou odcházejí samé velké ženy. Pavla Frýdlová patří mezi ně. Její život by vydal na celou knihu a její jméno by mezi osobnostmi jako je Soňa Červená, Petruška Šustrová nebo Dana Němcová rozhodně nemělo zapadnout.” Tak začíná můj vzpomínkový text na Pavlu, který vyšel pár dní po její smrti na A2larmu pod názvem Zemřela Pavla Frýdlová, dokumentaristka, která v Česku položila základy orální historie. V HBS jej následně přeložily*i do němčiny. Během vzpomínkového večírku v Knihovně Jiřiny Šiklové jsem oslovila současné i bývalé zaměstnance*kyně Gender Studies, kteří*které Pavlu znaly*i, aby posdílely*i společné chvíle a zážitky, a tak vznikla tato pestrá mozaika osobních vzpomínek.

více
[ 29.6.2023, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]
Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 444 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT