- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -

Zdravotnictví je typické několika výraznými charakteristikami: péče je poskytována převážně ženami, obor je finančně podhodnocen, zároveň se dané pozice potýkají i s nedostatečným oceněním morálním. Dlouhodobě se proto obor potýká s nedostatkem zaměstnaných. Jedná se cca o 3000 zdravotních sester, kterých se českým nemocnicím nedostává. Téma se samozřejmě týká i mužů, ale vzhledem k tomu, že se v oboru vyskytují marginálně, následující text používá záměrně generické femininum.

více
[ 25.2.2019, Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies o.p.s.   ]
PRŮMSTAV a SMP CZ patří do mezinárodní skupiny VINCI. Ta působí v oblastech stavebnictví a koncesí ve stovce zemí světa a zaměstnává téměř 180 000 spolupracovníků. Naše pracovní týmy se podílejí na řešení problémů týkajících se mobility, zkrácení vzdáleností, zlepšení životních podmínek, optimalizace městských zařízení nebo rozvoje biologické rozmanitosti měst. Pomáháme propojovat města a přinášet do nich život na jejich povrchu i pod ním.
více
[ 13.2.2019,   ]

V Olomouci se na Girls Day představí  firma TESCO SW a. s.

TESCO SW a.s. je jednou z nejvýznamnějších firem působících v oblasti informačních technologií v České republice. Zaměřuje se na vývoj, výrobu a implementaci software a poskytování komplexních ICT služeb.

více
[ 12.2.2019,   ]
Slovo gender se teď skloňuje napříč internetem, rezonuje večerními posezeními v hospodách a Ostravská buňka Mladých neonacistů dnem i nocí pročesává facebookové stránky gymnázií, aby odhalila známky deviace. Zdá se ale, že největší potíží lidí mimo tuhle sociální bublinu není akceptovat něčí jinakost, ale jen prosté nepochopení toho, jak to celé funguje. Tento článek vznikl jako volná variace mé reakce na kamarádův status, ve kterém (mimo jiné) padlo prohlášení: „Vždycky jsem doufal, že jednou za mnou můj syn přijde s tím, že chce být astronaut. Teď se děsím, že přijde s tím, že chce být první cissy astronaut. Pokud se to někdy stane, tak si pustím South Park s18e03 a pak si ustřelím hlavu, protože jsem očividně někde selhal ve výchově.“ Svoji výpověď ale zakončil neobvyklou prosbou, aby mu to případně někdo vysvětlil, protože on tomu nerozumí. Otevřených lidí je málo, tendenci k dogmatismu mají Češi zakódovanou v genech, tedy když už se po sto letech objevilo, nebylo možno takového okénka nevyužít.
více
[ 28.1.2019, Autor článku píše pro stránku Mnohem víc pomeranč anonymně.   ]

Do České republiky jsem poprvé přišla před 21 lety. V roce 1998 jsem se přestěhovala do Prahy, kde jsem začala pracovat pro místní ekonomickou školu, a v roce 1999 jsem založila vlastní byznys – International Study Programs (ISP), který spolupracuje s ekonomickými školami a pomáhá jim rozvíjet dovednosti globálního leadershipu v programech MBA a EMBA. V té době mě překvapily drobnosti, které tu nejspíš nikdo neřešil. Když jsem třeba požádala o živnostenský list, trochu mě zarazilo, že z mého příjmení Kish se najednou stalo Kishová. Navíc mi nebylo úplně příjemné, když jsem zjistila, že koncovka -ová vyjadřuje vlastnictví – byla jsem majetkem svého otce. Vyrostla jsem v thatcherovské Británii a myšlenka, že žena je de facto vlastněna mužem, mi byla trnem v oku.

více
[ 5.12.2018, Viktoria Kish, zakladatelka a ředitelka International Study Programs, s.r.o.   ]

Autorka divadelní hry Sedmé nebe (v angl. originálu Cloud Nine), Caryl Churchill, je významnou britskou dramatičkou, která se nejen obsahem svých děl hlásí k feministickým myšlenkám.

více
[ 4.12.2018, Helena Skálová, Gender Studies, o.p.s.   ]

Jak v Česku, tak v Polsku se poměrně často setkáváme s komentáři, že zrovnoprávnění žen a mužů již bylo dosaženo: ženy mají přece už dlouho volební právo, pracují, dělají kariéry, mohou být v podstatě nezávislé na mužích. Přetrvávají ale stereotypy ohledně genderových rolí, toho, jak máme vypadat, jak se chovat, ale také s čím si hrát jako malé dítě, čemu se věnovat v rámci mimoškolních aktivit. Později pak v jakém oboru se vzdělávat, rozdíly v platech, rozdílný způsob jednání s muži a ženami na pracovišti, ve škole či v mnoha jiných obyčejných každodenních situacích. Tyto rozdíly bývají často vysvětlovány „přírodou“ (v Polsku danou od Boha, v Česku spíš určovanou biologií a evolucí). V tom se tyto dvě země moc neliší.

více
[ 4.12.2018, Olga Slowik, bohemistka, doktorandka ÚČLK FF UK   ]

Na úvod bych rád podotknul, že po 14 letech života v Česku vidím spíše podobnosti nežli rozdíly mezi Českem a Běloruskem. Ale k tomu se dostanu postupně: před tím než jsem v roce 2004 přijel do Česka, příliš jsem nepřemýšlel o genderu, ani o rozdílech či podobnostech.

více
[ 4.12.2018, Valery Senichev, Educamp.cz, Centrum pro integraci cizinců   ]

Paříží prošla v sobotu 24.11. důležitější a početnější manifestace než tzv. žluté vesty, které dělaly rozruch o kus dál a zaplnily česká média. Třicet tisíc žen i mužů manifestovalo proti sexuálnímu a sexistickému násilí na ženách. Byla to údajně největší manifestace tohoto typu ve Francii vůbec. Násilí na ženách a jejich obtěžování je jedním z nejrozšířenějších zel dnešního světa, podle statistik ho zažívá velká část žen v Evropě i na světě, tedy i v Čechách a na Moravě.

více
[ 4.12.2018, Petr Janyška   ]

Požádali jsme Gwendolyn Albert, jednu z aktérek knihy rozhovorů Pavly Frýdlové s cizinkami žijícími v ČR, Ženy odjinud (2008), aby popsala, co se za uplynulých deset let podle jejího názoru v české společnosti z hlediska rovnosti žen a mužů změnilo. Gwen je známá především jako proromská aktivistka, která se angažovala zejména ve prospěch odškodnění nuceně sterilizovaných romských žen. Aktuálně pracuje pro organizaci Romea.

více
[ 4.12.2018, Gwendolyn Albert, Romea, o.p.s.   ]
Předchozí | 1 | .. | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | .. | 438 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT