|
Právní poradna radí, pomáhá v orientaci a informuje
[ 30.11.2020, Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies o.p.s.
]
Typově se jedná především o téma týkající se nároků na mateřskou a rodičovskou (MD/RD), případně návrat z ní na pracovní trh:
- Čekám druhé dítě a nejsem si jistá, zda mám nárok na PPM [peněžitá pomoc v mateřství - pozn. redakce].
- Po rodičovské jsem se neměla kam vrátit, moje pracovní pozice byla zrušena…
- Pracovala jsem na manažerské pozici, ale ta je zrušena a dostala jsem nabídku na nemanažerskou pozici, tu nechci přijmout.
- Jsem na RD, chtěla bych se zeptat jaká forma spolupráce se zaměstnavatelem je pro mě nejvýhodnější.
Velkou část dotazů tvoří ty obecně o slaďování osobního a pracovního života a často se ptáte i na to, jaké jsou nároky na podporu ze strany zaměstnavatele:
- Domluvila jsem se zaměstnavatelem, že bych mohla chodit na zkrácený úvazek. Zaměstnavatel mi nabídl, že by mě převedl na novou smlouvu se zkráceným úvazkem. Není v tom nějaká nevýhoda?
Či o otázky týkající se diskriminace:
- Pracovala jsem jako vedoucí ve středním managementu firmy. Mám nárok na stejnou mzdu jako můj kolega?
- Můj zaměstnavatel mě ke konci zkušební doby propustil, ale na to jsem zjistila, že jsem těhotná. Mám nějakou šanci si práci udržet?
Zkušenost poradny ukazuje, že obecné informace o nárocích na slaďování, podmínkách mateřské a rodičovské či zákonem zakázané diskriminaci jsou čím dál víc mezi veřejností známé. Avšak problémem je aplikace ve specifických případech, které nejsou tak úplně standardní – více se doptáváte na varianty a možnosti – a to je dobře!
Zodpovězené dotazy si můžete prohlédnout na webových stránkách poradny, a/nebo neváhejte položit vlastní dotaz. Odpovídá vám zkušená právnička, a když budete potřebovat více probrat situaci na živo, můžete využít i telefonické poradny každou středu a pátek od 9 do 11 hodin.
|