|
|
|
Občanské sdružení Asociace pro rovné příležitosti, které sdružuje ženské neziskové organizace vzniklé po roce 1989, uspělo v grantovém řízení Ministerstva zahraničních věcí ČR na téma „S občany do EU“ se svým projektem „Na cestě do Evropské unie – průvodkyně nejen pro ženy“. Uskuteční se od března do července 2003, kdy po celém území ČR proběhne 34 diskusních seminářů.
[ Infoservis NP] - Česká republika drží neradostné prvenství. Máme největší počet dětí v ústavní výchově a nejmenší počet pěstounských rodin v celé střední a východní Evropě. "Každoročně je u nás do ústavní péče umísťováno přes čtyři tisíce dětí. Celkem jich v ústavech vyrůstá přes 22 tisíc. Ve 4607 pěstounských rodinách žilo loni jen šest tisíc dětí.
[ Econnect] - Novinářka Tereza Spencerová představila svůj debut v Centru pro Gender Studies v úterý 27. května. Knížka, kterou letos vydalo nakladatelství G + G, se zabývá situací transkomunity v Čechách. Kniha vznikla na popud majitele nakladatelství Fedora Gála, jehož cílem bylo vydávat knihy, v nichž budou menšiny promlouvat samy za sebe, nikoli nutně zkresleným pohledem sociologů, psychologů či sexuologů.
Nigerijskou ženu Amninu Lawal odsoudil islámský nigerijský Nejvyšší soud k trestu smrti za cizoložství. Žena má být popravena ukamenováním, přičemž bude zahrabána po krk do země. Amnina Lawal se proti rozsudku odvolala, další soudní stání se koná v úterý 3. června. Na stránkách španělské Amnesty International můžete podepsat petici proti trestu smrti a ostatním krutým, nelidským a ponižujícím trestům. Více informací o celém případu nabízí také Guardian.
[ www.holocaust.cz] - Cílem projektu, na jehož realizaci se zúčastnilo 6 žen, bylo vytvořit soubor biografických interview s ženami - oběťmi holocaustu, jejich dcerami, případně vnučkami. V návaznosti na dlouhodobý mezinárodní projekt Paměť žen - hledání identity žen za socialismu nás zajímalo, jak tyto ženy žily po druhé světové válce se zkušeností holocaustu a do jaké míry jí byly ovlivněny další generace žen v rodině.
[ Econnect] - Přenést problematiku rovného zacházení s muži a ženami na institucionální úroveň státní správy je hlavním úkolem Rady vlády pro rovné příležitosti, která od roku 2001 pracuje při Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR. Z dvaceti tří členů Rady je sedm z neziskového sektoru.
[ Poradňa pre občianske a ľudské práva ] - Konferencia slovenských gynekológov, pod názvom “Gynekologicko-pôrodnícka a pediatrická starostlivosť o minoritné etniká na Slovensku”, ktorá sa konala 15. mája 2003 v Lučenci, potvrdila závery správy Telo i duša (vydanej v januári 2003 Poradňou pre občianske a ľudské práva a Centrom pre reprodukčné práva) o hlboko zakorenených rasových predsudkoch a diskriminačných postojoch gynekológov na východnom Slovensku.
[ Econnect] - První část dalšího semináře z cyklu Ženská práva jsou lidská práva byl věnován přirozeným porodům. Účastníci semináře měli mimo jiné možnost diskutovat s maminkou, která se dvakrát rozhodla pro porod doma, a vidět americký dokument o tomto, u nás stále velmi výjimečném, způsobu vedení porodu.
[ www.feminet.sk] - Otvorený list pre KDH ohľadom návrhu zrušenia interrupcií.
Citujeme z článku Miroslava Macka, Lék na levičáctví, spasitelé a parazitující matky, LN 20. května 2003: "Svobodná matka se dvěma dětmi ve mně ovšem pranic nevzbuzuje sympatie a sociální cítění: jde totiž o osobu, která se vědomě a dobrovolně rozhodla ukojit svoji soukromou potřebu či tužbu, v ohromné většině případů sociálně zcela nezajištěna, tedy velmi nezodpovědně, navíc za cizí peníze. Pořídila si dvě děti a natahuje ruku ke spoluobčanům s gestem „přece se o nás musíte postarat, je to vaše povinnost … případně se slovy „mám nárok“. Prostě parazit. A jediným racionálním preventivním opatřením proti parazitům je vytvoření takového prostředí, ve kterém se jim nedaří, ve kterém nemohou existovat.“ Reakce Lenky Simerské: Matka jako parazit.
|
|
|
|