|
|
|
Na celém světě jsou ženy v národních parlamentech podreprezentovány a nijak zásadně se neúčastní politických rozhodovacích procesů. Ať se politické principy v jednotlivých zemích světa liší, jedna charakteristika je vlastní všem: jsou nerovné a nevstřícné k ženám. Chce-li žena vstoupit do politiky, čelí politickému, veřejnému, kulturnímu a společenskému prostředí, které je více či méně nepřátelské. Jaké překážky jsou tedy ženám stavěny do cesty a jak je lze překonat, je-li současná realita taková, že muži dominují v politické aréně a formulují pravidla hry?
Přinášíme Vám příspěvek poslance za ODS Vladimíra Doležala, který reaguje na výzvu Gender Studies, o. p. s. "Svobodnou volbu v otázce interrupcí." V. Doležal se v něm vyslovuje proti legislativnímu zákazu interrupcí.
Volební zákon a rovnost příležitostí na Slovensku budou tématem semináře, který 20. února v Bratislavě pořádají Výbor NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien, Komisia pre rovnosť príležitostí a postavenie žien a Friedrich Ebert Stiftung, zastúpenie v Slovenskej republike.
Slovinsko je vedle České republiky jednou ze zemí, které se v květnu letošního roku stanou členskými státy Evropské unie. Minimálně v jedné věci týkající se rovnosti je však krok před ČR – již před dvěma lety tam totiž vstoupil v platnost Zákon o rovných příležitostech pro ženy a muže, Úřad pro rovné příležitosti funguje ještě déle. Zákon je velmi zajímavý a inspirativní v řadě aspektů; za zdůraznění však nepochybně stojí podpora aktivit a projektů nevládních organizací, které se zabývají postavením žen a mužů ve společnosti, rovnými příležitostmi a politickou reprezentací.
Chceme vložky mezi nožky, aneb vzpomínka na menstruaci v letech minulých
Gender Studies, o. p. s. si Vás dovoluje pozvat na promítání Originálního videojournalu, přednášku a diskusi s Jiřinou Šiklovou a Kateřinou Čelikovskou "Chceme vložky mezi nožky, aneb vzpomínka na menstruaci v letech minulých". Doprovodná akce k výstavě Tento měsíc menstruuji se koná v úterý 10. února od 17. hodin v prostorách Gallery Art Factory (Václavské náměstí 15, Praha 1).
Senátor Kubera obdržel petici, v níž byl vyzván k omluvě za své urážlivé výroky. V reakci na tuto výzvu sice vystoupil na plenárním zasedání Senátu ve středu 21. ledna, jeho pojetí omluvy ovšem vyznělo pitoreskně a jen potvrdilo nepochopení snah všech, kdo se zasazují o práva žen, rovné příležitosti a rovné postavení mužů a žen ve společnosti. Proto nadále vyzýváme k podpisu petice, najdete ji zde.
Po přečtení protokolu ze zasedání Senátu ČR k zákonu o státních svátcích a významných dnech jsem chtěl senátoru Kuberovi napsat dopis, který měl začínat: Pane senátore Kubero! Mám pochopit, že jste se omluvil? To je ta omluva, kterou jsem žádal já mnozí/hé, kteří se podepsali/y pod můj dopis předsedovi Senátu ČR, a tím z něj udělali petici? Vy přece vůbec nevíte, komu se máte omluvit, nevíte ani jak.
V poslední době se objevují pokusy, jejichž cílem je legislativní zákaz interrupcí. S tímto postojem organizace Gender Studies, o. p. s. zásadně nesouhlasí. Nepodporujeme a nepropagujeme interrupce. Nemůžeme se však s navrhovaným zákazem ztotožnit, protože se jedná pouze o zdánlivé řešení problematiky interrupcí.
Dopis s tímto úvodem zasílá organizace Gender Studies, o. p. s. všem poslancům a poslankyním PS Parlamentu ČR. Jestliže se zněním dopisu souhlasíte, uvítáme, pokud ho podepíšete (Váš podpis umístěte nad závorku se jmény autorek dopisu) a pošlete svým jménem poslancům a poslankyním z Vašeho kraje (seznam s kontakty naleznete pod celým zněním dopisu, klikněte na poslance/kyni a zkopírovaný dopis mu/jí zašlete, kopii prosím zašlete na gender.office@ecn.cz). Přivítáme také veškeré šíření naší výzvy. Děkujeme za podporu. Tiskovou zprávu o této akci zasíláme také médiím. Pokud budete mít se zasílaním dopisu jakékoliv potíže, zašlete ho do Gender Studies o.p.s. na adresu gender.office@ecn.cz, rády ho za Vás zašleme (prosíme, připište z jakého jste kraje).
V úterý 3. února 2004 se sešlo kolem 300 lidí na zahájení výstavy Tento měsíc menstruuji, pořádané Gender Studies, o.p.s. v Gallery Art Factory, v samotném srdci Evropy na Václavském náměstí 15. Galerie je otevřena denně od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin. Celkem 35 umělkyň a umělců odpovědělo na výzvu k účastni na projektu a vytvořilo svá díla na téma menstruace a co s ní souvisí. Mezi vystavenými artefakty převládají fotografie, jsou tu také dvě videa, malby, sochy a objekty, teoretické texty i literární útvary. Nechybí samozřejmě ani objekty z vložek, 180 cm dlouhý spacák, grafické obrazce z papírků chránících lepicí vrstvu či řeřicha vyrostlá na vložce.
Vernisáž obohatila norská umělkyně Rita Marhaug se svou dcerou Sofií performancí. Obě ženy před diváky tiše menstruovaly, až jim krev tekla po bílých kalhotech. Jaroslav Pašmik a Martin Kontra navodili tu pravou atmosféru menstruační hudbou.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rády bychom vám objasnily, proč jsme na našich stránkách, které si zrovna prohlížíte, zrušily diskuse k aktuálním článkům. Zjistily jsme totiž, že k aktuálním článkům se vyjadřuje velmi úzká skupina poměrně agresivních pisatelů, jejichž výroky by často zasloužily zařadit do Šovinistické bomby, objevovaly se v nich xenofobní, rasistické, zkrátka netolerantní postoje. Už jsme jim nechtěly poskytovat prostor, který si na stránkách určených především hledání vzájemné tolerance nezasloužily. Věříme, že naše důvody chápete. Diskutovat ovšem můžete dál, ale ve vyhrazeném prostoru a k vybraným tématům, stačí kliknout na Diskuse v levé částí stránky. Za vaše smysluplné příspěvky vám děkujeme.
|
|
|
|