 |
|
 |
Máš ve svém okolí někoho, kdo se postavil bezpráví a nespravedlnosti? Máš ve svém okolí někoho, kdo by mohl být hrdinou? Tak ho nominuj! Kdo může být hrdinou? Ten, kdo se angažuje osobně, nikoli profesně (ne hasič, který vytáhl dítě z vody) a jeho příběh se odehrál na území České republiky po roce 1993 (národnost hrdiny není podstatná). Případ nemusí být uzavřený (soudy či úřady ještě nerozhodly), důležitý je proaktivní přístup. Aktivita hrdiny znamenala přínos pro druhé. Hrdina se postavil proti: porušení lidských práv, korupci, předsudkům, bezpráví, stereotypům, legislativě, postupům státních úřadů, mafii, zneužití práva, nespravedlnosti, násilí, nezákonnému jednání.
[ 1.11.2012, ]
[ Česká prezidentka] - Chcete osobně přispět k historickému okamžiku první přímé volby prezidentky nebo prezidenta v České republice?
Přihlašte se do publicistické soutěže České prezidentky!
U příležitosti první přímé prezidentské volby vypisuje nezávislé uskupení Česká prezidentka publicistickou soutěž, která potrvá od července 2012 do května 2013. Cílem je umožnit jednak profesionálně píšícím novinářkám či novinářům, studentkám/studentům žurnalistiky, ale i ostatním autorům/autorkám věnovat se zaostřeněji (nezřídka z opomíjených úhlů) stopám, jež zanechávají ženské osobnosti v české politické krajině, a úzce souvisejícím tématům. 
[ Rovné příležitosti do firem] - 13. listopadu proběhne kulatý stůl k problematice neplacené práce. Během programu také představíme novou publikaci z produkce Gender Studies, která pojednává mj. o neplacené práci v souvislosti s penzemi a reformami důchodového systému, ukrajinských pečovatelkách o seniory a seniorky v ČR či o statistikách neplacené práce v domácnosti. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Bez pracovních příležitostí jsou životní podmínky pro všechny z nás citelně těžší a některé sociální skupiny navíc čelí na trhu práce různým znevýhodněním. V průběhu roku 2013 proto začnou na českém trhu práce fungovat expertní pracovní portály zaměřené na cílové skupiny těchto osob, zejména žen a lidí ve věku nad 50 let. 
[ Rovné příležitosti do firem] - 18. října 2012 proběhla konference Harmonizace práce a péče: nové perspektivy, jejíž součástí bylo i vyhlášení soutěže Firma roku: Rovné příležitosti 2012. Letošní konference se zaměřila na téma slaďování práce a péče. Byly zde řešeny otázky spojené se zaměstnaností pečujících osob, se sendvičovou generací, se samotnou podobou rodinné politiky a mnoho dalších. Mezinárodní hosté navíc doplnili konferenci o zahraniční zkušenosti se slaďováním osobního a pracovního života.

[ Rovné příležitosti do firem] - V těchto týdnech probíhá v Poděbradech a Olomouci osvětová kampaň proti platovému znevýhodnění žen oproti jejich mužským protějškům. Celkový platový rozdíl mezi ženami a muži tvoří v ČR stále ještě přes 25 % v neprospěch žen, průměr v Evropské unii je 17 %. Gender Studies umístila do MHD a do veřejného prostoru v těchto dvou městech dva druhy plakátů, které s nadsázkou na tento problém upozorňují. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Otázka genderového mzdového rozdílu je poměrně komplikovaným tématem. V rozhovoru o něm jazykem srozumitelným pro každého přesvědčivě mluví jedna z největších českých odbornic na danou problematiku, socioložka Alena Křížková ze Sociologického ústavu AV ČR. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Kdyby ženy zjistily, že v práci dostávají menší plat než jejich mužští kolegové, 40 procent z nich by si začalo hledat novou práci a 5 procent by dalo výpověď. Zjistila to v loňském výzkumu malých a středních firem australská organizace economic Security4Women (eS4W), která se tématem rovnosti žen a mužů na trhu práce dlouhodobě zabývá. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Téma rovných příležitostí se u nás dostalo do popředí zájmu bezprostředně po r. 1989 a zejména pak koncem 90. let v souvislosti se zahájením příprav na vstup ČR do EU. Nicméně i po více než 20 letech jsou zažité genderové stereotypy stále jednou z hlavních překážek v uplatňování rovnosti příležitostí žen a mužů v každodenním životě. Společnost si stále dostatečně nespojuje, nedokáže, nebo nechce spojit negativní důsledky zastaralých společenských konvencí do souvislosti se současnou ekonomickou a sociální situací. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Ušetříte-li si zhruba půl milionu ve třetím důchodovém pilíři, tedy v rámci dobrovolného penzijního připojištění (po reformě se bude nazývat „doplňkové spoření“), budete mít možnost nastoupit do tzv. předdůchodu. Budete mít možnost pak v tomto období dostávat měsíční částky z toho, co jste si ušetřili. Abyste měli na předdůchod nárok, musíte ušetřit v doplňkovém spoření cca500.000 Kč, abyste měsíčně dostávali 8.000 Kč (v současné době má tuto částku naspořenou zhruba 40 – 50 tisíc lidí). Pakliže budete čerpat předdůchod, na který máte nárok nejdříve pět let před nástupem do důchodu, stát za vás bude v této době platit zdravotní pojištění. Pozor, důležité je, že rozhodnutí odejít do předdůchodu je nevratné.
Předdůchody může využít každý, i když původně byly koncipovány pro osoby, které pracují v těžkém provozu. 
|
|
|
 |