|
|
|
[ Gender Studies, o.p.s.] - Srdečně zveme na konferenci k tématu genderově podmíněného násilí a kybernásilí. Součástí budou přednášky od odborníků a odbornic z celé ČR na tato témata a intersekcionální panelová diskuze. Také představíme projekt #NOTME a podělíme se o jeho výstupy.
[ Gender Studies, o.p.s.] - Samet na školách je vzdělávací projekt, který propojuje žactvo, studenstvo, vyučující a také neziskové organizace. Pořádá jej spolek Díky, že můžem spolu s Pamětí národa. A my přinášíme společně s ním na střední školy témata, která ve společnosti stále více rezonují a mají mít svůj prostor na školách.
I když podle statistických údajů genderový mzdový rozdíl v České republice meziročně pomalu klesá, pravdou je, že číslice 16,4 % (str. 25) není nic, čím bychom se mohli chlubit. Pro informaci, celoevropský průměr v tom samém období a dle toho samého zdroje byl 13 % (str. 25).
[ 15.8.2023, Nina Bosnićová, DZS ]
Jazyk není pouze neutrálním nástrojem mezilidské komunikace. Vytváří také mantinely pro naše myšlenky a společenský vývoj. O věcech, pro které nemáme slova, se velmi obtížně přemýšlí. Je jasné, že stejně jako se vyvíjí společnost, musí se vyvíjet i jazyk. Nespravedlnosti ve společnosti se odráží v jazykových nerovnostech. Sdílíme s vámi metodiku od genderové lingvistky a jazykové anarchistky Jany Valdrové, ve které najdete užitečné tipy, jak podpořit inkluzivitu jazyka.
[ 23.7.2023, ]
Na začátku byl nápad propojit jinak spíše izolované rodiče na mateřské a rodičovské, umožnit jim pravidelná setkávání, síťování, podporu a vzdělávání. A tak vzniklo pravidelné setkávání rodičů předškolkových dětí a jejich networking, kterému jsme začali říkat „kávičky”. Tato setkání jsme po dobu trvání projektu spoluorganizovali každý měsíc.
[ 29.6.2023, Anna Kotková, Gender Studies, o.p.s. ]
V sobotu 16. září 2023 se pražské ulice, náměstí a parky opět rozehrají všemi barvami a my u toho nebudeme chybět!
[ 29.6.2023, Lucie Přibyl, Gender Studies, o.p.s. ]
V červnu si připomínáme pride month a boj za práva LGBTQ+ lidí. Proto jsme se rozhodly*i další díl rubriky Ze světa múz věnovat poezii s queer tematikou a oslovily*i jsme Magdalenu Šipku, která vybrala báseň Otvory ze své nejnovější sbírky Prosím už o nás nemluv. Sbírka vyšla v loňském roce v němčině v nakladatelství Hochrot Verlag.
[ 29.6.2023, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s. ]
Téma slaďování se nám vrací systematicky do našich životů v průběhu posledních 10 letech. A ještě více bylo akcelerované zkušeností s pandemií COVID-19 , když se ukázalo, že toto téma je spojené i s novými trendy v oblasti digitalizace práce. Pokud můžeme hovořit o tom, co se změnilo – tak především přenastavení v oblasti možnosti (a v době pandemie dokonce nutnosti) využívání práce na dálku jako standardizované formy práce. Zároveň se však nejedná pouze o jednu možnost, ale o neustálé rozšiřování a nastavování či přenastavování forem spolupráce či politik slaďování u zaměstnavatelů.
[ 29.6.2023, Klára Cozlová Čmolíková, Gender Studies, o.p.s. ]
Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.
[ 29.6.2023, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave ]
Dokážeme otevřeně mluvit o duševním zdraví v souvislosti s genderem? Jak ovlivňují genderové stereotypy téma duševního zdraví a onemocnění? Dokážeme si říci o pomoc? V následujícím článku reagujeme na případovou studii NKC Gender a věda, zveřejněnou v letošním roce.
[ 29.6.2023, Anna Karmazínová, Gender Studies, o.p.s. ]
|
|
|
|