|
|
|
Současné zastoupení žen ve vrcholových manažerských pozicích (v ČR 7,6 % ve vedení největších firem) je velmi nízké. Neodpovídá ani jejich zastoupení v populaci (51 %), ani jejich vzdělanosti (60 % všech absolvujících vysokých škol jsou ženy). Situace na evropské úrovni je sice o něco lepší, ale k rovnováze má stále velmi daleko. V průměru působí v představenstvech 300 největších evropských firem pouze necelých 10 % žen. A tento stav se mění jen hlemýždím tempem.
[ 1.12.2015, Marcela Adamusová, Fórum 50% ]
Zásada rovných příležitostí je nedílnou součástí všech evropských strategií, Evropu 2020 nevyjímaje. Želízko do ohně však v této oblasti vložila i Evropská komise svou Strategií pro rovnost žen a mužů 2010-2015 a s ní souvisejícím návrhem v podobě kvót pro „nedostatečně zastoupená pohlaví“ ve vedení velkých firem. Zásah do dosud hájeného soukromého sektoru vyvolal velké diskuse a nemalou vlnu odporu. Nikdo se však moc nezabýval otázkou, zda ženy o takovouto formu podpory vlastně stojí a zda toto opatření bude pro cílevědomé ženy skutečně příležitostí, nebo spíše danajským darem.
[ 1.12.2015, Kateřina Duspivová, TREXIMA, spol. s r.o. ]
Firma T-mobile Czech Republic získala v ocenění Firma roku: Rovné příležitosti v roce 2015 třetí místo. Oceněná byla zejména za přijatý závazek dosáhnout vyrovnanějšího zastoupení žen ve vyšším a středním managementu do konce letošního roku s konkrétním cílem dosáhnout 30 % žen. Firma závazek přijala v rámci Deutsche Telekom skupiny. T-mobile se snaží ženy ve vedení podporovat řadou dalších aktivit – mentoringu, koučování, stínování, interními školeními a dalšími programy. Důležitá je také poskytovaná možnost využívání flexibilních forem práce i na vyšších manažerských pozicích.
[ 1.12.2015, Lada Wichterlová, Gender Studies o.p.s. ]
V loňském ročníku soutěže o ocenění Firma roku: rovné příležitosti se skupina RWE při své premiéře umístila na třetím místě, letos se posunula dokonce na místo druhé, a to především díky svým zcela konkrétním opatřením, kterými podporuje ženy v budování jejich kariéry.
[ 1.12.2015, Jitka Hausenblasová, Gender Studies o.p.s. ]
Odborná porota, která posuzuje zaměstnavatele přihlášené do soutěže o ocenění Firma roku: rovné příležitosti, se v letošním ročníku tematicky zaměřeném na podporu kariérního růstu žen rozhodla udělit kromě prvních třech míst také zvláštní cenu. Získala ji Firma Vodafone za - jak uvedla porota - „jedinečný příklad dobré praxe v oblasti firemních benefitů“.
[ 1.12.2015, Josef Vošmik, Gender Studies o.p.s. ]
Kybernásilí, běžně používané jako kyber šikana, je zastřešujícím pojmem pro různé druhy online násilí. Kybešikana je často spojována převážně s dětmi a mládeží a nedostatečně tak popisuje celou problematiku. V soušasné době vrůstá nejen počet násilných činů, které mají souvisloti s technologiemi a sítí Internet zároveň se objevují nové formy útoků na jednotlivce i skupiny lidí.
[ 1.12.2015, ]
Způsobů podpory rovných příležitosti je celá řada. Programy pro rodiče nejsou dnes již žádnou raritou, u řady zaměstnavatelů jsou již nedílnou součástí firemní kultury. Někde mají zaměstnanci a zaměstnankyně možnost čerpat náhradní volno s náhradou mzdy, pokud mají nemocné děti, jinde zaměstnavatelé přispívají na mateřskou školu či jesle. Jsou i firmy, které zřídily vlastní školky.
[ 1.12.2015, Markéta Matoušková ]
Sběr léčivých bylin může být velmi zábavná a uklidňující činnost, ale může jít také o totálně frustrující proces, který vede až ke zhroucení osobnosti. V novele s názvem Do tmy líčí její autorka píšící pod pseudonymem Anna Bolavá jedno léto, kdy se toho na cestě mezi domovem, loukami a výkupnou semele hodně. Tedy, rozhodně víc, než by si člověk na téma třezalka, měsíček a divizna dokázal představit.
[ 1.12.2015, Jitka Hausenblasová, Gender Studies, o.p.s. ]
Ženy se po porodu nevrací do zaměstnání, může za to nejen nedostatek institucí, které by jim pomohly sladit mateřství s kariérou, ale také nízké sebevědomí a přetrvávající genderové stereotypy. Takto můžeme shrnout příspěvky konference Rozbít skleněný strop – podpora kariérního růstu žen, která se konala 12. listopadu u příležitosti vyhlášení výsledků soutěže o ocenění Firma roku: rovné příležitosti 2015.
[ 1.12.2015, Olga Slowik ]
Násilí páchané na ženách je jedním z nejvýraznějších a zároveň nejtragičtějších projevů ale i důsledků genderové nerovnosti. Tento termín (angl. "violence against women") je definován OSN následovně (The UN Declaration on the Elimination of Violence against Women): Jakýkoliv čin násilí, založený na nerovnosti pohlaví, jehož důsledkem je, nebo který směřuje k tomu, aby jeho důsledkem bylo fyzické, sexuální nebo psychické poškození trpící ženy, včetně vyhrožování takovými činy, nátlaku nebo jakéhokoliv odnětí svobody, ať už ve veřejném nebo soukromém životě."
[ 26.11.2015, ]
|
|
|
|