|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - Evropská unie prosazuje flexibilní pracovní uspořádání, jímž se snaží zpružnit pracovní trh, zvýšit zaměstnanost a dosáhnout cílů Lisabonské strategie, mezi nimiž je například dosažení 60% zaměstnanosti žen. Flexibilita sice na jedné straně umožňuje sladění osobního a pracovního života, na straně druhé však může negativně ovlivnit mzdové, pracovněprávní a další podmínky života zaměstnanců a zaměstnankyň.
Jeden svět ve
spolupráci s Gender
Studies pro vás připravili dva dvojbloky filmů, které
spojuje téma žen. V sobotu 8.3. a v neděli 9.3. můžete vidět: Železné
dámy Libérie, Pracující máma, Kongo: hluboké ticho, Průkopnice z Chorolque.
Po promítání proběhnou diskuze s odborníky a odbornicemi na dané téma.
[ Rovné příležitosti do firem] - Philine Scholze,
poradkyně Strany zelených v Evropském parlamentu v oblasti práce a
sociálních věcí, v současnosti na mateřské dovolené, vystoupila na
konferenci Perspektiva žen na trhu práce
v panelu Politiky a strategie prosazování
rovnosti mezi muži a ženami. Bylo to téměř poprvé, kdy se v České
republice hovořilo o konceptu flexicurity
a jeho genderovém rozměru. Philine byla v mnoha ohledech velmi kritická. Ve
flexicurity vidí velký potenciál pro
genderovou rovnoprávnost, který není dostatečně využíván. Zhodnotila také soustředění
celého konceptu více na flexibilitu než na jistotu, tedy sociální zabezpečení.
Uvažujete o založení
firemní školky? Či jiného firemního zařízení péče o děti? Nevíte jak začít? Jaká jsou úskalí? Současné možnosti? Obraťte se na Gender Studies, o.p.s.Nabízíme: právní expertízy, zaměřené na možnosti firemních zařízení péče o
děti v ČR, zahraniční analýzy z vybraných evropských zemí, znalost českého
prostředí v této oblasti, dlouholetou zkušenost při práci s firmami, teoretickou
a praktickou znalost aspektů slaďování pracovního a osobního života.
[ Rovné příležitosti do firem] - Různé druhy flexibilních a alternativních pracovních úvazků jsou v současnosti skloňovány ve všech pádech, mj. jako vhodná forma usnadnění slaďování osobního a pracovního života – mluví se však především o jejich pozitivech. Na klady a zápory takových pracovních režimů, jak je zažily v praxi, jsme se proto zeptaly dvou žen: Marcely Kosové, která pracuje na Úřadu Městské části Praha 3 a Michaely Marksové-Tominové, předsedkyně Asociace pro rovné příležitosti.
NESEHNUTÍ Brno vydalo v rámci projektu "Půl na půl - rovné příležitosti žen a mužů" sborník textů o
různých aspektech tzv. aktivního otcovství. Publikace je určena široké
veřejnosti zajímající se o aktuální otázky rovného společenského
postavení žen a mužů (nejen) ve vztahu k péči o děti. Jedná se o první
českou původní publikaci k účasti mužů na rodičovské dovolené.
Jednotlivé texty se zabývají dílčími tématy spojenými s problematikou
aktivního otcovství, ať už se jedná o legislativu (jak může stát
podporovat větší angažovanost otců v péči o děti), stereotypy a dogmata
o rodičovství, historii otcovství či koncept pracujících matek.
[ Rovné příležitosti do firem] - Již druhým měsícem si můžete přečíst články z rubriky SŠokem, do které nám přispívají středoškoláci a středoškolačky, popř. čerství studující VŠ nebo VOŠ. Seznámí nás se svými názory a pohledy na problematiku rovných příležitostí. V tomto čísle naleznete dva příspěvky zaměřené na flexibilitu.
[ Rovné příležitosti do firem] - Další měsíc a další přátelské místo. Tentokrát nemusím přemýšlet dlouho. V tom, které místo vám chci představit, mám jasno už delší dobu. Je jím naprosto úžasná kavárna na Vyšehradě se jménem Ta kavárna. Získala si mou oblibu hlavně cenami, širokou nabídkou slaných i sladkých dobrot a velkým dětským koutkem. Chodím sem moc ráda, koneckonců káva za osm korun se moc často nevidí, a když si ji navíc mohu vychutnat v klidu, protože mé dítě si hraje se stavebnicí a na chvíli mě vůbec nepotřebuje, je to ještě lepší.
[ Rovné příležitosti do firem] - Realizovat kurzy celoživotního vzdělávání pro skupiny lidí, které jsou na trhu práce znevýhodněné, je náročné po organizační i odborné stránce. Má-li taková aktivita skutečně pomoci, je potřeba se zamyslet nad zdánlivými drobnostmi, které ale mohou v mnoha případech zásadně ovlivnit to, zda se kurzů budou moci členové a členky cílové skupiny zúčastnit. Často jsou to totiž právě tytéž „drobnosti“, které tyto lidi znevýhodňují na trhu práce. Pokud se stejná znevýhodnění objeví již na úrovni podpůrných programů, míjejí se tyto účinkem, protože jen dále reprodukují existující bariéry.
Emancipace žen funguje jako prodejní artikl na vývoz a reklama na mexický zapatismus. Nakolik však zapatistické hnutí skutečně naplňuje heslo v titulku? Postoupily ženy skutečně vpřed? A co muži? V zapatistických komunitách, nebo alespoň v tom, co prezentovaly na mezinárodním setkání Encuentro Intergalactico v létě 2007, nebyla otázka takto postavena. Zdá se, že ačkoli ženy pronikly na místa v tradiční společnosti střežené muži, muži neobsadili role ženami uvolněné, ale dominují i nadále mužským institucím, jako je armáda či vůdcovství.
|
|
|
|