|
|
|
Od roku 2007 organizuje Ministerstvo vnitra ČR a obecně
prospěšná společnost Gender
Studies ocenění Úřad roku „Půl na půl"- respekt k rovným
příležitostem. Ve čtvrtek 4. září 2008 před polednem byly v Olomouci na konferenci
„Rozvoj lidských zdrojů ve veřejné správě“ pořádané Ministerstvem vnitra ČR,
Odborem rozvoje lidských zdrojů ve veřejné správě spolu s Univerzitou Palackého
v Olomouci, vyhlášeny vítězné úřady. V kategorii krajských úřadů zvítězil Krajský úřad Jihomoravského kraje, v
kategorii obcí III. typu zvítězil úřad
městské části Praha 10, v kategorii obcí II. typu zvítězil Městský úřad Žlutice a v kategorii obcí
I. typu obecní úřad Milotice.
Od 1. října 2008 jsou rozšířené otevírací hodiny knihovny Gender Studies, o.p.s. Knihovna je otevřena každé úterý, středu a čtvrtek od 12 do 18hod. Kromě vypůjčení knih, si můžete také zakoupit odbornou literaturu na téma genderu, rovných příležitostí žen a mužů a feminismu. Feministické knihkupectví můžete navštívit také on-line.
[ Rovné příležitosti do firem] - Laura Harper je ředitelkou pro veřejnou politiku organizace Maine Women’s Lobby. To bylo jediné – vedle upřímného doporučení od Dana Shagouryho ze Senátu státu Maine – co jsem o Lauře s prvním poslaným emailem věděla… Naštěstí ale žijeme v době „globální vesnice“, kdy na internetu najdeme všechno, často i to, co bychom nečekali. A to se v případě Laury Harper a ženské lobby v Maine potvrdilo – na stránkách její organizace lze totiž najít neskutečné množství informací o tom, čeho ženy ve státě na severovýchodu USA za dobu existence své „lobby“ dosáhly. Dozvědět se ale přímo od ní, čeho si na organizaci cení, je přece jen zajímavější.
[ Rovné příležitosti do firem] - Dočasné zaměstnání prostřednictvím pracovních agentur je často považováno za poměrně negativní jev současného trhu práce, protože pro klienty a klientky znamená velkou míru nejistoty. Rakouská agentura Flexwork, ve spolupráci s dalšími sociálními partnery, funguje jako nezisková organizace a lidem ohroženým vyloučením nabízí agenturní zaměstnání za přijatelných podmínek.
[ Rovné příležitosti do firem] - Na konci letošního léta zahájila Česká společnost pro rozvoj lidských
zdrojů (ČSRLZ) projekt, jímž reaguje na rostoucí zájem zaměstnavatelů i
zaměstnanců a zaměstnankyň o různé typy nestandardních pracovních úvazků. Tedy
všech těch, které nesplňují podmínku osmihodinové pracovní doby, ale jsou
vstřícné aktuálním potřebám tzv. alternativních skupin zaměstnanců a
zaměstnankyň. Mezi ně patří v první řadě rodiče na mateřské
a rodičovské dovolené, osoby se sníženou pracovní schopností, osoby starší
padesáti let či lidé pečující o závislé osoby.
[ HR forum] - Zeptáte-li se namátkou různých lidí, co si představují pod pojmem flexibilita v zaměstnání, jistě odpoví něco na způsob „práce od rána do večera“ nebo „snadný vyhazov“. Pozvolna se ale do našeho porozumění dostává představa, že flexibilita může znamenat i zkrácení úvazku, posun pracovní doby, nebo celoživotní vzdělávání napomáhající adaptaci na změny na trhu práce.
[ HR forum] - V poslední době je možné zaznamenat trend, kdy řada osob již nemůže či nechce pracovat v rámci plného pracovního úvazku, ale zároveň je pro ně nepřijatelná myšlenka nepracovat vůbec či se stát pouhým příjemcem či příjemkyní sociálních dávek. Řada rodičů (v českých podmínkách samozřejmě především matek) nevidí důvod rozhodnout se jen pro jednu možnost – práce nebo dítě. Proč nemít obojí?
[ Rovné příležitosti do firem] - Termín flexibilní
byl – zejména ve spojení s pracovním úvazkem – ještě nedávno nahlížen
výhradně z pohledu zaměstnavatele. Tedy ve smyslu: pracuj v průměru
více než osm hodin denně, buď připraven/a kdykoli zůstat v práci do noci,
buď ochoten/a obětovat víkend, nikdy nevypínej telefon, na projekty se
připravuj doma po večerech a vůbec si nos práci domů co nejvíc, dovolenou si
příliš neplánuj, protože se může stát, že tě budeme potřebovat. Je tomu tak –
bohužel – v mnoha případech i dnes…
[ Rovné příležitosti do firem] - Stále více firem v České republice podporuje alternativní resp. flexibilní pracovní úvazky. Většinou je k tomu žene tlak zaměstnanců a zaměstnankyň, kteří tyto úvazky vyžadují a nepochybně také současný baby-boom. Společnost, která chce, aby se „její“ rodiče vraceli z rodičovské dovolené dříve než po třech letech, jim musí nabídnout flexibilní pracovní formy. Nejčastěji jsou rodiči na rodičovské dovolené žádány zkrácené úvazky, u kancelářských prací v kombinaci s prací z domova.
Projděte pět rychlých otázek a dozvíte se víc o mužích a ženách, o sobě i o společnosti,
ve které žijete. Kvíz vznikl v rámci projektu Fit pro změnu a je určen všem „náctiletým“, s nimiž se pokoušíme navázat dialog. Autorkou vizuální podoby je Dora Dutková, která pro Gender Studies vytvořila i sérii komiksů, včetně jednoho animovaného, na téma rovnosti žen a mužů.
|
|
|
|