|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - Výchovná péče a kvalita rodinného prostředí v prvních třech letech života je pro šťastný a úspěšný život zásadní. Ač to zní možná nepravděpodobně, na tomto závěru se v posledních letech shodnou dětští psychologové a ekonomové. Velký význam předškolní výchovy by měl být sjednocujícím momentem u nás právě probíhající debaty o dostupnosti a kvalitě jeslí a mateřských školek (tzv. Barcelonské cíle EU).
[ Rovné příležitosti do firem] - Přístup českých médií k cizincům a cizinkám žijícím v České republice by se dal přirovnat k jednání velmi náladového nadřízeného. Dokážou podat konkrétní příklady pozitivního soužití jiných národností s Čechy či popsat diskriminaci jednotlivců, v naprosté většině však vytvářejí o cizincích obraz negativní. Vysledovat můžeme několik důvodů tohoto přístupu.
[ Rovné příležitosti do firem] - Ať už patříme ke sportovním fanouškům a fanynkám, nebo ne, všichni jsme určitě ve druhé polovině února zaznamenali světový šampionát v klasickém lyžování v Liberci. Stejně tak si téměř nešlo nevšimnout „kauzy přechylování“, resp. „kauzy Kocumová“, která rozvířila mediální vody a rozdělila veřejnost na dva nesmiřitelné tábory. Pokud přeci jen netušíte, o čem je řeč, nabízíme krátké shrnutí a zároveň zamyšlení nad tímto nejen jazykovědným tématem.
V rámci volného cyklu přednášek a diskusí s názvem Filmový horor ve světle genderových studií, zahájeného roku 2008 na půdě nevládní neziskové organizace Gender Studies, o. p. s. přednáškou Martina Vavřiny „Návrat potlačeného: vybrané teorie filmového hororu“, se dne 7. dubna 2009 uskuteční další setkání, které bude tentokrát zaměřeno na genderovou (a v souvislosti s ní též na psychoanalytickou, filozofickou a sociologickou, příp. kulturologickou) reflexi specifického hororového subžánru, označovaného jako „slasher“ (někdy též „stalker film“ nebo „teenie-kill pic“) a známého i v tuzemském diváckém prostředí.
Od prosince 2008 můžete do právní poradny Gender Studies na
telefonní čísla 224 913 350 a 774 913 350 volat také ve středu od 14 do 16. hodin.
Právní poradna je bezplatná a odpovídá na problémy týkající
se diskriminace z důvodu věku a/nebo
pohlaví (např. na pracovním trhu, ve službách, v přístupu ke vzdělání, v
přístupu k bydlení, v přístupu ke zdravotní péči apod.) a slaďování osobního a pracovního života (např. podmínek odchodu a
návratu z mateřské/ rodičovské dovolené, možnosti flexibilního pracovního
uspořádání).
[ Evropská komise] - Ve středu 25. března bude v České republice zahájena kampaň "Víte, co pro vás může sociální Evropa udělat?". Oficiální zahájení proběhne v 18 hodin ve stanu na náměstí Republiky v Praze 1 za účasti komisaře Evropské komise pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimíra Špidly. Humorná kampaň z cirkusového prostředí si klade za cíl zvýšit informovanost o sociálních politikách EU v roce 2009. S Gender Studies se můžete potkat ve ve středu a čtvrtek 25. - 26. března 2009 v Praze na Náměstí republiky.
[ NKC - Ženy a věda] - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. vyhlašuje první ročník soutěže o Cenu Milady Paulové pro vědkyni za celoživotní přínos vědě. V roce 2009 bude Cena udělena v oblasti udržitelného rozvoje a ekologie.
Kniha Ženy odjinud je čtvrtým pokračováním úspěšné série, vycházející z projektu Paměť žen, které vydává Nakladatelství Lidové noviny ve spolupráci s Gender Studies, o.p.s. Stejně jako v předchozích třech publikacích Pavly Frýdlové – Ženská vydrží víc než člověk, Ženám patří půlka nebe, Ženy mezi dvěma světy – i v knize Ženy odjinud vypráví svůj životní příběh deset žen. Tentokrát to jsou české cizinky, respektive ženy, které z nejrůznějších důvodů odešly ze své původní vlasti, aby u nás našly nový domov nebo se tu dlouhodobě usadily. Pocházejí z různých koutů světa, buď přijely do Čech (nebo ještě do Československa) studovat a už tady zůstaly, nebo se rozhodly žít v zemi svého partnera.
[ Rozkoš bez rizika] - "Jen mladí, ti jsou in, jedou na plný plyn, staří a nemocní, mrzáci nemocní, ať nám sem nelezou, do hrobu zalezou. Nastává likvidace, likvidace nepotřebný populace...". Toto je ukázka z nové divadelní hry s názvem STAŘENY. Ve hře vystoupí sexuální pracovnice, občas zaskočí sociální pracovnice a vypomůžou všichni ti, co mají divadelní soubor Rozkoš a vlastní organizaci rádi. Autorkou hry je ředitelka organizace Rozkoš bez Rizika PhDr. Hana Malinová, CSc. Hudbu složil Ing. Vladimír Pecka, dlouholetý fanda a spolupracovník souboru. Oba autoři se postarali o hudební doprovod ke hře. A co o hře říká autorka Hana Malinová? "Je to horor. Nastal konec šťastných konců. Hra představuje možnou variantu budoucnosti lidstva, není to science fiction, je to varování. Varování před společenskou exkluzí a jejím dopadem, tzn. kam až může vést vylučování lidí a skupin ze společnosti".
Ve dnech 2. – 13.
března 2009 se konalo v sídle OSN v New Yorku zasedání Komise pro
postavení žen. Zasedání
Komise se konají jedenkrát ročně v rozsahu dvou týdnů, obvykle koncem
února a začátkem března tak, aby doba jednání zahrnula i Mezinárodní den
žen. Komise je složena ze 45 členských
států OSN na základě geografického rozložení. Státy Evropské unie nevystupují
na zasedání Komise samostatně, ale zastupuje je předsednická země Evropské
unie, v roce 2009 tedy Česká republika. Zde přinášíme tiskovou zprávu Ministra pro lidská práva a národnostní
menšiny Michaela Kocába, který se začátku zasedání zúčastnil.
|
|
|
|