|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - 17. listopadu uplynulo dvacet let od událostí, které nastartovaly změnu režimu v tehdejším Československu a dnešní České republice. K těmto událostem se konala řada připomínkových akcí a „inventur“ různého druhu. Významně však chybí zamyšlení nad vývojem lidských práv a postavení žen a mužů v české společnosti. Právě proto se Gender Studies rozhodlo pro rozhovor s filosofem a feministou Mirkem Vodrážkou – dohadování trvalo díky Mirkovým občanským aktivitám a zaneprázdnění dlouho, ale výsledek rozhodně stojí za to.
[ Rovné příležitosti do firem] - O tom, že opatření ve prospěch rovnosti žen a mužů je možné zavádět i ve firmách, které se zabývají průmyslovou výrobou, přesvědčuje svým příkladem společnost Impress Skřivany. Tento zaměstnavatel se letos poprvé v historii přihlásil do soutěže o ocenění Firma roku: rovné příležitosti 2009 a o jeho dobrém startu v této oblasti svědčí i skutečnost, že postoupil do druhého kola, kde odborná porota hodnotila osmičku nejlepších. V následujícím textu vám přiblížíme, jaká praxe stojí za tímto úspěchem.
[ Rovné příležitosti do firem] - Pokud se zamyslím nad problematikou kvót pro ženy, musím se zaměřit na dvě roviny: kvóty v souvislosti s politickou participací žen a kvóty pro ženy v managementu. Kvóty ale nejsou jedinou možností jak podpořit ženy do vyšších pozic a nedají se používat bez důkladného systematického promyšlení. Často se mohou obrátit naopak v neprospěch rovnosti a vytvořit další bariéry v kariérním postupu žen.
[ Rovné příležitosti do firem] - Ačkoli již mnoho českých firem zavádí velmi kvalitní programy na podporu rovných příležitostí, téma vyššího zastoupení žen ve vedoucích pozicích a v netradičních povoláních zůstává zatím ožehavé a přistupuje se k němu spíše s opatrností nežli důslednou razancí. V článku níže přinášíme hlavní závěry konference Gender Studies, o.p.s. Praskliny ve skleněném stropě: Ženy v řídících pozicích a v netradičních povoláních, která se konala 11.11.2009 v Praze u příležitosti vyhlášení výsledků soutěže Firma roku: rovné příležitosti.
[ Rovné příležitosti do firem] - Znásilnění je trestný čin, který je v mnoha ohledech velmi specifický. Ačkoli se jedná o zločin, který je (po vraždě) označován za nejvíce zraňující, je mu (nejen) v českém kontextu věnováno velmi málo pozornosti. Výsledkem je malá podpora obětí znásilnění, zlehčování a bagatelizace dané problematiky, vytváření a udržování mýtů, které jednoznačně přispívají k dvojí viktimizaci obětí znásilnění.
[ Rovné příležitosti do firem] - V rámci projektu „Rozmanitostí proti šikaně“, který je zaměřený na snižování šikany na základě sexuální orientace a na odstraňování homofobie, vzniklo pásmo krátkých hraných filmů, které slouží jako podpůrný materiál k diskuzím na středních školách.
[ Rovné příležitosti do firem] - Kariérní rozvoj žen je podmíněn řadou aspektů, k nimž rozhodně patří vzdělávání v oboru i v měkkých dovednostech, ale i další věci jako možnost vybalancovat práci s rodinným životem, úspěšný návrat do práce po rodičovské dovolené, networking, a v neposlední řadě také vstřícné firemní prostředí bez bariér a předsudků. Někdy se říká, že aby žena uspěla, musí být dvakrát tak dobrá jako její stejně úspěšný kolega. Pokud firmy nechtějí vyplýtvat energii svých talentovaných zaměstnankyň na překonávání překážek, které muže tolik netrápí, mohou podnikat řadu aktivit.
[ proFem] - Mezinárodní společenství si již od roku 1999 připomíná 25. listopad jako celosvětový den proti násilí na ženách. Tento den byl Valným shromážděním OSN vyhlášen jako Mezinárodní den proti násilí na ženách. Valné shromáždění OSN vyzvalo pak všechny vlády jednotlivých zemí, mezinárodní organizace i jednotlivé neziskové organizace, aby se v tento den pořádaly akce zaměřené na zvýšení povědomí o tomto problému.
[ Česká ženská lobby] - Dovolujeme si Vás pozvat na konferenci České ženské lobby o bezpečnostních rezolucích Rady bezpečnosti OSN č. 1325 o ženách, bezpečnosti a míru, a 1820 o zákazu sexuálního násilí v konfliktech. Konference se uskuteční se 8. prosince 2009 v Kaunickém paláci v Praze za účasti Evy Zillén, švédské expertky na danou tematiku, a Rady Borič, chorvatské akademičky a expertky na téma ženy a násilné konflikty, a odborníků/ic, zástupců/kyň neziskového sektoru i státní správy České republiky. Ke konferenci je také doprovodný program, a to promítání filmu Pray the Devil Back to Hell o ženách v mírovém procesu v Libérii, které se uskuteční ve stejný den od 20:45 v kině Světozor.
[ Česká ženská lobby] - Zhruba 70 % žen na celém světě na sobě alespoň jednou za život zažije násilí. Podle Světové zdravotnické organizace způsobuje násilí na ženách ve věkové skupině 15-44 více obětí (smrtelných či s doživotními zdravotními následky) než rakovina, malárie, dopravní nehody a války dohromady. OSN dokonce hovoří o pandemii. Miliony žen na světě jsou terčem domácího násilí, znásilnění způsobené partnery či jako válečné strategie, oběťmi násilné prostituce, obchodu s lidmi, anebo pouhé misogynie.
|
|
|
|