|
|
|
V pondělí 14.12. 2009 se v libereckých tramvajích objeví letáky zaměřené proti diskriminaci na základě věku a pohlaví a proti sexuálnímu obtěžování. Kampaň realizuje obecně prospěšná společnost Gender Studies a jejím cílem je upozornit na možnost obrany proti diskriminaci a to prostřednictvím právní poradny Gender Studies.
[ Heinrich-Böll-Stiftung] - Dvacáté výročí událostí roku 1989 vybízí ke shrnutí a ohlédnutí. Ani po dvaceti letech demokratické transformace se ženám v oblasti veřejného života nepodařilo vzdálenost, která je odděluje od mužů, zmenšit takovým způsobem, aby jejich hlas byl ve veřejné debatě zřetelně slyšitelný. A navíc se hodnocení minulých dvou dekád z ženské perspektivy příliš nehodí do ovzduší oslav výročí. Je totiž určitým paradoxem, že svoboda znovunabytá v roce 1989 souvisela pro ženy ze zemí bývalého východního bloku často se značným omezením ekonomických, sociálních a reprodukčních práv.
[ Nesehnutí Brno] - Ve dnech 7. - 12. prosince 2009 se v Brně u příležitostí Mezinárodního dne lidských práv uskuteční VII. ročník festivalu Týden lidských práv. Festival se tentokrát zaměří na souvislosti mezi lidskými a sociálními právy. Učiní tak nejen prostřednictvím besed a přednášek, ale i formou filmových projekcí, interaktivních workshopů či informačních stánků v ulicích. Nad letošním ročníkem festivalu převzal oficiální záštitu Veřejný ochránce práv JUDr. Otakar Motejl.
[ Aspekt Bratislava] - Aspekt rpredstaví publikácie, ktoré si aj pri príležitosti 20. výročia československej Nežnej revolúcie všímajú rodové aspekty verejného diskurzu: Ženy v období transformácie 1989 - 2009: Poľsko, Česká republika, Slovenská republika, bývalá Nemecká demokratická republika, Ukrajina (Zastúpenie nadácie Heinrich Böll Stiftung, Varšava), Gender a demokracie: 1989 - 2009 (Gender Studies, o.p.s., Praha) a Feminizmy pre začiatočníčky. Aspekty zrodu rodového diskurzu na Slovensku (ASPEKT, Bratislava). Kedy: v stredu 9. decembra o 17. hod. Kde: České centrum, Na vŕšku 1, Bratislava. Čo: V úvodnom paneli vystúpia Hana Havelková, Linda Sokačová (ČR); Anna Grusková, Jana Juráňová, Ľubica Kobová (SR); moderuje Jana Cviková.
Dnešním dnem startuje kampaň na slaďování osobního a pracovního života v MHD Praha. Dnes 1.12.2009 začíná v Praze a bezprostředním okolí kampaň na slaďování osobního a pracovního života v rámci projektu „Zaměstnavatelé pro slaďování osobního a pracovního života“. Jejím cílem je upozornit na problematiku nedostatečného plánování osobního a pracovního času a to jak ze strany zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců.
[ Rovné příležitosti do firem] - V tomto příspěvku je řeč o kvótách na zastoupení žen, protože většinová realita je taková, že ženy na vedoucích pozicích až příliš často nejsou. Debata o tomto opatření ale platí stejně dobře pro muže, jakož i pro etnické menšiny a další skupiny.
[ Rovné příležitosti do firem] - Společnosti s větším podílem žen ve vyšším managementu více prosperují. To již neukazuje pouze studie organizace Catalyst ze Spojených států, ale také studie „Women Matter – gender diversity, a corporate performance driver“, kterou připravila pařížská pobočka konzultantské společnosti McKinsey&Company. Na základě srovnání mezi evropskými společnostmi, které podporují rovnost žen a mužů a ostatními firmami v Evropě, tým McKinsey&Company potvrzuje výsledky, které již dříve představila americká Catalyst.
[ Rovné příležitosti do firem] - Kamerový systém má obecně uznávaná pozitiva, ale zároveň přináší mnoho negativ, která jsou ututlána pod záminkou prospěšnosti, a veřejnost neví, nebo dokonce nechce vědět o nebezpečnosti kamerového systému. Ale nejen to. Lidská pohodlnost nezná mezí, člověk se rád nechá hýčkat v „bezpečí“ a za tuto zdánlivou ochranu je ochotný platit nenávratnou daní - vlastním soukromím, a to bez ohledu na podstatu věci. Nevědomost a ochota vzdát se soukromí jsou právě jedna z největších nebezpečí, která tento „bezpečnostní“ prostředek přináší.
[ Rovné příležitosti do firem] - Tato úmluva OSN je klíčovým mezinárodním dokumentem deklarujícím lidská práva žen a upozorňujícím na oblasti, ve kterých dochází k jejich soustavnému porušování. Zapojené státy pravidelně reportují o plnění svých povinností Komisi OSN pro postavení žen a ta jim zároveň napomáhá k identifikaci problémů a navrhuje možná řešení.
[ Rovné příležitosti do firem] - Yvonne R. Davis, přijela v říjnu do Prahy na pozvání americké ambasády, aby vedla několikadenní trénink v leadershipu pro ženy. A protože je téma leadershipu aktuální – a populární – také v České republice (byť ne příliš z pohledu žen a se zaměřením na jejich potenciál) a o ženách v managementu se také tu a tam píše … vznikl i tento rozhovor.
|
|
|
|