|
|
|
[ Rovné přiležitosti do firem] - Uplynulý rok 2009 byl ve znamení mnoha retrospektiv a analýz, které reflektovaly dvacetileté výročí demokratických změn ve Východní Evropě. Úspěchy a neúspěchy společenské transformace byly hodnoceny z mnoha různých úhlů pohledu, včetně perspektivy genderové. Na stránkách zpravodaje jsme již psali o publikaci 20 let genderové demokracie, která toto téma reflektuje v českém kontextu. Nyní představujeme další dva tituly, které sledují, jak nastartování tržní ekonomiky a přijetí neoliberální ideologie položilo základy nového politického, ekonomického a sociálního systému, který rozdílně ovlivňuje životy mužů a žen.
[ Rovné příležitosti do firem] - Jít do práce na 9, odejít v 5 a moci se věnovat svému osobnímu životu, přatelům či rodině? Mít volné víkendy a moci si dlouhodobě plánovat dovolenou v souladu s časovými možnostmi kamarádek či rodiny? Dostatečně vysoká mzda bezpečně pokrývající všechny životní náklady? Slušné pojištění pro případ nemoci, nezaměstnanosti či stáří? Na to všechno zapomeňte, pokud jste řadovým pracujícím v prodejnách obchodních řetězců.
[ Rovné příležitosti do firem] - Sexuální obtěžování je téma, které vzbuzuje v českém prostředí rozporné reakce. Zatímco v souvislosti s malými dětmi budí velké pohoršení, v souvislosti s dospělými lidmi bývá mnohdy zlehčováno. Vůči snahám tematizovat problém sexuálního obtěžování a navrhnout opatření vedoucí k jeho omezení často zaznívají obavy, „abychom neskončili jako v Americe, kde se muži bojí ženám otevřít dveře“, a předpokládá se, že sexuální obtěžování je jen feministkami zveličené přirozené a příjemné sexuální napětí ve vztazích mezi ženami a muži. Tato karikatura bývá ještě posilována tím, že se stále používá namísto pojmu sexuální obtěžování pojem „harašení“, který odkazuje k zábavě a dobrovolnosti.
[ Rovné příležitosti do firem] - V březnu 2000 stanovilo zasedání Evropské rady v Lisabonu strategický cíl pro Evropskou unii stát se nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější světovou ekonomikou založenou na znalostech, udržitelném růstu s více a lepšími pracovními místy a větší sociální soudržností. Tím vznikla tzv. lisabonská strategie, mezi jejíž cíle patří zvýšení celkové míry zaměstnanosti (70%) a míry zaměstnanosti žen (více než 60%) do roku 2010.
[ Rovné příležitosti do firem] - V září 1995 se více než 45.000 lidí sjelo na čtvrtou světovou konferenci OSN o ženách, kde ženské nevládní organizace a zástupci 189 vlád společně vytvořili Pekingskou deklaraci a akční platformu (= Pekingská akční platforma) zaměřenou na odstranění překážek účasti žen ve všech oblastech veřejného i soukromého života. Platforma určuje 12 stěžejních oblastí zájmu (viz tabulka) a představuje cíle a doporučené kroky pro zlepšení přístupu žen k právům v těchto oblastech. Pekingská akční platforma představuje dodnes jeden z nejkomplexnějších a nejprogresivnějších dokumentů OSN v oblasti prosazování ženských práv.
[ Rovné příležitosti do firem] - Slavné konference v Pekingu v roce 1995 jsem se bohužel osobně nezúčastnila. Tou dobou jsem ještě s ženským hnutím neměla nic společného. Kdykoli jsem ale poslouchala vyprávění účastnic, hlavně Jiřiny Šiklové, moc jsem jim to záviděla (obzvláště cestu vlakem). Nicméně význam Pekingské akční platformy jsem mnohokrát využila. Tato platforma definovala 12 takzvaných kritických oblastí, ve kterých celosvětově zůstává postavení žen nerovné, a ve kterých by se situace měla změnit.
[ Centrum Komunitní práce Ústí n Labem] - Zajímají vás jako zaměstnance, zaměstnavatele nebo rodiče témata jako je slaďování pracovního a osobního života, možnosti a zisky plynoucí z využívání nástrojů pokrokové zaměstnavatelské politiky jako jsou flexibilní pracovní úvazky, práce z domova, dělené pracovní místo, firemní programy podporující rodinu a další?
Kurzů sebeobrany pro ženy je až překvapivě velmi malé množství. Ještě méně je kurzů, které jsou koncipovány tak, aby nabízely kombinaci informací, prevence a jednoduchých obraných postupů. Podobný kurz nabízí Victim Win. Kurz složený z deseti lekcí je uzpůsobený realitě všedního dne – cvičí se v běžném oblečení, v reálném prostředí baru, a je uzpůsobený tak, aby ho zvládly sportovně nezaložené osoby. V průběhu kurzu se frekventantky učí, jak zabránit přepadení a znásilnění – od zásad prevence a pohybu po ulici, přes řešení konfliktních a potenciálně nebezpečných situací až po fyzickou obranu v jednotlivých fázích aktuálního útoku. O kurzu a sebeobraně jsme si povídali s instruktorem Victim Win Mirkem Khunem.
Znásilnění je děsivý čin. Pochopitelně, již samou svou podstatou, násilným vniknutím do intimní sféry člověka. Je ale děsivý také tím, jak často se děje a jak moc je opředený různými mýty a mylnými představami. Je ambivalentní. Je až příznačné, jak lidé silně odsuzují znásilnění a jejich pachatele, a druhým dechem jsou schopni odsoudit oběti, „protože si o to říkaly“, nebo se prostě jen na ně koukat skrz prsty.
[ GLPartnerstvi.cz] - Ministr pro lidská práva má vládě navrhnout, aby pověřila ministryni spravedlnosti vypracováním novely zákona, která by odstranila zákaz individuálního osvojení dětí pro lidi žijící v registrovaném partnerství. Současný právní stav umožňuje individuální adopci každému občanu ČR bez ohledu na pohlaví či orientaci - s jedinou výjimkou registrovaných partnerů. Analýza JUDr. Jana Wintra z Právnické fakulty Univerzity Karlovy dokládá, že je toto ustanovení v rozporu s ústavním pořádkem a Evropskou úmluvou o lidských právech a základních svobodách. [2] Rada vlády pro lidská práva už v červnu 2009 vyzvala ministra ke změně zákona.
|
|
|
|