|
|
|
Český helsinský výbor otevřel poradenské centrum určené obětem diskriminace. Centrum je určeno každému, kdo se domnívá, že byl v právních vztazích znevýhodněn pro svou barvu pleti, rasu, příslušnost k národnostní či etnické menšině, pohlaví, věk, sexuální orientaci, náboženství, politické smýšlení, zdravotní postižení, majetkové nebo sociální poměry. K hlavním aktivitám patří poskytování sociálních, právních a terapeutických konzultací telefonicky, e-mailem či osobně. V případech strategického významu lze zajistit komplexní právní zastupování.
PRAGUE PRIDE 2011, tzv. pochod hrdosti na podporu rozmanitosti naší společnosti a práv všem lidem, proběhne 13. 8. 2011. Během tohoto víkendu se budou kromě průvodu konat i desítky akcí (výstavy, divadelní a filmová představení, sportovní akce a debaty). Gender Studies bude mít svůj stánek na sobotním Jarmarq(u). Přijďte se na nás podívat a podpořit nás. Více info zde.
Romány sester Brontëových a Jane Austen mají od většiny lidí nespravedlivě vypálený cejch "milostný román" či "červená knihovna". Fakt, že se literární díla uvedených autorek opírají o silné emoce, které jsou tradičně připisovány ženám, tyto viktoriánské romány řadí do polic "čtení pro ženy". Hrdinky uvedených spisovatelek se na svou dobu (ovšem i v rámci současnosti) chovají nekonvenčně a hrdě. Emancipují tak čtenářky napříč třemi stoletími - a zjevně ještě stále budou. Režisér Cary Fukunaga je dalším z řady filmařů, kteří pro svou adaptaci zvolili klasický anglický román Jane Eyre. V souladu s předlohou Charlotte Brontë nevypráví příběh o "zamilované ženě" - ale naopak o hrdé a charakterní hrdince, jež se nenechá city ovlivnit natolik, aby se zpronevěřila vlastním ideálům a myšlenkám.
[ Rovné příležitosti do firem] - V oblasti pomoci obětem domácího násilí došlo v uplynulých letech k celé řadě pozitivních změn, především na poli legislativy. Celá řada problémů ale teprve čeká na své řešení. Vliv domácího násilí na zdravotní stav obětí, a tím i potažmo na ekonomiku, je přitom obrovský.
[ Rovné příležitosti do firem] - „Together for Europe free from Prostitution“ je slogan kampaně, kterou v červnu zahájila Evropská ženská lobby. Ta se věnuje tématu potírání prostituce v Evropské unii již od svého vzniku před dvaceti lety a snaží se prosadit systém, kde jsou kriminalizováni zákazníci (či zákaznice), a zajištěny sociální jistoty, které pomáhají prostituujícím se z prostituce dostat.
[ Rovné příležitosti do firem] - České vysoké učení technické v Praze již 3 roky komunikuje s děvčaty ve věku 14 – 19 let prostřednictvím projektu Holky, pozor!, jehož součástí je i webový portál www.holkypozor.cz. Vše začalo jako marketingová kampaň ve spolupráci se společností Hewlett – Packard, se kterou ČVUT dlouhodobě spolupracuje a která aktuálně řešila a stále řeší problematiku zaměstnanosti žen. Po namátkovém průzkumu jsme zjistili, že podobný problém řeší řada dalších firem i z jiných technických oborů než je IT.
[ Rovné příležitosti do firem] - Skandinávské země jsou často dávány jako příklad správného dodržování principů genderové rovnosti. I když jsou na cestě k jejímu dosažení určitě čím dál tím blíž, jisté rezervy zůstávají a poukazují na to, o jak dlouhý a únavný běh jde. O rovných příležitostech Norů a Norek, jakož i o fungování norských genderových neziskovek jsme mluvily s Lindis Sloan z KUN-u.
[ Rovné příležitosti do firem] - V obecných představách lidí znásilnění znamená sex, vynucený, děsivý, zlý, ale pořád je to sex. Málokdo na sexuální násilí pohlíží jako na způsob, na zbraň, kdy je sex použit pouze jako nástroj k dosažení jiných cílů. O co jde sexuálním násilníkům, kteří často vedou uspokojivý sexuální život? Jedná se opravdu o náhlý příval nezvladatelného chtíče, když jsou znásilnění často dopředu naplánovaná? Proč jsou to nejčastěji muži, kdo znásilňují, a ženy, které jsou znásilňovány? Je mužská sexualita agresivní, nebo jsou muži k agresivitě vychováváni? Na tyto otázky se můžeme snažit hledat odpovědi mimo jiné skrze gender. Povaha sexuálního násilí je totiž úzce spjata se společností, ve které žijeme. Znásilnění předpokládá a nutně potřebuje jisté vzorce chování, které mezi lidmi fungují a jsou zažité. Jedním z vzorců, které „umožňují“ znásilnění, jsou právě genderové stereotypy uplatňované na ženy i muže.
[ Rovné příležitosti do firem] - Firemních školek v Česku pomalu, ale jistě přibývá a pravděpodobně i nadále přibývat bude. Že je tomu skutečně tak, naznačila červnová konference, která se konala v Brně pod názvem „Firemní školka? Proč to nezkusit!” Konference také ukázala, že danému trendu výrazně napomáhá možnost pro firmy získat k tomuto účelu prostředky z Evropského sociálního fondu formou grantů a s velkou pravděpodobností i nově chystané změny v zákonech, které by, pokud budou schváleny, měly zakládání a provoz firemních zařízení péče o děti ulehčit.
[ Rovné příležitosti do firem] - Dnes trh konsenzuální prostituce dospělých tím či oním způsobem regulují prakticky všechny země. Regulační režimy mají jedno společné – usilují o regulaci či kontrolu trhu prostituce. Ale tím také jejich podobnost víceméně končí. Často jsou utvářeny různými hledisky, jako jsou morálka, právo a pořádek, veřejné zdraví, diskriminace žen, či zlepšení postavení osob, které nabízejí sexuální služby. Proto nepřekvapí, že jejich cíle jsou mnohdy protikladné.
|
|
|
|