- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Zaujala vás výstava ŽENY MOHOU... Vzděláním k nezávislosti na Náplavce? Přijďte si do KJŠ prohlédnout originály nejen zobrazených archiválií, ale i mnoha dalších unikátních dokumentů z Archivu Elišky Krásnohorské. Naše archivářky Marie Koval a Milada Sekyrková pro vás vybraly to nejzajímavější! více
[ 16.3.2023, Lucie Přibyl   ]

Deštivý Mezinárodní den žen rozjasnila na pražské Náplavce u Jiráskova náměstí velkoformátová výstava s názvem ŽENY MOHOU... Vzděláním k nezávislosti. Výstava je plná střípků ze života Elišky Krásnohorské, spisovatelky, překladatelky a jedné ze zakladatelek emancipačního hnutí v českých zemích, jejíž archiv máme k dispozici v Knihovně Jiřiny Šiklové. 

více
[ 16.3.2023, Lucie Přibyl   ]

I tento rok byla vyhlášena soutěž Firma roku: Rovné příležitosti, a to již patnáctý ročník. Tématem letošního ročníku je digitalizace práce. 

více
[ 31.1.2023, Anna Karmazínová, Gender Studies, o.p.s.   ]

V České republice se za posledních 20 let počet vězněných žen více než zdvojnásobil. V poměru žen mezi vězněnými osobami zaujímá Česká republika 5. místo v Evropě a 25. ve světě (k červnu 2022). Nový projekt neziskové organizace RUBIKON Centrum reaguje na výzvu OSN a PRI (Penal Reform International), které apelují na potřebu řešení globálního problému nárůstu vězněných žen implementací tzv. Bangkok Rules v praxi jednotlivých států.

více
[ 31.1.2023, Anita Beganyová, PR manažerka a Lenka Ouředníčková, ředitelka pro inovace a rozvoj, obě RUBIKON Centrum   ]

Během 2. poloviny 20. století zanikají tradiční komunity s jejich pravidly, kulturou i tradičně ústně předávanou moudrostí. Namísto morálního kodexu a vlastních hodnot, jejichž dodržování hlídalo celé společenství, přichází vyprázdněná socialistická asimilační politika, jejímž projevem je sice zlepšení materiálních podmínek, sociální a zdravotní péče, na druhou stranu však tato necitlivá politika vytvořila morální vakuum. 

více
[ 31.1.2023, Alica Sigmund Heráková, členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, publicistka, dramaturgyně, ředitelka Tuke.TV, z.s.   ]

„Toto je môj coming out. Antologie queer poezie? Štít proti událostem nejen posledních týdnů, ale i několika let? Dost možná obojí. Po vyhlášení open callu v říjnu 2022 Alešem Kauerem se v redakci Adolescentu sešly desítky textů, tematicky i formálně různých. Většina z nich ale měla jedno společné: snahu zabydlet si prostor, který je společensky přehlížen, případně rovnou upírán či odebírán. Snahu zabydlet ho literárně, jazykem, tím primárním komunikačním prostředkem, jazykem poezie. A když ne zabydlet, tak alespoň chránit pro ostatní."

více
[ 31.1.2023, Richard L. Kramár, básník, režisér-dramaturg, překladatel   ]

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.

více
[ 31.1.2023, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave   ]

Jakou přisuzují ženy hodnotu či roli práci ve svém životě? Co pro ně znamenala skutečnost, že si mohly samy vydělávat? Co ovlivňovalo volbu jejich zaměstnání a shánění práce? Jakými změnami procházely? Jaké překážky překonávaly? Setkávaly se s nějakými předsudky? Jak vypadala jejich druhá směna? Na vybraných příkladech z rozhovorů našeho projektu Československo v paměti žen se pokusím nastínit alespoň na některé z těchto otázek odpověd.

více
[ 31.1.2023, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]

Na Mezinárodní den žen (8. března 2023) zaplaví pražskou Náplavku u Jiráskova náměstí velkoformátová výstava plná střípků ze života Elišky Krásnohorské, spisovatelky, překladatelky a jedné ze zakladatelek emancipačního hnutí v českých zemí, jejíž archiv máme k dispozici a právě ho digitalizujeme.

více
[ 31.1.2023, Agáta Hrdličková, Gender Studies, o.p.s.   ]

Na podzim skončil náš didaktický projekt Československo v paměti žen, který představuje soudobé dějiny Československa perspektivou deseti příběhů žen, na kterých jsou zaznamenána témata každodennosti. Nyní je již vzdělávací platforma www.pametzen.cz plně k dispozici pro vyučující i studující (nejen) 8. a 9. tříd základních škol.

více
[ 31.1.2023, Johana Jonáková a Markéta Štěpánová, Gender Studies, o.p.s.   ]
Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 444 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT