|
Otevřené dveře pro gender mainstreaming v plánování dopravy
[ 30.11.2023, Johana Jonáková, Gender Studies, o.p.s.
]
Projekt GEMIS, díky kterému jsme podnikli tuto cestu, nám otevřel dveře k političkám a politikům, kteří tento přístup aktivně prosazují. Gender mainstreaming v městském plánování znamená naslouchat různým hlasům v komunitě a zohledňovat širokou škálu potřeb občanů a občanek. Ve světle tohoto přístupu byla bezpečnost a dostupnost městských prostorů v Norrköpingu výrazně zlepšena. Pěší a cyklistické trasy byly preferovány, následovala městská doprava v podobě tramvají a autobusů, poté nákladní doprava až na posledním místě ta individuální automobilová. Město naslouchalo tomu, kdo ho využívá a jakým způsobem (viz citace z příručky GEMIS, Prosazování genderové rovnosti k inkluzivnější společnosti níže). V Norrköpingu se tak stala městská doprava inkluzivnější a přístupnější.
obr. Příručka GEMIS, Prosazování genderové rovnosti k inkluzivnější společnosti
Norrköpping není jediným městem, které by mohlo sloužit jako příklad dobré praxe. Projekt GEMIS jich shromáždil hned několik. Chceme vám tímto nabídnout vhled do genderově citlivé veřejné správy, která nepracuje s gender mainstreamingem jako s teoretickým konceptem, ale dělá z něj integrální součást každodenní reality měst. Zavedení gender mainstreamingu v městském plánování není jen morálním imperativem, ale i investicí do prosperující a vyvážené společnosti. Příklady nám ukazují, že konkrétní opatření jako jsou bezpečné trasy, přizpůsobení veřejného prostoru a rovnocenná zaměstnanost, mohou reálně změnit každodenní život obyvatel a přispět k vytvoření měst, která jsou pro všechny.
Příručka gender mainstreaming. Strategie a příklady dobré praxe
Příručka si klade za cíl podpořit osoby s rozhodovacími pravomocemi, lokální politickou reprezentaci a úřednictvo. Obsahuje nápady a příklady, jak začlenit strategii genderové rovnosti do politického plánování.
|