|
|
|
V úterý 30. března parlament zamítl poslanecký návrh, který usiloval o kriminalizaci interrupčních zákroků (mezi navrhovateli byli poslanci a jedna poslankyně KDU-ČSL a ODS, celkem 5). Hlavnímu z navrhovatelů J. Karasovi se podařil skutečně husarský kousek –podle počítače se hlasování zdržel.
[ Ateliér] - V roce 1972 se v rezidenční čtvrti Los Angeles odehrála výstava prostě nazvaná Womanhouse (Dům ženy), kterou lze považovat za jeden z počátků uměleckého feministického hnutí v USA. K dílům, které tehdy vyvolaly nejemotivnější diskuse, patřila také instalace Judy Chicago Menstruation Bathroom (Menstruační koupelna). V únoru letošního roku, více než třicet let po californském projektu, se z iniciativy centra Gender Studies o.p.s. v pražské Gallery Art Factory otevřela výstava nazvaná Tento měsíc menstruuji. Zkusme se soustředit na to, jak – a zda vůbec – lze strategie druhé vlny feministického umění spjaté s dobou raných sedmdesátých let využít na prahu 21. století (a navíc v prostředí, které se kulturně, sociálně i politicky od tehdejších Spojených států zásadně liší), jak se umělkyně a umělci vyrovnaly/i s problémy sociálních a kulturních rozdílů mezi ženami a muži, které měly být pro výstavu klíčové, a zda je menstruace pro otevírání těchto, nepochybně palčivých, otázek vůbec tím pravým tématem.
Na stránkách www.hlidacifena.cz si můžete přečíst: druhou část rozhovoru s místopředsedou PS ČR Janem Kasalem, pozvanku na třetí Hovory mimo kuchyň a odpovědi kandidátek do Evropského parlamentu.
[ Econnect] - Odborný pohled na fenomén domácího násilí v kontextu České republiky přináší publikace „Domácí násilí v českém právu z pohledu žen“, jejímiž autorkami jsou Jiřina Voňková a Markéta Hunková společně s kolektivem právniček AdvoCats for Women. Tato organizace se mimo jiné věnuje právní pomoci ženám, které se staly obětmi domácího násilí, připravuje právní studie k dané problematice či pořádá školení pro sociální pracovnice/-íky.
7.dubna od 19. hodin uslyšíte v Čajovně na ČRO 3 další díl seriálu Cesty k živé rodině s názvem Není porod jako porod, ve kterém se budeme věnovat mimo jiné výhodám a rizikům přirozeného a lékařsky vedeného porodu.
Národní kontaktní centrum – ženy a věda si Vás dovoluje pozvat na další seminář v rámci jarního cyklu seminářů na téma „Genderové výzkumy“.
Seminář „Jiní muži“ povede Mgr. Iva Šmídová.
Gender Studies o.p.s. si Vás dovoluje pozvat na první setkání v rámci cyklu Ženské hlasy. Setkání se uskuteční v nově otevřených prostorách Kulturního centra Ministerstva kultury v Nostickém paláci (bývalá konírna) v Praze na Maltézském náměstí 1.
První veřejná diskuze bude na téma O ženách bez žen - Proč se jedná v parlamentě o interrupčním zákoně bez veřejné diskuze.
Národní kontaktní centrum ženy a věda vás zve na seminář v rámci cyklu seminářů „Genderové výzkumy“ na téma
Expertní skupina Enwise a její výsledky.
Seminář povede PhDr. Hana Havelková
a uskuteční se 25. března v prostorách NKC- ženy a věda, HUSOVA 7, PRAHA 1 (naproti kostelu, vchod ve dvoře) od 18 hodin. Prosíme zájemce, aby potvrdili svou účast na emailovou adresu: seminare@zenyaveda.cz nebo tel. číslo: 222 222 322, počet míst je omezený.
Tento dopis zaslala paní Dagmar Ndzahabato obchodu Jednota v Nymburce, protože lidé s dětmi v kočárcích nemohou v této prodejně nakupovat.
Dobrý den, již delší dobu mne – a mnoho mých známých – zaráží (a uráží) cedule, jež zdobí hlavní vchod do prodejny „Eliška“, která oznamuje těm, kteří mají děti a tudíž se s nimi pohybují po městě, že nemají právo nakoupit v této prodejně. Když jsem se slečny pokladní zeptala, kdo je autorem tohoto nezákonného diskriminačního sdělení, byla jsem informována, že pokud se mi to nelíbí, mám si stěžovat na „podniku“, odkud prý nařízení zmíněnou ceduli vylepit pochází.
Tak si tedy stěžuji, oznamuji, že se mi to nelíbí a ráda bych se informovala, zda se tvrzení zaměstnankyně prodejny zakládá na pravdě a pokud ano, co kompetentní osobu, jež toto nařízení vydala, k tomu vedlo.
Víc jak 20 let kolují dohady tom, do jaké míry se Mileva Marić-Einstein podílela na vývoji teorie relativity. Mnozí se kloní k názoru, že Nobelova cena za fyziku, udělená v roce 1921 Albertu Einsteinovi, patří také jeho první ženě, přestože chybí dostatek písemných důkazů o tom, jakými konkrétními poznatky k teorii relativity přispěla.
|
|
|
|