|
|
|
[ Econnect] - Ruská básnířka a prozaička Nina Nikolajevna Berberovová, která většinu života prožila v emigraci, ve společnosti velkých postav ruské literatury dvacátého století, se do Ruska vrátila až v roce 1989. Návštěvu podmínila vydáním své autobiografie Psáno kurzivou, kterou sestavila ze starých poznámek, deníků, básní a korespondence během pobytu ve Spojených státech na konci šedesátých let. Kniha sklízela úspěchy v zahraničí, především ve Francii, ale v Rusku byla přijata s velkými rozpaky. Literární kritici, v čele s Romanem Gulem, o němž se Berberovová v knize zmiňuje jako o spolupracovníkovi sovětských vydavatelství ve dvacátých a třicátých letech, autorce vyčetli přílišnou subjektivitu a záměrné zkreslování informací.
Gender Studies o.p.s. a One Woman Press si Vás dovolují pozvat na prezentaci knihy Magdalény Platzové Návrat přítelkyně. Čtení se bude konat v knihovně Gender Studies, o.p.s. v úterý
20. dubna od 18. hodin.
Píše se rok 1991. Devatenáctiletá dívka z Prahy, která má za sebou „maturitu, půlroční studium v Americe, neúspěšné přijímací zkoušky na vysokou školu a první lásku“, získává stipendium na anglickou internátní školu, založenou známým indickým 0losofem.
V říjnu 2003 se v českých kinech objevil dokument Eriky Hníkové Ženy pro měny. Poprvé to bylo na 7. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Dokument získal několik cen a má i šanci jako jeden z mála dokumentů najít si cestu do kin. Tématem tohoto dokumentu je ženská krása, či přesněji řečeno ideál ženské krásy a celý průmysl, který ho spoluvytváří. Jeho autorku k natočení tohoto dokumentu inspirovala kniha Naomi Wolf Mýtus krásy, i přesto že je v ní řada momentů, s kterými nesouhlasí. Podle E. Hníkové ideální ženu, která se objevuje například na reklamách v časopisech, nevymyslel svět mužů, který vládně světovému průmyslu, aby ženu opět učinil nesvobodnou a nutil ji tak neustále se zaobírat svým tělem, tak jak to ve své knize tvrdí N. Wolf.
Od měsíce dubna přechází naše knihovna na automatizovaný systém výpůjček, který přináší některé změny, se kterými bychom vás rády seznámily.
10. dubna 2004 bude mít v Kongresovém centru obnovenou premiéru a ve dnech 12.dubna, 13. a 14. května 2004 další reprízy inscenace Tančírna. Celý projekt byl inspirován původní stejnojmennou francouzskou inscenací, kterou zachytil ve filmu Ettore Scola roku 1981. Literární i hudební podoba však je zcela původní a má specificky české rysy, vychází z českých reálií a české politické i kulturní historie 20.století. Scénář vznikal v průběhu letošního roku a jeho autorkami jsou Johana Kudláčková a Irena Žantovská, která je zároveň režisérkou celého projektu.
[ ČESKÁ TELEVIZE] - Na festivalu Finále v Plzni získal hlavní cenu v kategorii dokumentů nad třicet minut dokument Kristova léta, dámy, který vznikl v koprodukci České televize. Porota ve svém hodnocení mimo jiné uvedla: "Vše v tomto dokumentárním filmu je tak dojemné, jako jeho úvodní píseň. Tento příběh se může odehrávat v jakémkoliv městě kdekoliv na světě."
Gender Studies, o.p.s. si Vás dovoluje pozvat na přednášku z jarního cyklu Úterky s Gender tentokrát na téma "Role a postavení muže a ženy v rodině". Přednáška magistry Radky Radimské se jmenuje Distribuce moci mezi rodiči v průběhu historie. Koná se v úterý 13. dubna 2004 od 18. hodiny v prostorách knihovny Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2, 120 00.
[ Novinky.cz] - Celkem 31 politických stran a hnutí se chce ucházet o čtyřiadvacet mandátů, které jsou v Evropském parlamentu vyčleněny pro Českou republiku. Právě tolik stran odevzdalo do 16. hodiny, kdy vypršel termín, na ministerstvu vnitra své kandidátní listiny. Počet kandidujících uskupení je tak o dvě vyšší než při předloňských volbách do Poslanecké sněmovny.
V úterý 9.3.2004 přednášel v knihovně Gender Studies, o.p.s. na téma porozvodová péče a práva otců PhDr. Eduard Bakalář, CSc. Přednáška a diskuze se konaly v rámci cyklu Úterky s Gender na téma „Role a postavení muže a ženy v rodině“. Návštěva E. Bakaláře v našem centru přinášela řadu nepříjemných ohlasů ještě před jejím uskutečněním.
Nová dočasná irácká ústava ženám zaručuje rovná práva. Zákony zajišťují vzdělání pro dívky, definují práva žen v rodině (včetně práva na rozvod a práva vlastnit majetek), a umožňují ženám působit ve vládních institucích a v obranných složkách.
|
|
|
|