|
|
|
[ Portál Občanská společnost] - Jak uplatnit rovné příležitosti při řízení podniků? Je Praha místem přátelským pro rodiče s dětmi? Jaké je postavení žen v politice? Odpovědi na tyto a řadu dalších otázek nyní nově nabízí oblast Rovné příležitosti portálu Občanská společnost – návod k použití. Na konci roku 2005 občanské sdružení Econnect dokončilo celkovou aktualizaci a rozšíření oblasti Rovné příležitosti www.obcan.ecn.cz/rp, přidány byly také 4 případové studie.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - V pondělí 16. ledna pořádal CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách) konferenci Gender a politika v rozšířené Evropě. V dnešní době, kdy stále více rozšířené téma rovné příležitosti na trhu práce pokrývá většinu aktivit týkajících se genderu a rovnosti, je velmi příjemné "odskočit" si také k jinému tématu. Participace žen v politice je stále velmi důležitým tématem rovnosti, hlavně z toho důvodu, že žen v politice je pořád nedostatek. Na přípravě konference se podílel Sociologický ústav Akademie věd, Francouzská asociace politických věd a Ministerstvo zahraničí Švýcarska. Dopolední program se věnoval Vlivu europanizace na veřejné politiky a reprezentaci genderových zájmů, odpolední pak Mechanismům vyloučení a začlenění žen v politice.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Dánsko a skandinávské země obecně nejsou takovými experty na rovnost pohlaví a harmonizaci rodiny a kariéry, jak se to zdá z české kotliny. Při bližším pohledu se ukáže, že i tady mají své problémy, přestože je celková situace stále ještě nesrovnatelná. Bolavá místa nám popsal v následujícím rozhovoru projektový manažer dánského projektu VAKUUM Martin Moelholm. Projekt VAKUUM je součástí evropského programu EQUAL pro nastolení rovných příležitostí žen a mužů ve společnosti.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Jennifer Q. Trelewicz, Executive Assistant to Executive VP of Innovation and Technology, přijela do České republiky u příležitosti "IBM Innovators Tour 2005". Na prosincové tiskové konferenci spolu se svými kolegy představila inovační aspekty rozvoje technologií IBM; v rozhovoru, který následoval mezi šesti očima, hovořila o své pozici ve strukturách IBM, postavení žen ve firmě a dalších genderových perspektivách působení firmy na světovém trhu.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem ] - Deutsche Telekom je společností, která patří pod mateřskou společnost T-Mobile. Ale je to také synonymum kultury německých firem, které berou rovné příležitosti žen a mužů jako důležitou součást firemní politiky. V roce 2000 firma uzavřela kolektivní smlouvu "Rovné příležitosti", o rok později pak "Rovnost a rovné příležitosti". Hlavními body těchto smluv je získat více žen do manažerských pozic, přilákat více žen do technických oborů, propagovat flexibilní pracovní dobu a podporovat rodinu.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - V druhé polovině minulého roku vyšlo číslo časopisu Sociální práce zaměřené na Rovnost příležitostí. Časopis vydává Asociace vzdělavatelů v sociální práci a má několik poslání: např. podporovat schopnost společnosti řešit životní problémy lidí prostřednictvím sociální práce, podporovat kvalitu sociální práce, přispívat k rozvoji sociální práce jako vědní disciplíny a ke zkvalitnění vzdělávání v sociální práci. Úvodní medailon tohoto čísla časopisu je věnován Jiřině Šiklové, socioložce a zakladatelce obecně prospěšné společnosti Gender Studies, která v roce 2005 oslavila své 70. narozeniny. Struktura časopisu je založena převážně na rozhovorech, které jsou doplněny anketou, informacemi o Acquis communautaire rovnosti žen a mužů a akademickými statěmi.
Význam rovných příležitostí pro ženy a muže v Evropské unii stále roste. Hledisko rovnosti žen a mužů by tedy mělo být zakomponováno do všech projektů požadujících financování ze strukturálních fondů. Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky ve spolupráci s Gender Studies o.p.s. vydávají každý měsíc elektronický zpravodaj Rovné příležitosti ve strukturálních fondech. Jak je zřetelné již z názvu, zpravodaj se zaměřuje na tématiku rovných příležitostí převážně žen a mužů ve strukturálních fondech, resp. projektech a aktivitách z nich podpořených. Má sloužit hlavně jako zdroj informací o programech na podporu rovných příležitostí a projektech realizovaných ze strukturálních fondů EU. Uvede příklady dobré praxe ze zahraničí a jejich souvislosti se situací v ČR, a poskytne čtenářům a čtenářkám aktuality týkající se rovných příležitostí ve strukturálních fondech.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Výzkum potřeb personalistů v oblasti rozvoje rovných příležitostí žen a mužů byl obecně prospěšnou společností Gender Studies realizován v období srpen 2005 - leden 2006 jako součást rozsáhlého projektu EU EQUAL "Půl na půl". Záběr výzkumu pokrýval řadu oblastí personálního řízení, pro tento článek vybíráme závěry spadající do kategorie management rodičovské dovolené. Oblasti práce s informačními technologiemi, které svou podstatou podporují práci na dálku, jsou s ohledem na uplatnění rodičů vnímány jako velmi perspektivní.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Jednou z firem, které se přihlásily do Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže, věnované postavení žen v řídících pozicích, byl Český Telecom, který představil svůj projekt pro rozvoj žen v managementu. V současné době je ve středním managementu zastoupeno 13,5% žen a v topmanagementu 13%. V Českém Telecomu ženy zastávají pozice jako ředitelka pro lidské zdroje, výkonná ředitelka pro externí a interní komunikaci, ředitelka telesales, ředitelka pro strategii a plánování provozu IT nebo ředitelka pro korporátní finance.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Firma Oskar Vodafone je jedna z mála, která má 50% žen v topmanagementu. Toto číslo je ještě o trošku vyšší, než celkové procento žen ve firmě, což je 48% všech zaměstnanců. Ženy ve středním managementu zastupují 27% zaměstnanců. Díky vysokému počtu žen v řídících pozicích získal Oskar Vodafone třetí místo v Soutěži o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR, zaměřené na ženy v řídících pozicích. V České republice je ještě neobvyklejší, že firma má 25% žen ve statutárních orgánech. Pokud jde o ostatní firmy, které se přihlásily do soutěže, zastoupení žen ve statutárních orgánech je většinou nulové.
|
|
|
|