|
|
|
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Služba v ozbrojených a bezpečnostních sborech byla odedávna doménou mužů. Dnes se už nikdo nepodiví nad skutečností, že v naší armádě, policii či hasičském záchranném sboru slouží 12 - 13 procent žen, což je počet srovnatelný
s ostatními zeměmi Evropské unie. Možná by mohla příslušná ministerstva usnout na vavřínech, příslušnic je přece dost a jejich postavení ve služebním poměru je na základě stávající legislativy rovné. Snad i proto resorty vnitra, spravedlnosti a financí nevěnovaly ženám ve výkonu služby v ozbrojených a bezpečnostních sborech, při promítání vládní politiky genderové rovnosti svých resortních priorit, specifickou pozornost. Výjimku představovalo Ministerstvo obrany ČR, které se soustředilo na otázky rovnosti v armádě i v minulých letech.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Odbory jsou nejen v Evropě, ale i v České republice, významným hráčem v oblasti implementace legislativy v oblasti zaměstnávání. To je neoddiskutovatelný fakt. Jak se jim však daří zohledňovat v této práci genderové principy a kolik úsilí je to stojí? To byly otázky, které jsme si v Gender Studies kladli, když jsme přizvali Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) k účasti v projektu Půl na půl a k podílu na prosazování principu rovnosti žen a mužů na trhu práce a relevantní legislativě. Otázky, které z účasti ČMKOS v projektu dále vyplývají, zodpověděl jeden z nejpovolanějších, Dušan Martinek, vedoucí oddělení pro rozvoj lidských zdrojů a projektovou činnost ČMKOS.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - "Řešení problémů, překonávání stereotypů a odstraňování stávajících překážek v oblasti rovných příležitostí žen a mužů je v zájmu obou sociálních partnerů," tvrdí Vladimíra Drbalová, ředitelka Sekce mezinárodních organizací a EU ve Svazu průmyslu a dopravy ČR, jednom z nejvýznamnějších zaměstnavatelských svazů a představitelů tripartity. Vladimíra Drbalová je zároveň ženou se zájmem o prosazování principu rovných příležitostí. Když tedy zareagovala na článek Ivany Šindlerové k šetření Evropské kontaktní skupiny v oblasti práce z domova, a zmínila některé z aktivit sociálních partnerů v této oblasti, bylo jasné, že si nevyměníme jen pár emailů. Došlo i na rozhovor, v němž představí, co všechno se v posledních několika letech v genderovém kontextu práce sociálních partnerů událo.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Podle zprávy z výzkumu o problematice práce z domova vyplývá, že takto pracující ženy mají nevýhodné pracovní podmínky a často u nich dochází k porušení zákona ze strany zaměstnavatelů.
Práce z domova je často chápána jako varianta rodině přátelského uspořádání pracovní doby. Osoba pracuje částečně nebo plně z domova, může si přizpůsobit rozložení pracovní činnosti a ušetří čas strávený dojížděním. Zbude jí více prostoru pro rodinné radosti i povinnosti. Většina žen pracujících z domova však tuto formu práce volí, protože nemají na výběr, často ji navíc provozují ilegálně. Jsou vděčné, že vůbec nějaký přivýdělek mají, a nehledí na mizerné pracovní podmínky.
Rádi bychom představili novinku v knihovně Gender studies. Olcott, Don. Dancing on the glass ceiling : women, leadership, and technology. 1st ed. Madison, WI : Atwood Publishing, 2006. 112 s. ISBN 978-1-891859-59-5. Knihu si lze vypůjčit v Gorazdově 20, út-pá od 12-18 hod. Více informací na knihovna@genderstudies.cz nebo 224 913 350.
Co to je hnutí za svobodnou volbu, reprodukční práva a jaké jsou počty interrupcí v České republice? Odpovědi naleznete v následujícím materiálu, který shrnuje základní otázky a odpovědi z oblasti reprodukčních práv.
Rádi bychom představili novinku v knihovně Gender studies. Ellis, Evelyn. EU anti-discrimination law. 1st ed. Oxford : Oxford University Press, 2005. 401 s. ISBN 0-19-926683-2. Knihu si lze vypůjčit v Gorazdově 20, út-pá od 12-18 hod. Více informací na knihovna@genderstudies.cz nebo 224 913 350.
Publikace byla připravena Business Leadres Forem v rámci našeho projektu Půl na půl. Je určena zejména firemnímu sektoru, a dalším zájemcům, kteří hledají souhrnné informace o problematice rovnosti příležitostí pro ženy a muže a o souvislostech mezi tímto tématem a tzv. společenskou odpovědností firem.
Rádi bychom představili novinku v knihovně Gender studies. Fisch, Joerg. Burning women : a global histrory of widow sacrifice from ancient times to the present. translated from german by Rekha Kamath Rajan. 1st ed. Oxford : Seagull Books, 2005. 610 s. ISBN 1-90542-203-2. Knihu si lze vypůjčit v Gorazdově 20, út-pá od 12-18 hod. Více informací na knihovna@genderstudies.cz nebo 224 913 350.
[ Aperio] - Poprvé v ČR vychází knižně soubor autentických příběhů o zážitcích z porodu. Ve čtyřiceti příbězích ženy i muži vypovídají svůj jedinečný příběh o narození dítěte. Vyprávějí sami za sebe, vlastním jazykem, porod vidí vlastní perspektivou, a proto má jejich výpověď sílu mimořádného zážitku. Často se objevuje popis jednání zdravotnického personálu. Kniha tím nastavuje zrcadlo stavu porodnictví v ČR.
|
|
|
|