|
|
|
Rodičovství a výchova dětí významně ovlivňují pracovní kariéru žen v České republice. Ženy zde zůstávají na jedné z nejdelších rodičovských dovolených. Tím na dlouhou dobu přeruší budování své kariéry. Péče o děti a významné přerušení profesní dráhy se projevují na pracovním životě žen i po návratu z rodičovské. Riziko nezaměstnanosti nebo ekonomické neaktivity je u žen s nezaopatřenými dětmi výrazně vyšší, příjmy naopak nižší. Tyto ekonomické dopady rodičovství na pracovní kariéru žen kvantifikovaly v rámci projektu Celoživotní ekonomické dopady rodičovství výzkumnice z think-tanku IDEA při CERGE-EI, Mariola Pytliková, Klára Kalíšková a Alena Bičáková.
[ 31.5.2016, Jiří Šatava, CERGE - EI ]
Výzkumný tým IDEA při CERGE-EI spočítal náklady a výnosy dodatečného místa ve veřejné školce. Došel k závěru, že čisté výnosy veřejných rozpočtů převažují nad náklady. K tomu navíc existují další finanční a obtížněji vyčíslitelné nefinanční čisté výnosy pro rodiny.Největší baby boom a s ním spojenou největší krizi v nedostatku míst v předškolních zařízeních péče o děti má Česká republika sice už za sebou, nicméně problém na místní úrovni stále přetrvává. I proto jsou tato zjištění motivační pro stát a především pro menší obce s novým přílivem rodin s malými dětmi, kde je tento problém největší.
[ 31.5.2016, Anna Kotková, Gender Studies o.p.s. ]
Gender Studies v rámci projektu Prolomit skleněný strop: podpora kariérního růstu žen vydává praktický manuál, který nabízí podporu pro firmy a organizace, jež chtějí mít diverzifikovaný nejen tým, ale i své vedení.
[ 31.5.2016, ]
[ Gender Studies, o.p.s.] - Gender Studies, o.p.s. pořádá kulatý stůl pro odbornou veřejnost na „OSVČ jako prekérní forma zaměstnávání“, který bude probíhat v Akademickém konferenčním centru 9. 6. 2016 od 10.00 do 12.30 hod. Cílem je diskutovat o genderových aspektech a trendech zaměstnávání OSVČ.
[ 31.5.2016, Lada Wichterlová ]
Tento rok vyšla antologie české teorie a kritiky umění v genderových souvislostech z let 1865 – 1945 Jak odlesk měsíce v jezeře (i přesto, že vročení je 2014). Máme tak příležitost podívat se na to, jak byla vnímaná ženská umělecká činnost v době na přelomu 19. a 20. století. V textech se řeší i to, zda jsou vůbec ženy schopné „dělat“ umění, nebo je toto jen výsadou mužů a že ženy by se měly nanejvýš věnovat užitému umění, rukodělné a/nebo, řemeslné výrobě.
[ 31.5.2016, Lada Wichterlová, Gender Studies o.p.s. ]
Plakátovou kampaň s názvem Nenechte se rozložit můžete vidět v těchto týdnech v Praze, Brně a Ostravě. Jejím cílem je upozornit na bezplatnou právní poradnu www.stopkybersikane.cz zaměřenou na problematiku on-line násilí mezi dospělými. Kampaň zároveň poukazuje na fakt, že násilí ve virtuálním prostoru je velmi často podceňováno nebo zjednodušováno. Příčinou je samotná povaha internetu. Ten se jeví jako anonymní a protože různé formy virtuálního násilí postrádají fyzickou podobu, je často obtížné je jako násilí chápat. Gender Studies, o. p. s., která kampaň vytvořila, upozorňuje na to, že i ve virtuální sféře se stále jedná o násilí, které může mít velmi konkrétní dopady na jedince a dokonce i na celou společnost.
[ 31.5.2016, ]
Gender Studies, o. p. s. ve spolupráci s hlavním partnerem, Českou spořitelnou, a partnery, Plzeňským Prazdrojem, Vodafonem a společností Provident Financial, vyhlašuje nový ročník ocenění Firma roku: Rovné příležitosti, jehož hlavním tématem je v letošním roce diverzita na pracovišti.
[ 31.5.2016, ]
První dubnovou středu trávím s Lenkou Klodovou, její asistentkou Karolínou Kohoutkovou a skupinou jejich studujících. Chci zjistit, jak vypadá obvyklý den v Ateliéru tělového designu (ATD) Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.
[ 31.5.2016, Olga Slowik ]
Co dnes znamená „rodina“ a jaké jsou důsledky proměn, které v moderním světě institut rodiny zaznamenává? První z doporučovaných knih se zabývá otázkou, jak pracovat s rodiči jako zaměstnanci a zaměstnankyněmi firem. Tipy, příklady a úkoly v textu obsažené jsou pomocníkem nejen pro zaměstnavatele. Rodičovství však není spojeno jen s výzvami v prostředí pracovního trhu, samotná jeho podoba prochází v současnosti transformací. O tom, jaké jsou například děti, které vyrůstají s homosexuálními rodiči, nebo děti, které se narodily díky metodám moderní medicíny, a jak tyto a další nové formy rodin vypadají a fungují, se dočtete v druhé představované publikaci.
[ 31.5.2016, Michaela Chržová, Gender Studies, o.p.s. ]
Podle mezinárodních statistik byla každá pátá žena během svého dětství sexuálně zneužita. Přesná čísla pro Českou republiku nejsou k dispozici, ale není důvod se domnívat, že bychom na tom byli výrazně lépe. Pravděpodobně má tedy každý z nás okolo sebe někoho, kdo něco takového zažil. Jen o tom nevíme. Když o tom nikdo nemluví, jakoby to neexistuje. A když to neexistuje, není o čem mluvit. A tak dále, začarovaný kruh. Je proto téměř zázrak, že se najdou lidé, kteří o svých zážitcích mluví a naprosto otevřeně vystupují z obvyklé anonymity. Právě proběhlá výstava Nobody likes dirty girls v pražské galerii Oko uragánu je takovým zjevením na české, nejen umělecké scéně.
[ 31.5.2016, Jitka Hausenblasová, Gender Studies o.p.s. ]
|
|
|
|