|
|
|
Podle čeho si vybíráme budoucí profesi? Co sráží naše dětské sny z hvězdné výše na zem a někdy i někam hlouběji? Podle Lindy Gottfredson si už ve velmi nízkém věku mezi šestým a osmým rokem vytváříme mentální mapu povolání. Ta omezuje naši volbu a říká nám, jaká povolání jsou pro nás vhodná či prestižní a která nikoli. Jedním z vymezujících faktorů je gender – tedy co se hodí, abych dělala jako žena a co by naopak vypadalo opravdu divně. Tak třeba psycholožka nebo novinářka je pro ženu přijatelná práce, ale chirurgie je už viděna jako mužská profese.
[ 30.11.2019, Eva Kavková, EKS ]
David Clutterbuck and Belle Rose Ragins (eds.). 2002. Mentoring and Diversity. An international perspective. Butterworth Heinemann: Oxford. ISBN 0-7506-4836-8
[ 28.11.2019, Gender Studies, o.p.s. ]
Solidarita mezi ženami může mít mnoho podob. Jednou z nich je vzájemná podpora žen formou mentoringu. Co odstartovalo mentoringové programy Fóra 50 %, které podporuje vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích? Čím se liší pohled této organizace na mentoring od jiných mentoringových iniciativ? Jaké ženy takovými mentoringovými programy prošly a jaké jsou dosavadní příklady dobré praxe? To reflektuje Markéta Kos Mottlová, analytička neziskové organizace Fórum 50 %, která se věnuje mentoringu od roku 2014.
[ 28.11.2019, Markéta Kos Mottlová, Fórum 50 % ]
Projekt Mentoring nám otevírá dveře, je primárně zaměřený na podporu profesionálů a profesionálek při výkonu profese sociální práce. Téma genderu v něm není ze strany poskytovatele dotace nijak zdůrazňováno, pokud se ale objeví, stejně jako jiná témata, neopomineme jej.
[ 28.11.2019, Lenka Šimková, (za přispění L. Ditrychové a Z. Skřičkové), vedoucí projektu Mentoring nám otevírá dveře, Profesní komora sociálních pracovníků, z.s. ]
Zemřela 30. září. Její poslední scénickou rolí na prknech prestižní Metropolitní opery v New Yorku byla v roce 1996 Emilia Marty v Janáčkově Věci Makropulos. Je škoda, že se stejně jako titulní hrdinka této opery nedožila vyššího věku – nemuselo to být nutně oněch 337 let, ale věk 74 není nijak závratně vysoký, i když během něj dokázala zasáhnout svým uměním i názory zástupy posluchačů a posluchaček po celém světě.
[ 27.11.2019, Josef Vošmik, Gender Studies o.p.s. ]
Před lety přihlásila svou firmu soutěže o ocenění „Firma roku: rovné příležitosti“, které již řadu let pořádáme, ředitelka menší společnosti – dodejme, že tehdejší ročník byl věnován tématu podpory kariérního růstu žen. V materiálech, které jsme dostali za účelem zhodnocení úrovně dodržování a aktivního prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže, v kontextu zmíněného kariérního růstu, s námi sdílela velmi osobní zkušenost, co jako mladá manažerka zažívala ve velké mezinárodní korporaci, v níž dříve působila.
[ 27.11.2019, Josef Vošmik, Gender Studies, o.p.s. a Fakulta humanitních studií UK ]
12. listopadu 2019 jsme dali dohromady 22 žen různého věku, postavení, pracujících pro stát, ve výzkumu, v akademické sféře, v neziskovém sektoru nebo studující a ptali jsme se jich: Kde jste byly a co jste chtěly?
[ 26.11.2019, Johana Jonáková ]
Vyhlášení soutěže o nejlepší úřad s rovnými příležitostmi pro ženy a muže
[ 12.9.2019, ]
Marie Dvořáková se narodila v Praze v roce 1874. Byla to učitelka, knihovnice, politička, publicistka a vydavatelka.
Byla jednou z prvnich žen v chorvatské politice, psala články do zpravodaje Chorvatské rolnické strany (HSS), prosazovala rovnost žen a mužů a obhajovala volební právo pro ženy, bojovala za svobodu, rovnost a spravedlnost pro všechny.
Velmi pomáhala svému manželovi, chorvatskému politiku a spisovateli, Stjepanu Radićovi.
[ 27.8.2019, Tanja Novotni Golubić (překlad z chorvatštiny) ]
Reportáž z konference Metody kolegiální podpory
[ 15.7.2019, Kateřina Marečková ]
|
|
|
|