|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - „Napsat práva do zákona nestačí, překážky zůstávají v hlavách,“ uvedla na úvod Evropského kolokvia o rovnosti žen a mužů
v profesním životě ve francouzském Dijonu Françoise
Verjux-Pelletier, členka regionální rady v Burgundsku a prezidentka
komise, která se zabývá zaměstnaností a ekonomickými a sociálními záležitostmi
regionu. Do širšího kontextu pak její slova zasadil Vladimír Špidla,
komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti: pozitivně
zhodnotil rostoucí míru zaměstnanosti žen v Evropě a jejich úspěchy na
poli univerzitních studií, problém však vidí v přetrvávající vertikální
segregaci trhu práce, kdy ženy chybějí v rozhodovacích pozicích, a mnohdy
také v nedostatečné institucionální podpoře rovných příležitostí.
[ Rovné příležitosti do firem] -
Perspektiva žen na trhu práce zněl název říjnové konference, kterou pořádala Gender Studies ve spolupráci se Sítí mateřských center (SMC) a nadací Heinrich Böll Stiftung (HBS) v historických prostorách pražské Novoměstské radnice. Právě ženy jsou totiž nejčastěji diskriminovanou skupinou, resp. diskriminace z hlediska pohlaví je nejrozšířenějším typem diskriminace, a to v celoevropském měřítku. Podle Rut Kolínské, prezidentky SMC, jsou ženy nejčastěji diskriminovány
v souvislosti s mateřstvím. Z dostupných výzkumů vyplývá, že k
největšímu propadu v pracovním životě ženy dochází právě po porodu.
[ Rovné příležitosti do firem] - Kniha Jiřiny Šiklové „Dopisy vnučce“ je souborem pětadvaceti dopisů. Jsou věnovány zásadním tématům, která souvisejí s dospíváním – hledání sebe sama, setkávání se s kritikou, životu v partě i bez party, sexuálním zkušenostem, vztahu k rodičům, vědomostnímu základu, genderové identitě, pracovnímu i rodinnému životu a v neposlední řadě také smrti. Jde o témata spojená nejen s dospíváním, ale se životem v jeho různých etapách, kniha proto může být zajímavá pro každého. Navíc je psána velmi čtivě…
[ Rovné příležitosti do firem] - Mezi firmami známými vynikajícími programy pro slaďování osobního a pracovního života a podporou diverzity se pevně usadila společnost Microsoft. V Soutěži o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v České republice zabodovala opětovně – po druhém místě v roce 2006 přidala třetí místo pro rok 2007. Komplexní iniciativy pokrývající širokou škálu oblastí spojených s rovnými příležitostmi naznačují, že zcela jistě má tato společnost potenciál získat i pozici nejvyšší. Čím společnost Microsoft přesvědčila porotu v letošním ročníku?
[ Rovné příležitosti do firem] - Zavedení rovných příležitostí do firmy znamená
spokojené, loajální a tvůrčí zaměstnance a zaměstnankyně a efektivní a
spokojený management. Navíc se na vaši stranu přikloní i veřejné mínění a zvýší
se společenská prestiž firmy. Chcete-li poradit, jak koncept rovných
příležitostí uvést v život právě ve vaši společnosti, obraťte se na Gender
Studies - v příštích letech se můžete umístit v Soutěži o
nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v ČR.
[ Rovné příležitosti do firem] - Zahrnutí rovných příležitostí do firemní praxe si žádá systematických nástrojů. Důraz musí být kladen nejen na analýzu a stanovení cílů, ale i na procesy monitoringu a evaluace, které přispějí k zpřehlednění a zefektivnění zavedených opatření. Jeden z nástrojů, které mají firmám pomoci stanovením měřitelných údajů pro analýzu pracovního prostředí, vytvořil tým polské pobočky Rozvojového programu Organizace spojených národů (UNDP).
[ Rovné příležitosti do firem] - Společnost byla oceněna za důraz na prosazování
rozmanitosti a rovných příležitostí žen a mužů, což se odráží i na poměrně
vyrovnaném podílu žen a mužů ve firmě i jejím vedení. Ženy tu zastávají
mnoho řídích pozic. Mediatel usnadňuje svým zaměstnancům a zaměstnankyním
slaďovat osobní a pracovní život – nabízí pružnou pracovní dobu, možnost práce
z domova a částečné pracovní úvazky, což je možnost využívaná i rodiči na
mateřské/rodičovské dovolené. Firma vytváří přátelskou atmosféru pro děti
zaměstnaných rodičů, pořádá pro ně dětské dny a další programy.
[ Rovné příležitosti do firem] - Jsem unavená a Matyáš evidentně také. Nic už ho nebaví, nechce jít ani sám, ani za ruku, nechce sedět v kočárku a dokonce - a to je opravdu na pováženou - nechce ani jíst. Když se ptám, co by chtěl, nereaguje. Je naštvaný. Nestalo se mi to poprvé a, jak se znám, ani naposledy. Co jsem si to zase vymyslela? Než se dostaneme domů, on si vyřve plíce a já se přinejmenším zblázním. Pohybovat se s dítětem po městě, scházet se s přáteli, něco vyřizovat, či si prostě jenom někde na chvilku sednout a odpočinout, aniž by potomek trpěl, se prostě nedá. Tedy, nedá...
[ Rovné příležitosti do firem] -
Vítěznou společností v Soutěži o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v ČR se pro rok 2007 stala IBM. Mezi oceněnými se ocitá už po několikáté. Nevyšší příčky se jí dostalo za důsledné uplatňování gender mainstreamingu na různých úrovních a v mnoha aspektech – od propracovaného monitoringu postavení mužů a žen ve firmě, přes slaďování rodinného a pracovního života, až po genderově citlivý marketing.
[ Rovné příležitosti do firem] -
Vlasta Diblíková byla první pilotkou ČSA létající na velkých letadlech; řídila letadla ATR, Boeing i Airbus. Dnes ji můžete slyšet oznamovat výšku, v níž letíte, počasí ve vaší destinaci a další podrobné informace o průběhu letu zejména, cestujete-li přes oceán. Paní Diblíková má dva velké syny a malou dceru, která chodí do druhé třídy. V době, kdy není pracovně ve vzduchu, se intenzivně věnuje rodině a své profesní nasazení si vynahrazuje se svými nejbližšími. Dnes už není jedinou pilotkou ČSA, ale obdiv za ono prvenství jí bude patřit pořád: splnila si totiž celoživotní sen a to se nepodaří každému.
|
|
|
|