|
|
|
Dne 9. ledna 2008 by své sté narozeniny oslavila filosofka, spisovatelka, autorka mnoha sociálních esejů a přísná ateistka Simone de Beauvoir. Celým jménem Simone Lucie-Ernestine-Marie-Bertrand de Beauvoir se narodila 9. ledna 1908 v Paříži do vážené středostavovské rodiny. Její jméno je zmiňováno především v souvislosti s francouzským existencialismem a její spisovatelská, filosofická i životní dráha je těsně spjata s životem a tvorbou Jeana-Paula Sartra. Simone de Beauvoir zemřela 14. dubna 1986 v Paříži.
Říká Jan Schneider, ředitel
Zdravotnického zařízení Podolí, které spravuje i jedny z pražských
jeslí. O dnešní situaci jeslí si s ním povídala Lada Wichterlová. Přinášíme
vám rozhovor z publikace Klíč k jeslím, kterou vydala obecně
prospěšná společnost Gender Studies a která otvírá problematiku jeslí a dalších
zařízení péče o děti do tří let v ČR (i zahraničí).
[ NESEHNUTÍ] - Pracovní nabídka od NESEHNUTÍ: VEDOUCÍ PROVOZU KANCELÁŘE. Nevládní nezisková organizace NESEHNUTÍ Brno (www.nesehnuti.cz) zaměřená na ochranu lidských práv a životního prostředí hledá kolegu či kolegyni na poloviční pracovní úvazek na řízení provozu naší brněnské kanceláře.
Právě vyšla nová publikace Klíč k jeslím,
která má za cíl otevřít velmi komplexní a poněkud ožehavou problematiku jeslí a
dalších zařízení péče o děti do 3 let. Je nabitá množstvím jedinečných informací
a nabízí pohled na jesle z mnoha úhlů. Její součástí je šetření stavu
jeslí a dalších typů institucionální péče v pěti městech v ČR,
sociologický průzkum mezi rodiči ohledně jejich povědomí a názorů na jesle,
finanční a právní analýza fungování jeslí.
[ Knihovna Gender Studies] - Vážené čtenářky/čtenáři, Rádi bychom Vás informovali o některých změnách, které v knihovně Gedner Studies nabývají platnosti od 8.1. 2008. Omlouváme se za způsobené nepříjemnosti a komplikace, které tímto způsobíme. K těmto krokům jsme byli nuceni z důvodů stále se zvyšujících nákladů na poštovné a služby s tím související.
[ ta-gitA] - Od prvního ledna letošního roku začaly platit sociální, daňové a zdravotní reformy, jež však nejsou v souladu s vládními závazky o rovnosti příležitostí žen a mužů. V rozporu se svými Prioritami při prosazování rovnosti žen a mužů vláda neprovedla či minimálně nezveřejnila genderovou analýzu reforem, přitom je již teď zřejmé, že ty ve svém konečném důsledku ztíží situaci žen, zejména takových skupin jako jsou ženy samoživitelky.
ProFem, o.p.s. vypisuje výběrové řízení na pozici redaktora/ky v rámci projektu gitA - Genderová informační a tisková agentura. Náplň práce: samostatná redakční práce, vytváření zpravodajství, reportáží, rozhovorů v regionu Praha a Střední Čechy.
Autorské čtení Dany Musilové a otevření její nové knihy Z ženského pohledu: Poslankyně a senátorky Národního shromáždění Československé republiky 1918 – 1939 se koná v úterý 8. ledna od 18. hodin v knihovně Gender Studies. Srovnání
činnosti československých poslankyň a senátorek s aktivitami jejich
kolegyň v rakouském, německém a polském parlamentu potvrdilo řadu
podobností mezi sledovanými zeměmi. Ženy utvářely svůj prostor na
základě společné genderové identity, podobně artikulovaly „ženská“
témata, zdůrazňovaly paradigma mateřství a zodpovídaly se ze své
činnosti politickým stranám, které je kandidovaly.
27. prosince byla zveřejněna jedna ze smutných zpráv konce roku 2007: na následky sebevražedného útoku na politickém shromáždění v Rávalpindí v ten den zemřela pákistánská opoziční politička Bénazír Bhutto. Obětí útoku se stalo dalších asi dvacet osob.
Benázír Bhutto se stala cílem útoku již v říjnu 2007 v Karáčí, pouhý den po svém návratu do země.
Násilnou smrtí zemřeli oba její bratři i otec, který byl počátkem 70. let 20. století pákistánským premiérem a jeho vláda byla jednou z mála, již ve třicetiletém období od vyhlášení nezávislosti neřídila armáda.
[ A-kontra] - K tématu výchovy a vzdělávání Vám přinášíme rozhovor s Bohdanou Rytířovou. Její příběh není všední a zajisté je i trochu dobrodružný – aktivistka anarchistického hnutí, matka dvojčat a poslední tři roky žena v domácnosti v asijské Malajsii. Povídaly jsme si o lékařské péči, výchově, genderových stereotypech a došlo i na palbu do vlastních řad.
|
|
|
|