|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] -
„Na tuhle školu nepůjdeš, není to pro holku, to bys nezvládla a jak by to vypadalo, být ve třídě jen se samýma klukama,“ slýchávaly jsme před lety, když jsme se rozhodovaly o budoucím povolání. Zdá se (a výzkumy to potvrzují), že podobné výroky nepatří k minulosti, ale jsou naopak stále aktuální. Neztrácejí na intenzitě ani na absurdnosti. Spolu s nimi vzkvétala a dodnes vzkvétá genderová segregace. Stačí se jít podívat na nějakou tu „technickou“ nebo „pečovatelskou“ školu: o holku, resp. o kluka tam zakopnete jen náhodou.
[ Rovné příležitosti do firem] - Cyklus fotografií "Kašleme
na stereotypy. A co Vy?" byl vytvořen pro výroční zprávu Genderového
informačního centra NORA o.p.s. Jeho cílem bylo ukázat, že řada lidí vybočuje z
tradičních představ o tom, jací a jaké by měli muži a ženy být. V portrétním cyklu se představují mladí lidé s pro jejich gender neobvyklými koníčky nebo profesemi jako například fotbalistka, řidička, pařanka počítačových her, novinářka s ambicí stát se válečnou reportérkou a pilotkou nebo muž v povolání zdravotní sestry, kterých mimochodem v českém zdravotnictví není vůbec tak málo, jak by se mohlo zdát.
[ Rovné příležitosti do firem] - Novinové články nás ze všech stran bombardují informacemi o nedostatku pracovních sil na českém trhu práce. Mezi mnohými faktory, které mají na situaci vliv, najdeme i různé druhy diskriminace a předsudky týkající se pohlaví, ale i věku a dalších charakteristik. Představy o profesní dráze vhodné pro ženy či pro muže stále hrají roli v rozdělení trhu práce.
[ Rovné příležitosti do firem] - Také v řadách německého hasičstva jsou ženy stále nedostatečně zastoupeny: v současnosti se jejich podíl pohybuje v průměru pro celé Německo kolem 7 %; mladých hasiček je 20 %. Cílem Hasičského svazu (Deutsche Feuerwehrverband) je zvýšit počet členek na dvojnásobek. Snaha o zvýšení počtu žen ve sborech je motivována na jedné straně úsilím o větší občanskou angažovanost žen a dívek, na straně druhé s nimi svaz počítá i v rámci posilování své akceschopnosti při přírodních katastrofách a jiných nutných zásazích.
[ Rovné příležitosti do firem] -
…aneb nová kavárna, která nemůže zůstat bez povšimnutí. V ulici Zubatého číslo 6 na pražském Smíchově je od minulého týdne v prostorách bývalé čajovny U měsíční kočky otevřena kavárna Cirkus. Nebudu se tajit tím, že ji vlastní moje kamarádka, protože to je jeden z důvodů, proč k Cirkusu nemám výhrad. Tedy ke kavárně tohoto jména, protože k cirkusu mám výhrad mnoho.
[ Rovné příležitosti do firem] - Rovné příležitosti žen a mužů na trhu práce nesouvisejí pouze se zaměstnavateli, zaměstnanými či nezaměstnanými. Dotýkají se i mladých, jako například studentů a studentek středních škol; mj. proto, že v tomto období si mladí lidé formují hodnoty a vybírají si budoucí povolání. Proto se projekt „Fit pro změnu: flexijistota a genderová rovnost na trhu práce“ soustředí právě na ně.
[ Člověk v tísni] - Občanská válka v Demokratické republice Kongo je jedním z nejvleklejších a nejvíce zapomínaných světových konfliktů. Válka trvá s přestávkami již 10 let a v jejím průběhu zahynuly 4 miliony lidí. Jedná se tak o nejhorší válečný konflikt od druhé světové války. Oběťmi vleklých bojů jsou i statisíce dívek a žen, které jsou masivně a velmi brutálními způsoby znásilňovány. Na znásilňování se podílejí především bojovníci povstaleckých skupin, ale i příslušníci konžské armády. Kromě častých zdravotních problémů trpí poté ženy mnohdy i vyloučením z vlastních rodin a zavržením okolím.
[ Rovné příležitosti do firem] - Občanské sdružení NESEHNUTÍ Brno je z velké části založené na dobrovolné pomoci převážně mladých lidí. Nejčastěji studenti a studentky vysokých škol mají chuť podílet se na aktivitách na ochranu životního prostředí a práv zvířat, ale i lidských práv, včetně práv žen. Stávají se tak aktivními lidmi, kteří se zajímají o dění okolo sebe, lidmi, kteří jako nedílnou součást své svobody vnímají i podíl zodpovědnosti za život na naší planetě.
Cílem obecně prospěšné společnosti Gender Studies je vytvářet prostor pro diskuzi o postavení a rolích žen a mužů ve společnosti, systematické odstraňování genderových nerovností a přispívat k toleranci vůči alternativním životním stylům. Proto usilujeme o změny v následujících oblastech: odstraňování genderových stereotypů ve společnosti ve výchově a vzdělávání a rodině, pracovní trh bez diskriminace na základě pohlaví a věku, podpora slaďování osobního/ rodinného a profesního života, vyšší zastoupení žen v rozhodovacích procesech, stop násilí na ženách a svobodné rozhodování o vlastním těle.
[ SŠokem] - Když se dnes podíváme do světa pracovních příležitostí, tak objevíme pestrou škálu různých povolání. Právě v tom, jak jsou jednotlivá povolání různorodá, spočívá to, jak se také liší ve svých náročnostech a podle toho jsou také obsazována různými lidmi a osobnostmi.
|
|
|
|