|
|
|
Od července 2008 funguje na MŠMT nový odbor (Odbor rovných příležitostí ve školství – č. 60 patřící pod Skupinu pro sociální programy ve školství – č. 6), jehož hlavní pracovní náplní jsou rovné příležitosti pro všechny v rámci vzdělávacího systému, ale také na samotném ministerstvu. Tento odbor je zároveň hlavním garantem naplňování genderové politiky a gender mainstreamingu na MŠMT.
Konec roku s antidiskriminačním zákonem neoslavíme, ale v roce 2009 to můžeme napravit!
[ Magazine of ILGA – Europe – Destination Equality] - Pozice Evropských sítí neziskových organizací k nové antidiskriminační směrnici (AJ). If adopted, the new EU anti-discrimination directive will not only significantly improve the lives of lesbian, gay and bisexual people in Europe, the proposed directive will also enhance protection against discrimination on the grounds of ethnicity, race, and abilities for people of different genders, ages and ability.
Ctihodní členové a ctihodné členky Poslanecké sněmovny Parlamentu České Republiky,
My, níže podepsaní členové Evropského parlamentu Vám píšeme, abychom vzbudili Váš zájem o skutečnost, že Česká republika ještě nepřijala antidiskriminační legislativu EU. Jak víte, na základě článku 13 Amsterdamské smlouvy, Rada Evropské unie přijala v roce 2000 Směrnici 2004/43/EK zavádějící princip rovného zacházení a Směrnici 2000/78/EK stanovující obecný rámec pro rovné zacházení v zaměstnání mezi lidmi bez ohledu na jejich rasový či etnický původ. ...
Zajímavé informace o Romech v Čechácha a na Moravě a o aktuálních tématech souvisejících s romskou tématikou naleznete v novinách Romano hangos. Ty můžete zakoupit ve feministickém internetovém knihkupectví nebo je naleznete v elektronické podobě na stránkách Sdružení Romů na Moravě. V těchto dnech vychází jejich letošní 6. číslo, kde mimo jiné najdete články o Romech a českém vzdělávacím systému nebo o novém sborníku Cikáni a etnicita plzeňských antropologů.
Ve specializovaném knihkupectví Gender Studies najdete řadu nových titulů z genderové oblasti. Doporučujeme především novou knihu ze Sociologického nakladatelství Práce a péče. Proměny "rodičovské" v České republice a kontext EU kolektivu autorek z oddělení Gender a sociologie AV ČR. Kniha se tématu péče o děti věnuje z hlediska legislativního a institucionálního rámce podpory péče o děti a genderových důsledků současného společenského nastavení v České republice, jakož i v kontextu současného směrování politiky péče v jiných evropských zemích. Další (a ne osamocenou) novinkou je kniha Obrazy ženství v náboženských kulturách od Blanky Knotkové – Čapkové, kterou vydalo nakladatelství Paseka.
Občanské sdružení Společnou cestou od r. 1997 provozuje na základě nájemní smlouvy v objektu svěřeném MČ Praha 11 na adrese Donovalská 1862 účelové zařízení Občanské poradenské centrum Jižní Město (OPC JM), které v současné době integruje tři registrované sociální služby: odborné sociální poradenství, které zajišťuje Občanská poradna Jižní Město, Azylový dům pro matky a rodiny s dětmi a Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi.
Novinářská cena je jednou z hlavních aktivit konaných v rámci kampaně Evropské komise „Pro rozmanitost. Proti diskriminaci.“, jejímž cílem je podpora rozmanitosti a šíření informací o právech všech Evropanů, kteří by se mohli stát obětí diskriminace. Cena je přehlídkou novinářského umění profesionálů, kteří zaměřují svou pozornost na otázky týkající se boje proti diskriminaci na základě rasového nebo etnického původu, vyznání a víry, zdravotního postižení, sexuální orientace a věku. Novináři z celé Evropy předložili přes 540 článků. Odborné poroty v každé z 27 členských zemí EU vybraly jeden vítězný článek vzhledem k jeho výjimečné kvalitě a dopadu na čtenáře. Zvláštní cena bude letos udělena za články zabývající se diskriminací příslušníků romské komunity.
V rámci projektu Nedívej se černobíle si můžete zakoupit tričko se stejnojmenným názvem „Nedívej se černobíle“ v ceně 220 Kč. Koupí trička podpoříte aktivity tohoto projektu a zároveň potěšíte pěkným dárkem sebe nebo někoho z vašich blízkých. Trička lze zakoupit osobně na adrese naší organizace: Štefánikova 21, Praha 5 - budova Úřadu práce MČ P 5, 1. patro, každý den od 10 do 17 hodin anebo na dobírku.
Dne 5. listopadu 2008 proběhla v sídle Parlamentu ČR
panelová diskuze na téma „Jak evropské
instituce podporují občanskou angažovanost?“. Organizace Gender Studies ji
uspořádala ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung v rámci projektu Gender Studies „Ženy
v Evropském parlamentu, Evropský parlament pro ženy“. Debatovalo se o otázkách politické
participace žen a mužů nejen v evropských institucích, o roli Evropského
parlamentu v evropské společnosti a také o zapojení článků občanské
společnosti do evropských rozhodovacích procesů. Účastnice zároveň představily své
aktivity na podporu politické participace žen.
|
|
|
|