|
|
|
Novinářská cena 2008: Poroty v jednotlivých zemích dospěly k rozhodnutí
[ 17.12.2008, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Rovné příležitosti
]
Novinářská cena je jednou z hlavních aktivit konaných v rámci kampaně Evropské komise „Pro rozmanitost. Proti diskriminaci.“, jejímž cílem je podpora rozmanitosti a šíření informací o právech všech Evropanů, kteří by se mohli stát obětí diskriminace. Cena je přehlídkou novinářského umění profesionálů, kteří zaměřují svou pozornost na otázky týkající se boje proti diskriminaci na základě rasového nebo etnického původu, vyznání a víry, zdravotního postižení, sexuální orientace a věku. Novináři z celé Evropy předložili přes 540 článků. Odborné poroty v každé z 27 členských zemí EU vybraly jeden vítězný článek vzhledem k jeho výjimečné kvalitě a dopadu na čtenáře. Zvláštní cena bude letos udělena za články zabývající se diskriminací příslušníků romské komunity.
Do pátého ročníku novinářské soutěže bylo přihlášeno několik set článků
V rámci kampaně „Pro rozmanitost. Proti diskriminaci.“ vyhlásila Evropská komise dne 1. srpna 2008 již pátý ročník Novinářské ceny. Stovky novinářů z tištěných i online médií ze všech zemí EU zaslaly do soutěže články zvyšující všeobecné povědomí o diskriminaci. Předložené články pokrývaly nejrůznější témata od problémů, s nimiž se potýkají přistěhovalci vyššího věku, přes diskriminaci romských dětí ve školách až po iniciativy směřující k podpoře a zavádění rozmanitosti v evropských firmách. V každém členském státě EU články posuzovala odborná porota složená ze zástupců občanské společnosti, odborníků na boj proti diskriminaci a novinářů. Tato porota vybrala jak celkové vítěze v jednotlivých zemích, tak i vítěze zvláštní ceny za články související s romskou otázkou. Z přihlášek podaných v České republice vybrala porota článek nazvaný Zlaté mongolské ručičky, jehož autorem je Jan Gebert, který se stává vítězem národního kola. Zvláštní cenu získala Lenka Hloušková za svůj článek České školství si neví rady s romskými dětmi. Všechny vítězné články nyní postoupí do druhého kola a budou soutěžit o evropskou novinářskou cenu. Evropská porota během první poloviny roku 2009 vybere dva celkové vítěze a jednoho vítěze zvláštní ceny.
Kamión na svém turné po 27 členských zemích informuje o dalších akcích kampaně
Mnoho dalších aktivit přispívá k šíření poselství kampaně „Pro rozmanitost. Proti diskriminaci.“ po celé Evropské unii. Letošní turné kamionu proti diskriminaci bylo zahájeno dne 21. června v Praze v České republice a za sebou má již 20 zastávek v 10 nejnovějších členských státech EU. Kamión zastavuje na populárních hudebních a kulturních festivalech mládeže, veletrzích pracovních míst a akcích pro studenty prvních ročníků univerzit. Prostřednictvím celé řady informativních, zábavných a interaktivních akcí měli návštěvníci turné kamionu možnost dozvědět se více o poselství kampaně, a získat tak přímý přístup k aktuálním zprávám a informacím o legislativě EU i jednotlivých států týkající se např. rovnosti příležitostí. Na pódiu kamionu se debatovalo, proběhla na něm setkání s novináři, představily se zde nevládní organizace, zástupci odborových svazů a zaměstnaneckých organizací, vystupovali zde místní herci, hudebníci a umělci. Mezi nejzajímavější akce patřilo umělecké vystoupení Centra pro mentálně postižené děti v bulharském městě Sandanski, balet vozíčkářů v Maďarsku, projekt Živá knihovna v Litvě a improvizované divadelní představení na Slovensku.
Kampaň byla propojena s více než stovkou národních a místních akcí v zemích EU-27, aby tak přispěla k rozšíření myšlenky rozmanité společnosti zbavené diskriminace mezi běžnými občany. Při přípravě na tyto události se v každém členském státě sešli zástupci zainteresovaných stran z řad občanské společnosti, odborníci na otázky diskriminace a zástupci vlády, kteří vytvořili ve všech členských státech Národní pracovní skupiny. Tyto skupiny pracovaly spolu s místními organizátory a asociacemi na vybrání určitých partnerských akcí, a to na základě svých zkušeností a znalostí konkrétního národního a místního prostředí. Za zmínku stojí zejména výlet do hor pro postižené děti na Kypru a účast na Veletrhu nejlepších zaměstnavatelů v Rumunsku.
Kampaň nabírá na obrátkách, o to více je potřeba podpořit její cíle
Ačkoliv veřejnost v celé Evropské unii zaznamenala výrazné změny k lepšímu, diskriminace v členských státech stále postihuje jednotlivce i skupiny. V roce 2000 zavedla Evropská unie právní předpisy, které považují diskriminaci na základě rasového nebo etnického původu, vyznání a víry, zdravotního postižení, sexuální orientace a věku za nezákonnou. Uplynulo osm let a některé země stále ještě bojují s převedením těchto právních předpisů do vnitrostátního práva. Podle nedávného průzkumu Eurobarometru si 48 % dotázaných Evropanů myslí, že v jejich zemi se nevěnuje boji proti diskriminaci dostatečná pozornost. Podle 62 % respondentů je nejrozšířenějším důvodem diskriminace etnický původ, po něm následuje sexuální orientace (51 % respondentů) a zdravotní postižení (45 % respondentů). V průzkumu veřejného mínění bylo dále zjištěno, že se 15 % respondentů domnívá, že v roce 2007 zažili diskriminaci.
Evropská komise aktivně bojuje proti všem formám diskriminace a podporuje Evropu, v níž se plně respektuje individualita a rozdíly. Na rok 2009 se plánuje celá řada nových aktivit a akcí, jejichž prostřednictvím bude Evropská komise i nadále usilovat o to, aby se občané Evropy aktivně i interaktivně zapojili do boje proti diskriminaci. Mimoto chce ještě více zdůraznit pozitivní stránky rozmanitosti a šířit do členských států EU informace o celoevropské antidiskriminační legislativě.
Pro rozmanitost Proti diskriminaci - Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Evropské komise vede celoevropskou informační kampaň o boji proti diskriminaci na základě rasového či etnického původu, náboženství či víry, věku, zdravotního postižení a sexuální orientace. Kampaň „Pro rozmanitost. Proti diskriminaci.“ si klade za cíl informovat občany o jejich právech v rámci antidiskriminační legislativy EU a podporovat výhody rozmanitosti na pracovišti.
|
|
|
|