|
|
|
[ Českomoravská konfederace odborových svazů] - Výbor Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) pro rovné příležitosti žen a mužů, který je poradním orgánem Rady ČMKOS, souhlasí s ostrou kritikou koncepce rodinné politiky, kterou v posledních dnech vyvolala prezentace ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase v souvislosti s jednáním ministrů pro rodinné otázky v rámci českého předsednictví.
[ GiTA] - Existuje vážný důvod se domnívat, že se vláda dopouští potlačování genderové rovnoprávnosti a cenzuruje ty, kdo ji prosazují. V rámci českého předsednictví Radě EU bylo uspořádáno setkání ministrů pro rodinu a konference Rodičovská péče a politika zaměstnanosti. Jednání probíhají pod rouškou konzervativní genderové politiky, která prosazuje tradiční uspořádání rodiny a péče o děti. Neziskové organizace prosazující genderovou rovnost a Rada vlády pro rovné příležitosti k nim nebyly přizvány.
Asi třicetičlenná skupina barevně oděných Brazilek všech možných odstínů pleti přichází před podium se zpěvem a zběsilým boucháním do vlastnoručně vyrobených bubnů. Na hlavách některých z nich se skví „paruky“, které při bližším pohledu odhalí plastové kelímky, nabarvené do křiklavých odstínů a rozstříhané tak, že vytváří tvar afro účesu. Snažím se porozumět alespoň mezinárodním slovům typu sexismus, ženy a feminismus, která vykřikují, ale jinak mi kontext uniká. Ale to vůbec není na škodu, energie, kterou jejich výrazné vystoupení vytvářelo, mě strhla do víru silných emocí spojených s globální feministickou solidaritou. Konečně jsem tu, na World Social Fóru v Belému u ústí Amazonky, úplně zpocená z extrémního teplotního přechodu a se spálenou bílou zimní kůží, ale šťastná sedím na tříhodinovém bloku věnovaném ženských aktivitám z celého světa organizovaném skupinou World March of Women.
[ Hospodářské noviny] - Rodičovská reforma ministra Nečase vypadala zpočátku nadějně. Měla zlepšit slaďování rodinného a profesního života, čehož se rodičům u nás zoufale nedostává. V souvislosti s barcelonskými cíli začal ale najednou ministr mluvit o nutnosti "uznání neplacené péče o děti doma". To si ale odporuje: státní rodinná politika musí zvolit, zda podporovat rodiče v kombinaci zaměstnání s péčí o děti, či naopak ty, kteří chtějí zůstat doma co nejdéle.
Age and gender are the most common causes of discrimination in the labor market, at least according to the respondents of a qualitative study carried out for Gender Studies by the Ipsos Tambor market research group in September and October 2008. The study aimed to find out how women and men employees in the Czech labor market perceive the issue of equal opportunities among women and men. The study also looked at the different ways employers support the family and work life balance of their staff.
Prorodinný balíček, který navrhlo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, představuje koncept miniškolky. Na téma miniškolek a dalších možných firemních zařízení péče o děti realizovala obecně prospěšná společnost Gender Studies kulatý stůl. Účastníci kulatého stolu: zástupci a zástupkyně firem, kteří mají zájem o firemní školky; zástupci agentur, nabízejících firmám zřizování školek; zástupci a zástupkyně veřejných školek a jeslí; zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí. Hlavní otázkou byly praktické možnosti zřízení firemní školky podle dosavadních norem a také podle navrhovaného prorodinného balíčku.
The Czech Republic was criticised in the context of discussing the targets of the Barcelona process by the European Parliament for proposing measures that force women to interrupt their careers in order to care for their children. We agree with this argument. Currently, approximately 1% of children in the Czech Republic are placed in nurseries. This statistic represents the full capacity of these institutions. Nurseries may be under-utilized because parents, who place their child in nursery care more than five times per month, lose their state parenting benefit (amounting to 7,600 CZK per month). Additionally, the nursery fees are several times higher than kindergarten fees.
[ Blog Idnes] - V souvislosti se snahami českého předsednictví o zpochybnění barcelonských cílů se opět otevírá diskuse o prorodinném balíčku, který navrhl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Kromě jiného zde ministerstvo navrhuje možnost vzniku firemních miniškolek. Z kulatého stolu, který k problematice uspořádalo Gender Studies, o.p.s., vyplynulo, že firmy o zřizování miniškolek, jak jsou formulovány v současném rodinném balíčku, nebudou mít příliš velký zájem.
Gender Studies si Vás dovoluje v úterý 10. února 2009 od
18.00 hodin pozvat na autorské čtení Lenky Procházkové Slunce v úplňku: příběh Jana Palacha. Román o Janu
Palachovi zachycuje krátký, ale o to pohnutější úsek našich národních dějin –
šest měsíců od srpna 1968 do ledna 1969. Autorka sleduje příběh Jana Palacha,
přičemž kombinuje prosté líčení s fiktivními deníkovými zápisy. Výsledkem je
neobyčejně čtivý příběh, jakýsi moderní hrdinský epos, který zaujme především
mladé čtenáře. Knihu však ocení i Janova generace, protože je to první román,
který byl o studentech a jejich statečnosti během srpnové invaze a pak při
vysokoškolské listopadové stávce napsán.
On Thursday, November 30, 2008, a roundtable discussion on the anti-discrimination legislation in the Czech Republic and in the E.U. took place in the European House in Prague. The goal of the discussion was to initiate debate among experts on the new anti-discrimination directive proposal, and to develop a conversation on combating discrimination on all grounds. A debate among experts is the first step to a larger public debate.
|
|
|
|