|
|
|
Média přinesla zprávu, že v pátek 28. 2. 2009 krátce po porodu zemřel novorozenec, projevila se u něj skrytá vada srdce. Matka se rozhodla porodit jej doma, což nemělo žádnou souvislost s jeho smrtí, přesto titulky tento dojem vyvolávají. Zprávy obsahují i řadu zkreslujících a nepodložených informací, zejména ve výpovědích zdravotníků: "riziko při domácím porodu je velké" - mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. "Pět až šest případů ročně skončí tragicky: smrtí nebo ochrnutím novorozence." - z článku na serveru idnes.cz – tato informace se objevila na různých místech několikrát, nevychází ovšem z reálných statistik, neboť ty nerozlišují plánované porody doma a např. porody překotné, utajované apod.
Tak se jmenuje náš nový, vzdělávací projekt, jehož cílem je ulehčení integrace cizincům a cizinkám v naší zemi. A jak toho chceme docílit? Zábavným a praktickým vzděláváním. V současné době probíhá první vzdělávací cyklus. Témata kurzů a workshopů jsou institucionální, legislativní a právní systém ČR, politický systém ČR, zdravotnictví, školství, společenský systém, pracovní trh, historie, kultura atd. Kurzy se skládají z přednášek, workshopů a diskuzí. Účastníci/e se pomocí modelových situaci naučí zvládat přijímací pohovor, jednání na úřadech a další situace, které je při vyřizování bydlení, pojištění a zaměstnání čekají.
V programu letošního ročníku Jednoho světa nechybí ani letos balíček filmů s genderovou tematikou, upozorňující na postavení a role žen v různých společnostech. Tentokrát představí asijské a africké ženy v netradičních či nezvyklých úlohách jako řidičky, mírotvůrkyně, vojačky, fotbalistky či nekompromisní bojovnice za spravedlnost.
Jedním z hlavních témat, které se prolínají jak setkáními neziskového sektoru, tak vládních delegací je tzv. “GEAR” kampaň (Gender Equality Architecture Reform – reforma architektury politiky OSN zaměřená na rovnost pohlaví). O co v této reformě jde? Převážně o to, aby se OSN dále a více věnovalo postavení žen ve společnosti a vytvořilo instituci – s relevantními pravomocemi a rozpočtem, která se bude postavením žen ve společnosti zabývat.
Za sebe jednoznačně odpovídám: ano, slavit, resp. připomínat si jako den významný pro prosazování rovných příležitostí žen a mužů. Stále jsem nepochopila, proč je Mezinárodní den žen trnem v oku řadě politiků, političek a některých veřejně známých osobností - většinou z řad těch, kteří se označují za „pravicově orientované“. Nejznámějším se v současnosti stal senátor Mejstřík, který opakovaně podává návrhy na zrušení MDŽ coby významného dne a chce ho nahradit Dnem matek. Podle senátora Mejstříka (a nepochybně i řady jiných) je totiž Den matek svátkem „demokratickým, nikoli zpolitizovaným“. A MDŽ je chápán jako ztělesněný symbol všeho komunistického zla.
[ proEquality] - Centrum ProEquality si Vás dovoluje pozvat na kulatý stůl se zástupci justice, policie, neziskového a akademického sektoru na téma: Znásilnění - opomíjení problematika v ČR? Kulatý stůl se koná 1.dubna 2009 od 15 do 17 hod. v prostorách Městského soudu v Praze, na adrese Hybernská 18, Praha 1. V rámci kulatého stolu bychom rády iniciovaly diskuzi o aspektech trestného činu znásilnění v České republice.
Gender Studies, o.p.s. se rozhodlo na výroky prezidenta České lékařské komory Milana Kubka reagovat otevřeným dopisem. Reagujte i vy, napiště dopis, e-mail, nebo se připojte k našemu otevřenému dopisu a přepošlete ho na e-mailovou adresu prezident@clkcr.cz. Vážený pane prezidente, v pondělním tisku se objevily Vaše výroky o lékařských schopnostech a výkonech žen – lékařek, které jste pronesl na posledním zasedání zdravotního výboru v Parlamentu ČR. Vysoký počet žen – lékařek je podle Vás negativním trendem a druhým největším důvodem krize současného českého zdravotnictví.
Otevřená společnost, o.p.s. vydává prostřednictvím Centra ProEquality tiskové prohlášení k vyjádření prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka o nebezpečném trendu feminizace lékařství. Prezident ČLK hovořil během posledního zasedání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny parlamentu o příčinách krize českého zdravotnictví. Podle Kubka je, hned po stárnutí lékařů a jejich odchodu do důchodu, druhým největším problémem narůstající podíl žen mezi lékaři, který v roce 2007 dosáhnul 52.7 procent.
[ Sdružení Ambulantních Specialistů České republiky, o. s.] - Vážený pane prezidente, jsme šokováni Vaším vyjádřením na adresu žen - lékařek, které jste uvedl na zasedání zdra-votního výboru Parlamentu ČR během jednání v týdnu od 23.2.2009. Označil jste totiž ženy v medicíně za druhou nejdůležitější příčinu personální krize českého zdravotnictví. Existují přesná čísla, dokládající nerovnoprávné postavení žen v české lékařské komunitě. Toto nelze popřít. Jak chcete tvrdit, že ženy mají méně schopností a jsou méně výkonné? Jaké srovnávací parametry jste použil? Na jak velkém souboru jste tyto parametry testoval?
[ Tolerance a občanská společnost] - Vyjadřujeme vážné znepokojení nad postupem Ministerstva vnitra ČR při zpracování návrhu na rozpuštění Dělnické strany, při zastupování státu v řízení před Nejvyšším správním soudem, jakož i nad včera publikovanými prohlášeními ministerstva k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu Dělnickou stranu nerozpustit. Ministerstvo a jeho zodpovědní pracovníci svým jednáním prokázali čirou nekompetentnost, která nemůže a nesmí mít místo v otázce z ústavního hlediska vždy natolik ožehavé a komplikované, jako je rozpuštění politické strany.
|
|
|
|